کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

9
همکاری کودکان در خانه
همکاری کودکان در خانه کودکان نیز علاقمند به انجامِ کار‌های خانه هستند. آن‌ها کمک کردن و همکاری در کارهای خانه را به دلیل تقویت حس استقلال و مشارکتشان دوست دارند. کودکان از اینکه می‌توانند مهارت‌هایشان را به کار گیرند به خود می‌بالند به علاوه با انجام این مشارکت او حس میکندکه مرکز جهان نیست و قسمتی از یک تیم محسوب می‌شود . همکاری کودکان در خانه

همکاری کودکان در خانه

کودکان نیز علاقمند به انجامِ کار‌های خانه هستند. آن‌ها کمک کردن و همکاری  در کارهای خانه را به دلیل تقویت حس استقلال و مشارکتشان دوست دارند. کودکان از اینکه  می‌توانند مهارت‌هایشان را به کار گیرند به خود می‌بالند به علاوه با انجام این مشارکت او حس میکندکه مرکز جهان نیست و قسمتی از یک تیم محسوب می‌شود .
به هنگام خردسالی این کمک کردن فقط به عنوان ایجاد عادت همکاری در کودک در نظر گرفته می‌شود . معمولاً کودکان نوپا و خردسال عاشقِ همکاری کردن در کارهای خانه هستند!شما می‌توانید از این احساس استفاده کنید و وظایفی کوچک را به آن‌ها محول نمایید تا این قضیه برای کودک به شکل یک رفتار درآید . در این میان کودکان را دست کم نگیرید. اکثر پدر و مادرها معمولاً کار‌هایی را که کودکان قادر به انجامشان هستند را پایین‌تر از میزان واقعی توان کودک  در نظر می‌گیرند.
استفاده از مسواک ، توالت رفتن ، شستن دست و صورت و پوشیدن لباس و انجام کارهای شخصی را اکثر کودکان می‌توانند  در خردسالی خودشان انجام دهند. و بعضی والدین انجامِ این کارها  را کافی می‌دانند ، اما بایستی به کودکان مسئولیت‌هایی درزمینه انجام کار‌های خانه نیز محول کنید تا مسئولیت‌پذیری اجتماعی را نیز یاد بگیرد .
- کارهایی به کودک خود محول کنید که مناسب سن و سال کودک باشد. زیرا اگر از کودک  کاری بخواهید انجام دهد و نتواند دچار نامیدی و شکست می‌گردد.
-همچنین از سپردن کارهایی که در آن باید از  اشیا خطرناک  مثل  چاقو و اشیاء شکستنی  استفاده  شوند یا با مواد شیمیایی سر و کار دارند خودداری کنید.چند نکته درباره همکاری کردن کودکان در خانه
-انتظارات زیادی از کودک خود نداشته باشید.شاید اگر در انجام کاری از کودک خود کمک بگیرید کارتان کمی بیشتر زمان ببرد اما  بدانید که از این طریق شما یک عادت خوب را در کودک خود نهادینه می‌کنید  اما  یادگیری کارهای محول شده به کودک به توجه نیاز دارند و گنجایش توجهِ و تمرکز خردسالان نسبت به بزرگ‌سالان محدودتر می‌باشد. پس انتظار نداشته باشید که کودک هر روز  بدونِ هیچ‌گونه  یادآوری وظایف را انجام دهد. و همین طور از آن‌ها انتظار نداشته باشید که  از‌‌ همان دفعاتِ اول کار را خوب انجام دهند.
-تفاوت‌های جنسیتی قائل نشوید. از کودک پسر بخواهید در کارهای آشپزخانه همکاری کند  و از دختر بچه‌ها بخواهید در کارهای بیرون از خانه مثل شستشوی ماشین و یا باغبانی همیاری کنند.
-وظایف را به صورت کاملاً  مشخص برای کودکان شرح دهید. درک جمله  "اتاقت را مرتب کن " برایِ کودکان سخت است. هر کاری را دقیقاً برایشان توضیح دهید. "اول اسباب‌بازی‌ها را جمع کن " و به او کمک کنید تا این کار را انجام دهد.
-یک‌باره همه کارها را به کودکان محول نکنید.کودکان با چند کار مختلف سردرگم می‌شوند . پس وظایف را مرحله به مرحله از آن‌ها بخواهید انجام دهند.
-در حین انجام دادن کارها تفریح و شادی هم بکنید . مثلاً می‌توانید با خواندن آواز یا طرح یک مسابقه کاری را انجام دهید.
-به سراغ انجام دادن دوباره کارهای کودک نروید. اگر ظروف را سر میز به خوبی شما نچیده سخت نگیرید. این کار حس مثبت و غرورِ ناشی از همکاری کودک را از بین می‌برد.
-کودک را تشویق و تمجید کنید. کودکان به تقویتِ مثبت و تشویق نیاز دارند. هنگامی‌که کودک کاری را انجام می‌دهد تشویق گر باشید و منتقد نباشید.به کودکتان اجازه دهید که  بداند شما قدردان زحمت‌هایش می‌باشید و این  چیزی است که برای شما  اهمیت دارد.به صورت کامل برایش شرح دهید: "وقتی به  من کمک می‌کنی و بشقاب‌ها را می چینی ، من می‌توانم به کارهای دیگری برسم و این باعث میشودکه ما بتوانیم زودتر غذا بخوریم "
-به خاطر انجامِ مسئولیت‌های محوله به کودک پول ندهید. کودکان برایِ درکِ مفهوم و ارزشِ پول بسیار کم سن و سال هستند. پول به ازایِ انجامِ کار‌ها برایِ آن‌ها معنا، ارزش و اهمیتِ کمی دارد. همچنین با پول دادن به  ازایِ انجامِ کار‌ها ارزشِ معنویِ کمک کردن را پایین می‌آورید.

مهارت‌های برانگیختن حس همکاری در کودکانمهارت‌های برانگیختن حس همکاری در کودکان

مهارت‌های برانگیختن حس همکاری در کودکان بهترین روش در استفاده از زبان توصیف و تشریح مسئله این است که نکات را بیرون بیاوریم و به همه کمک کنیم که روی آن چیزی که باید انجام شود، تمرکز کنند. مهارت‌های برانگیختن حس همکاری در کودکان


تکنیک‌های ایجاد مسئولیت در کودکانتکنیک‌های ایجاد مسئولیت در کودکان

تکنیک‌های ایجاد مسئولیت در کودکان یک عنصر کلیدی در ایجاد حس مسئولیت‌پذیری، یادگیری انتخاب‌های مسئولانه است. بچه‌ها از سنین بسیار پایین مجبورند دست به انتخاب بزنند. انتخاب‌های مسئولانه استعدادی نیستند که بچه‌ها هنگام تولد به‌صورت جادویی و مادرزادی به همراه داشته باشند؛ این امر از طریق تمرین، آزمون‌وخطا و از طریق تجربه‌های زندگی و پیامدهایی که انتخاب‌ها به دنبال دارند، آموخته می‌شود. تکنیک‌های ایجاد مسئولیت در کودکان


آموزش همکاری به کودکانآموزش همکاری به کودکان

آموزش همکاری به‌کودکان کودک آنلاین: انجام وظایف نه تنها کودک را مسئول بار می آورد، بلکه ویژگی انصاف را در او پرورش می دهد، زیرا به این ترتیب خود را عضو مفید خانواده ای می بیند که در آن هر کس سهمی در انجام کارها دارد. آموزش همکاری به‌کودکان


ویژگی کودکان مسئولیت پذیر و متعهدویژگی کودکان مسئولیت پذیر و متعهد

ویژگی کودکان مسئولیت پذیر و متعهد 1. کودک وظیفه شناس تنها به خاطر تایید شدن از طرف دیگران و جلب رضایت آنها به وظایفش عمل نمی کند بلکه همکاری او بنا به دلایل دیگری مثل ارضای حس کنجکاوی ، احساس رضایت از انجام کار ، لذت بردن از یادگیری یا دریافت امتیاز در قبال انجام کار نیز هست. ویژگی کودکان مسئولیت پذیر و متعهد

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران