کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
ارتباط خردسالان با افراد بزرگتر از خود و نتایج آن – قسمت اول
ارتباط کودکان 3 تا 7 ساله با افراد بزرگتر از خودشان و نتایج آن – قسمت اول نکته ی مهمی که باید به آن توجه داشت این است که بسیاری از اوقات و متاسفانه بچه ها به دلیل این کنجکاوی ، درگیر روابطی با افرادی میشوند که ، کمی بزرگتر از خودشان هستند و یا ممکن است مورد سوء استفاده بزرگسالان قرار بگیرند. ارتباط کودکان 3 تا 7 ساله با افراد بزرگتر از خودشان و نتایج آن – قسمت اول

ارتباط کودکان 3 تا 7 ساله با افراد بزرگتر از خودشان و نتایج آن – قسمت اول
نکته ی مهمی که باید به آن توجه داشت این است که بسیاری از اوقات و متاسفانه بچه ها به دلیل این کنجکاوی ، درگیر روابطی با افرادی میشوند که ، کمی بزرگتر از خودشان هستند و یا ممکن است مورد سوء استفاده بزرگسالان قرار بگیرند. در بسیاری از موارد این مسئله به یک فاجعه و یک حادثه وحشتناک در همان زمان و یا بعدا تبدیل میشود که عبارتند از :
این مسئله اصولا لذت و یا مطالب مربوط با واقعیت نیست ، بلکه موضوع قدرت و خشونت و ترس و وحشت است. متاسفانه چنین اتفاقاتی بین 3 تا 7 سالگی سبب می شود که رشد سالم احساسی و عاطفی و جنسی کودک از مسیر خودش منحرف و متوقف شود.
زمینه هایی را فراهم می کند که انحرافات اخلاقی را موجب شود. برخی از اوقات بچه ها به خاطر چنین کاری ، در سنین بالاتر نظریات عجیب و غریبی درباره ی رابطه ی جنسی پیدا میکنند.
دختران کاملا میتوانند از مرد متنفر شوند. از رابطه ی جنسی به عنوان یک تجاوز و به عنوان موضوعی کثیف و بد یاد کنند. اگر چنین کاری در مورد پسران انجام شود همان عمل را با خشونت و شدتی و برخی از اوقات تنفری نسبت به دیگران انجام می دهند.
متاسفانه شرایطی برای نه تنها بیماری های جنسی ، بلکه بیماری های روانی فراهم میشود. بسیاری از اوقات می تواند افراد را به نوعی از حالت های اضطراب شدید و نگرانی های وحشتناک که منجر به وسواس میشود مبتلا کند.
تا آنجایی که ای بسا یک بچه از این به بعد روزی 10 ، 20 ، 50 بار ، دست خودش را می شوید ، به خاطر اینکه احساس کثافت می کند یا نسبت به بدنش هنگام مدفوع یا ادرار و یا وقت حمام رفتن ، حساسیت های خاصی نسبت به نظافت بدنش دارد.
زیرا خودش را کثیف و نا پاک می بیند و بعضی از اوقات پا بیشتر و فراتر می گذارد و برای خودش بیماری و گرفتاری ای را انتظار می کشد و یا فکر می کند که ممکن است بمیرد و نابود شود و مسایلی از این قبیل را خواهد داشت.
به هر حال خشم ، احساس اضطراب شدید ، گناه و شرم ، متاسفانه از پیامدها و عواقب بد این نوع اتفاقات در زندگی کودکان است و همانگونه که می دانیم نوعی بسیار سنگین و عمیق که در همه ی جوامع و فرهنگ ها دیده می شود تحت عنوان اضطراب اخلاقی ریشه و پایه و مایه در همین ایام و حوادثی از این قبیل دارد.
متاسفانه تقریبا در همه ی این موارد بچه ها احساس می کنند که تقصیر و گناه از ناحیه ی آنها بوده است. رفتار آنها ، لباس آنها ، حرف آنها ، حالات آنها ، بازی ای که قبول کردند یا پیشنهاد کردند ، فرصتی که برای تنها بودن به وجود آوردند ، و یا مواردی از این قبیل دلیل اصلی و علت اساسی برای این اتفاقات است.
به همین علت است که در آن ایام و مدتی بعد از آن ، وقتی که متوجه آن میشوند ، با احساسی از گناه و حقارت و شرم همراه می شوند و متاسفانه حالت خودتباهی و خود تنبیهی پیدا میکنند.
بسیاری از اوقات بچه ها خودشان را از بازی یا از کاری محروم می کنند و درِ لذت را به روی خودشان می بندند. همچنین برای مشغول کردن ذهن خودشان دست به خواندن درس ، به طوری غیرعادی می زنند و یا در تخیلات و تصورات خودشان آنچنان غوطه ور می شوند که بتوانند واقعیت و خودشان را آن طوری که دوست ندارند ، فراموش کنند.
بنابراین هیچ پدر و مادری بین 3 تا 7 سالگی نمیتواند ماجرای بودن فرزندش را با بچه ها و یا افراد بزرگسال بر اساس اصول کلی استوار کند . فقط به صرف اینکه این ها فامیل هستند و یا خویشاوندند ، یا از شهر بزرگ یا ده کوچکی آمده اند و یا به مبانیِ اخلاقی و مذهبی باور دارند ، به هیچ وجه نمیتوان خاطری آسوده داشت.
مخصوصا در مناطق روستایی ، از آنجا که بچه ها روابط حیوانات را می بینند و معمولا تعداد اتاق ها کم بوده و چون مردم زودتر از موقع معمول نسبت به مردمان شهری می خوابند ، ولی بچه ها هم چنان خوابشان نمی برد و یا اگر متوجه شدند ممکن است که خودشان را به خواب بزنند ،و در این موقع خبر از روابط پدر و مادر پیدا میکنند که متاسفانه در این موارد میتواند آسیب بسیار شدیدی به فرزند ما به خاطر عدم توجه و رعایت ما به موضوعاتی از این قبیل وارد شود.
نکته : کودک در سن 3 تا 7 سالگی تا حد زیادی در این زمینه ها کنجکاو است و پدر و مادر باید نهایت مراقبت را انجام دهند و داشته باشند و به هیچ وجه در این گونه موارد با امیدوار بودن و خوش بین بودن ، نباید با موضوع برخورد کرد ؛ بلکه واقع بینانه و از جانب احتیاط همیشه باید قدم برداشت.
منبع : کتاب پرورش ، تعلیم و تربیت 3 تا 7 سالگی
ارتباط کودکان 3 تا 7 ساله با افراد بزرگتر از خودشان و نتایج آن – قسمت اول

ارتباط خردسالان با افراد بزرگتر از خود و نتایج آن – قسمت دومارتباط خردسالان با افراد بزرگتر از خود و نتایج آن – قسمت دوم

ارتباط خردسالان با افراد بزرگتر از خود و نتایج آن – قسمت دوم به همین دلیل است که برای یکی دو سه سالی ، اشتیاق عجیبی نسبت به بزرگ شدن دارد و مایل است و آرزو می کند که صبح برخیزد و بزرگ شود و یا به زبانی یهو بزرگ شود ، آرزویی که در کودکی بسیار جدی است . ارتباط خردسالان با افراد بزرگتر از خود و نتایج آن – قسمت دوم


چرا بعضی کودکان وسط حرف بزرگترها می پرند ؟چرا بعضی کودکان وسط حرف بزرگترها می پرند ؟

چرا بعضی کودکان وسط حرف بزرگترها می پرند ؟ بچه ها به دلایل مختلفی ممکن است بی مقدمه وارد صحبت یا کار شما شوند و وقفه ایجاد کنند.ممکن است بخواهند در مرکز توجه شما باشند و وقفه ایجاد کنند ، یا به دلیل عجله و یا حتی به خاطر آنکه درست خوب و بد را نمیداند. چرا بعضی کودکان وسط حرف بزرگترها می پرند ؟


پرسش‌های کودکانه – چرا نباید با غریبه‌ها صحبت کنم؟پرسش‌های کودکانه – چرا نباید با غریبه‌ها صحبت کنم؟

پرسش‌های کودکانه – چرا نباید با غریبه‌ها صحبت کنم؟ کودک آنلاین: ترس دربارۀ امنیت کودکان یک واقعیت تلخ زندگی امروزی است. اما این امکان وجود دارد که کودکتان را با راهکارهایی تجهیز کنید تا با توجهات ناخوشایند افراد غریبه مقابله کند. پرسش‌های کودکانه – چرا نباید با غریبه‌ها صحبت کنم؟


افراد غریبه و سوءاستفاده‌های جنسی از کودک چهار سالهافراد غریبه و سوءاستفاده‌های جنسی از کودک چهار ساله

افراد غریبه و سوءاستفاده‌های جنسی از کودک چهار ساله کودک آنلاین: احتمالاً در این سن موضوع برخورد با غریبه‌ها برای فرزندتان پیش می‌آید. بسیاری از چهارساله‌ها از خانه بیرون می‌روند و دوست دارند که برای مردم داستان‌هایی را دربارۀ خودشان تعریف کنند. حتی اگر فرزندتان خودش به غریبه‌ای نزدیک نشود، ممکن است غریبه‌ای به سراغ او بیاید. افراد غریبه و سوءاستفاده‌های جنسی از کودک چهار ساله

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران