کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
هدایت خردسالان – قسمت دوم
هدایت خردسالان این سالها می‌تواند دورانی بسیار پرهیجان برای فرزند و والدین باشد، همان‌گونه که شما هر دو موجب فرا رسیدن رابطه‌ای بسیار بالغ‌تر می‌شوید. فرزندان در این سن اغلب دورۀ راهنمایی را آغاز کرده‌اند که ممکن‌است همراه با نگرانی، ترس و اشک باشد.

هدایت خردسالان – قسمتِ دوم
•    از پس دمدمی و هیجانی بودن برآمدن
این سالها می‌تواند دورانی بسیار پرهیجان برای فرزند و والدین باشد، همان‌گونه که شما هر دو موجب فرا رسیدن رابطه‌ای بسیار بالغ‌تر می‌شوید. فرزندان در این سن اغلب دورۀ راهنمایی را آغاز کرده‌اند که ممکن‌است همراه با نگرانی، ترس و اشک باشد.
زمانی را به‌یاد آورید که فرزند شما نوپا بود و حالت روحی او دقیقه به‌دقیقه تغییر می‌کرد. خوب، حالت روحی کودک در خردسالی نیز میتواند بسیار تغییرپذیر باشد.
یک دقیقه ممکن است‌اجتماعی، صمیمی و مهربان باشد و دقیقه‌ای بعد بی‌ادب، پرتوقع، لجباز و ارباب منش. سعی کنید آرام باشید و حالتهای روحی بد را تا حد ممکن نادیده بگیرید.
فرزندان در خردسالی می‌توانند بسیار شورانگیز و اتفاقات ساده را به‌بحران‌های کوچک تبدیل کنند. هیچ کس منو دوست نداره و شما بدترین پدر و مادر دنیایید؛ این رفتارها، اگر آمادگی نداشته باشید، میتواند شما را دلخور کند.
اگرچه این مرحله می‌تواند برای والدین بسیار غذاب‌آور باشد، اما جلو زبان خود را گرفتن و آرام بودن، بهترین واکنش است. از آنچه فرزندتان می‌گوید و انجام میدهد دلخور و ناراحت نشوید. کودک دوباره برای اطمینان خاطر به‌سراغ شما می‌آید. در این اوقات مشقت بار به‌خودتان یادآوری کنید که شما رابطه‌ای بلندمدت را می‌سازید.•    رشد استقلال
هرچند کودکان در این گروه سنی در مورد مهارتهای خود واقع‌نگرتر می‌شوند، اما گاهی به‌توانایی‌های خود بیش از حد بها می‌دهند. آنها بسیار قابل اعتماد، مطمئن و مستقل هستند. اما ممکن‌است گاهی استقلالی بیش از آنچه برایشان خوب است یا بیش از آنچه شما می‌خواهید به‌آنها بدهید، بخواهند.
اگرچه باید اطمینان داشته باشید که فرزندتان در امان است و انتظارات واضحی دارد، در این مرحله همچنین لازم است به‌دیدگاه او گوش دهید و راه‌حل‌هایی ارائه کنید که برای همۀ نگرانیها مناسب باشد (پسرها به‌خصوص در این مرحله اگر احساس کنند قوانین بسیار جدی هستند و آنها اجازه ندارند نظراتشان را بیان کنند، شروع به‌سرکشی می‌کنند).
سعی کنید فرزندتان را در برخی از بحث‌های خود دخالت دهید و راه‌حلهایی بیابید که منصفانه و معقول باشد تا همه احساس کنند در توافق‌ها دخالت دارند.
هنگامی که فرزندتان وارد دورۀ نوجوانی می‌شود، مهارتهای گفتگو برای بسیاری از موقعیت‌هایی که با آن مواجه می‌شوید، ضروری است. اگر شما تعیین نظامی برای برآمدن از عهدۀ این موقعیت‌ها را در خردسالی آغاز کنید، به‌تدریج که فرزند شما رشد می‌کند و به‌سنین نوجوانی و بالاتر می‌رسد، گفتگو راحت‌تر می‌شود.
در این مرحله بسیاری از فرزندان، دانش بزرگترها را زیر سؤال می‌برند. اکنون آنها اندیشمندی بسیار منطقی شده‌اند و می‌توانند منتقد بزرگترها باشند. پیش از این شما قهرمان فرزندتان بودید، اما اکنون ممکن‌است باعث و بانی همۀ گرفتاریها قلمداد شوید – بدون آنکه خطای خاصی از شما سر زده باشد.
این تحول میتواند برای والدین بسیار دشوار باشد، زیرا رابطۀ آنها با فرزندان‌شان تغییر می‌کند. والدین ممکن است‌احساس رنجش کنند، طوری که انگار برای فرزندان‌شان اهمیت ندارد.
به‌خاطر داشته باشید، شما هنوز در مرکز زندگی فرزندتان قرار دارید؛ شاید نه در مراقبت کاری یا روزبه‌روز، اما فرزندتان بسیاری از هیجانات و نیازهای جدید را تجربه می‌کند که شما باید آنها را مهار کنید.
از اظهارنظرهای فرزندتان دلخور نشوید. سعی کنید آرام و منطقی بمانید. گفتن راحت‌تر از عمل کردن است. اما شما هنوز بزرگسال هستید و فرزندتان علی‌رغم سرعت رشد و پیشرفت فکری‌اش هنوز بچه است.
منبع: شاد بارآوردن کودکان به‌زبان آدمیزاد
هدایت خردسالان
هدایت خردسالان – قسمت اولهدایت خردسالان – قسمت اول

هدایت خردسالان طی دوران رشد خردسالان هشت تا دوازده سال، کودکان به‌طور کلی کسالت کمتری دارند. مهارت‌های اجتماعی آنها رشد خود را ادامه می‌دهد. هدایت خردسالان


مطیع کردن خردسالان – قسمت اولمطیع کردن خردسالان – قسمت اول

مطیع کردن خردسالان کودکان سنین پیش دبستانی دوست دارند در اطراف بگردند، اما راهنمایی و مدیریت یک کودک پیش دبستانی اغلب صبر و تحمل زیادی می طلبد. مطیع کردن خردسالان در اوقات احساسی، مانند نظم دادن به ژله است که سراپا لرزان است و هیچ قانونی ندارد.


آموزش صداقت  – کودکان خردسالآموزش صداقت – کودکان خردسال

آموزش صداقت – کودکان خردسال یکی از ابعاد رشد هر انسانی، رشد اخلاقی اوست. امروزه رشد اخلاقی در هر جامعه‌ای ارزش بالایی دارد. بسیاری از ارزش‌ها در بیم جوامع مختلف یکسان هستند، مثلا همۀ افراد داشتن صداقت را خصلتی پسندیده می‌دانند.


رشد خردسالانرشد خردسالان

رشد خردسالان : سن سه تا پنج سالگی دوران خردسالی یا پیش‌دبستانی نامیده می‌شود . این دوره به لحاظ رشد جسمی و رفتاری کودک از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. رشد خردسالان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران