کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
دوازده روش رشد معنویات کودک – قسمت اول
رشد معنویات کودک ما دریافته ایم که کودکان بی داشتن بنیان و پایه ای برای باورهای معنوی خود را ناشایسته یا تنها می پندارند ، و در خطر افسردگی و احساس بی ارزشی هستند. برای همین ، آگاهی از معنویات کودک را مسئولیت پذیرتر شده و انتخاب های عاقلانه تر خواهد داشت. کودک مذهبی معتقد است که زندگی معنی دارد. رشد معنویات کودک

دوازده روش رشد معنویات کودک – قسمت اول
ما دریافته ایم که کودکان بی داشتن بنیان و پایه ای برای باورهای معنوی خود را ناشایسته یا تنها می پندارند ، و در خطر افسردگی و احساس بی ارزشی هستند. برای همین ، آگاهی از معنویات کودک را مسئولیت پذیرتر شده و انتخاب های عاقلانه تر خواهد داشت. کودک مذهبی معتقد است که زندگی معنی دارد.
1 . از همان بدو تولد آغاز کنید ؛
پرورش معنویات در کودک در واقع از همان نخست ، آغاز میشود . برای این کار نیاز است کودک به خود و روابط بیرون از خود اعتماد داشته باشد و این اعتماد از پاسخگویی پدر و مادر آموخته میشود.
گمان کودکان از خدا با روابط آنان با پدر و مادر موازی است. آنان باید پیش از این که بتوانند به کسی که نمیتوانند ببینند اعتماد کنند ، شیوه ی اعتماد به پدر و مادر را – که میتوانند ببینند و احساس کنند – یاد بگیرند.
کودکانی که پدر و مادری سرد ، بی اعتنا ، یا ناپاسخگو دارند ، این نبود پاسخگویی را از دیگر روابطشان نیز انتظار خواهند داشت ؛ به ویژه در جهان ؛ اما کودکانی که دلبستگی در آنها پرورش یافته است ؛ و اعتماد را به محیط و پدر و مادرشان آموخته اند ، شوق بسیاری به معنویات می یابند.
کسانی که یاد می گیرند از آغاز ، درست اعتماد کنند ، توانایی می یابند به آسانی به نیازهای معنویشان نیز اعتماد کنند . پرورش دلبستگی در کودکان توانایی دلبستگی را به کودک القا می کند ؛ و توانایی دلبستگی کلید معنویات است.
چرا معنویات نباید به تاخیر بیفتند ؟
گاهی از پدر و مادر امروزی می شنویم : (( ما میخواهیم کودکمان از مذهب های گوناگون آگاهی یابد ؛ و خودش راه مذهبی اش را برگزیند ، به جای اینکه ما مذهب خودمان را به او آموزش دهیم .  پس صبر می کنیم ؛ و هیچ چیز خاصی به او یاد نمی دهیم . ما می خواهیم او را آزاد بگذاریم ، تا بزرگتر شود ؛ و خودش تصمیم بگیرد.))
تردید برخی پدران و مادران درباره ی باورهای مذهبی شان می تواند در شیوه ی آموزشی ای ریشه داشته باشد ، که در جوانی گرفته اند . در حقیقت ، کودکان بی راهنمایی در این زمینه آسیب می بینند ؛ زیرا یادگیری ارزش های معنوی باید در گذر دوره ی رشد کودک رخ دهد.
اگر فرصت هایی را در مرحله های گوناگون کودکی از دست بدهیم ، در دوران بزرگسالی ، بسیار سخت به این ارزش ها دست می یابند.

رشد معنویات کودک


رشد معنویات کودک

2 . خود فرزندان نیز به آگاهی می رسند ؛
بی میلی برخی پدران و مادران برای آموزش ارزش های معنوی به کودکان از تردیدهایشان نسبت به باورهای خودشان ریشه گرفته است . زمانی که میخواهند رهنمودهای معنوی به کودکان عرضه کنند ، به گمانشان ناچارند ارزش های خودشان را نیز بکاوند.
وقتی بزرگسالان پدر و مادر میشوند ، دوباره با ارزش های معنوی ای – که در دوران کودکی آموخته اند – ارتباط برقرار می کنند ؛ و در پی راه های جدیدی برای ابراز معنویت در زندگی شان می گردند. وقتی کودکانشان به مدرسه میروند ؛و پرسش های دشواری را درباره ی خدا و مرگ می پرسند ، پدر و مادر ممکن است کم کم به بخش معنوی زندگیشان بیشتر توجه کنند.
اگر هنوز در پی پاسخ هایی برای خودتان هستید ، با کودکتان در این باره صادق باشید. وانمود نکنید باورهای راسخی دارید. مهمتر این که تصدیق کنید معنویت برای شما مهم است ؛ و بگذارید کودکتان نیز از اهمیتی که برای آن قائل اید ، آگاهی یابد ؛ حتی اگر نسبت به باورهایتان تردید دارید ، از ته قلبتان با کودک سخن بگویید.
شما ناچار نیستید همانند دانشمند خداشناسی با دوستان و خانواده درباره ی معنویات حرف بزنید .
اندیشه و باوری را که در این باره دارید ، با کودکتان در میان بگذارید.
سپس به دیدگاه های او نیز گوش کنید.
شاید شگفت زده شوید وقتی ببینید دیدگاه های کودکتان شما را به پاسخی که میخواستید ، می رساند. وقتی کودک معنای زندگی و مرگ را کشف می کند ، اطلاعات شما نیز افزایش می یابد.
منبع : کتاب دنیای کودکان موفق
رشد معنویات کودک
رشد معنویات کودک
پرسش‌های کودکانه - خدا چیه؟پرسش‌های کودکانه - خدا چیه؟

پرسش‌های کودکانه - خدا چیه؟ کودک آنلاین: چه شما به‌عنوان والدین، افرادی معتقد باشید چه نباشید، احتمالاً کودکتان در مرحله‌ای از زندگی پرسش‌هایی صریح و موشکافانه دربارۀ ماهیت خداوند از شما خواهد پرسید. خوب است که خودتان در این مورد فکر کنید و ببینید پاسخ‌هایتان چگونه باید باشد. پرسش‌های کودکانه - خدا چیه؟


صحبت درباره ی مرگ با کودکانصحبت درباره ی مرگ با کودکان

صحبت درباره ی مرگ با کودکان هر کودکی به مرگ فکر میکند. حتی در جوامعی که مرگ و عزاداری به صورت مسائلی خصوصی در آمده و از حیطه خانواده ها فراتر نمی رود باز هم کودک را نمیتوان از اندیشه درباره ی مرگ بر حذر داشت. صحبت درباره ی مرگ با کودکان


صحبت با کودک درباره ی مرگ اطرافیانصحبت با کودک درباره ی مرگ اطرافیان

صحبت با کودک درباره ی مرگ اطرافیان واکنش ما نسبت به از دست دادن فردی که دوستش داریم ، چنان شدید است که ناگریز به همان میزان در مورد احساس فرزندمان نیز نگران می شویم. دقیقا نمی دانیم که در آن زمان به چه چیزی می اندیشند اما حس می کنیم که باید از کودک در برابر احساساتی که هیچ کنترلی بر آنها ندارد محافظت کنیم. صحبت با کودک درباره ی مرگ اطرافیان


توصیه های معنوی و تغذیه ای در سه ماهه اول بارداریتوصیه های معنوی و تغذیه ای در سه ماهه اول بارداری

توصیه های معنوی و تغذیه ای در سه ماهه اول بارداری به مادران باردار توصیه می شود برای داشتن فرزندانی با سیرت و صورت نیکو، حتی الامکان به دستورات زیر عمل توصیه هایی معنوی که مخصوص هر ماه بیان شده است.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

  مقاله?ویدیو?کاربر?
  لیست مقالات
  لیست ویدیو ها
  لیست کاربران
  به کانال تلگرام کودک آنلاین بپیوندید