کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
پیشنهادهایی برای سازماندهی کاردستی های کودکان
پیشنهادهایی برای سازماندهی کاردستی های کودکان در مدرسه، کودکان برای خلق آثار، کشیدن، رنگ کردن، نقاشی کردن و ساختن مورد تشویق قرار می‌گیرند. پیشنهادهایی برای سازماندهی کاردستی های کودکان

پیشنهادهایی برای سازماندهی کاردستی های کودکان
در مدرسه، کودکان برای خلق آثار، کشیدن، رنگ کردن، نقاشی کردن و ساختن مورد تشویق قرار می‌گیرند.
مسلماً اینگونه فعالیت‌ها خلاقیت آنها را برانگیخته و موجب رشد آنها می‌شود.
 اغلب نیز این شاهکارهای هنری خلق شده توسط کودکان به خانه آورده شده و البته با افتخار نشان داده می‌شوند، اما وقتی که مشاهده می‌کنید این آثار به‌تدریج تمام خانه را اشغال می‌کنند‌، عکس‌العمل درست چیست؟ و چه باید کرد؟ در ادامه 7 پیشنهاد مطرح می‌شود تا با این یادگاری‌های دوران کودکی چه کنیم:
 1 . آنها را دستچین کنید
به جای اینکه تمام آثار کوچک و بزرگی را که فرزندتان خلق می‌کند نگه دارید، هر از گاهی کنار فرزندتان بنشینید و از او بخواهید یک یا دو مورد از کارهای جدیدش را که به‌نظرش بهترین است انتخاب کند.
در پایان سال خواهید دید که آثاری که از نظر او بهترین است حتی از انگشتان یک دست نیز تجاوز نخواهد کرد. با این روش، هم کاردستی‌ها تحت یک نظارت نگهداری می‌شوند و هم خواهید توانست آثار او را در آینده به یادگار نگهدارید.
2 . گاهی یک عکس، گویا‌تر از هزاران کلمه است:
از کار دستی‌های فرزندتان عکس گرفته و آنها را در آلبومی نگهداری کنید‌. بدین ترتیب حتی اگر به‌دلیل کمبود فضا، قادر به نگهداری آنها نباشید، حداقل یک عکس یادگاری از آنها خواهید داشت !
3 . صندوقچه بایگانی کودکان :
اداره‌ها برای نگهداری مدارک خود دارای صندوق‌های بایگانی قابل حمل هستند که پوشه ‌ها روی آنها قرار می‌گیرند و اغلب نیز دارای یک پوشش و دسته‌ای هستند که به راحتی قابل حمل باشند. به فرزند خود در ساختن این سیستم بایگانی کمک کنید.
مثلاً یک پوشه مخصوص کاردستی با درجه اهمیت 2، یک پوشه مخصوص کاردستی با درجه اهمیت 3 و الی آخر. حالا دیگر تمام نقاشی‌ها و هرگونه کاردستی از این قبیل که کم حجم و صاف هستند‌، در جایی امن و به شکلی مرتب نگهداری خواهند شد و در ضمن شما با این روش‌، نحوه بایگانی را نیز به فرزندتان آموزش خواهید داد‌. نگران نباشید برای آموزش هیچگاه زود نیست‌!4 . نگهداری در محفظه‌ای بزرگ‌تر :
برای سایر کاردستی‌هایی که صاف و کم حجم نیستند، جعبه مذکور ممکن است جعبه‌ای بزرگ‌تر از جنس پلاستیک و همراه با یک درپوش باشد‌. بدین روش فرزندتان فضایی برای نگهداری سایر کاردستی‌هایی که ابعادشان مناسب پوشه بایگانی نیست خواهد داشت‌. اینجا باز هم انتخاب کنید‌. اگر شما بخواهید تمام کاردستی‌هایی را که فرزند دلبندتان تا 15 سال آینده با خود به خانه می‌آورد نگهداری کنید، منزل شما مملو از این آثار هنری خواهد شد.
5 . آنها را آویزان کنید:
یک تخته‌ در اختیار فرزندتان قرار دهید تا او بتواند کاردستی مطلوبش را در اتاقش به نمایش بگذارد. اگر هم از یک تخته چوب پنبه‌ای برای این کار استفاده کنید،  بسیار عالی است چون به راحتی روی دیوار نصب می‌شود. به علاوه فرزندتان به راحتی و هر زمان که بخواهد می‌تواند یک اثر را برداشته و اثر دیگر را جای آن بگذارد.
6 . مرتب نگهداشتن ابزار کار دستی:
اگر فرزندتان تعداد زیادی از این کاردستی‌ها را در منزل تهیه می‌کند‌، مسلماً دارای مقادیر زیادی مداد رنگی، ماژیک و سایر تجهیزات هنری است.
تمام آنها را در جعبه‌ای سبک و قابل حمل نگهداری کنید تا او به راحتی بتواند آن‌را از اتاقی به اتاق دیگر حمل کند. به علاوه تمامی هر دسته از این وسایل را قبل از اینکه داخل  جعبه اصلی قرار دهید‌،  به‌طور مرتب و مجزا در محفظه‌ای کیسه‌ای  قرار دهید‌. بدین ترتیب تمامی آنها مرتب و قابل دسترسی هستند.
7 . یک هدیه عالی:
کاردستی‌های کودکان اغلب می‌توانند هدیه‌ای فوق‌العاده برای مادربزرگ، پدربزرگ، خواهر و برادر، خاله، عمو و سایر اعضای خانواده محسوب شوند.
به جای اینکه برای فرزندتان هدیه‌ای بخرید تا او به اعضای خانواده تقدیم کند، تشویقش کنید تا با استفاده از خلاقیتش هدایایی مخصوص و ارزشمند به افرادی که دوستشان دارد تقدیم کند.
 منبع : کتاب کودک نابغه و باهوش
پیشنهادهایی برای سازماندهی کاردستی های کودکان
بازی و نقاشی دو عملکرد مهم کودکبازی و نقاشی دو عملکرد مهم کودک

بازی و نقاشی دو عملکرد مهم کودک گرچه مفهوم بازی سالهاست که به کار گرفته می شود اما هنوز تعریفی از آن ارائه نشده که مورد قبول همه باشد. کودکان در بازی ، به نقش آفرینی می پردازند مثلا ؛ دکتر می شوند ، مهمان بازی می کنند و بازی های از این دست در بین کودکان همگانی می باشد و کودکان از شیوه های عمومی بازی ، پیروی می کنند. بازی و نقاشی دو عملکرد مهم کودک


نقش والدین در پرورش هنری کودکاننقش والدین در پرورش هنری کودکان

نقش والدین در پرورش هنری کودکان خلاقیت، از مهم‌ترین اصولی است كه باید در تربیت كودكان، آن را مدنظر قرار دهیم. خلاقیت و پرورش آن، موجب افزایش اعتماد به‌ نفس، كمك به پیدا كردن كلید حل مسایل در زندگی، نگاه زیبای انسان‌ها به زندگی، دوری از هرگونه احساس بی ‏معنی بودن زندگی، پرورش حس كنجكاوی و در نتیجه، شكل‏ گیری شخصیت سازنده و پویا می‌شود.


تقویت قوه ی تخیل کودک با نقاشی کردن تقویت قوه ی تخیل کودک با نقاشی کردن

تقویت قوه ی تخیل کودک با نقاشی کردن بسیار مفید خواهد بود که کودک شما بتواند الگوهایی از وقایع زندگی ، اعم از الگوهای برنامه ریزی و سیاست گذاری و نیز الگوهای طراحی و راهبردی ، استنتاج و ترسیم کند. تقویت قوه ی تخیل کودک با نقاشی کردن


تشویق کودکان به یادگیری هنرتشویق کودکان به یادگیری هنر

تشویق کودکان به یادگیری هنر کودک آنلاین: کارهای هنری که بچه ها در مدرسه انجام می دهند و کاردستی هایی که درست می کنند معمولاً خیلی باعث رشد خلاقیت آنها نمی شود. تشویق کودکان به یادگیری هنر

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران