کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
پرسش های کودکانه – چرا باید اتاقم را تمیز کنم؟
پرسش های کودکانه – چرا باید اتاقم را تمیز کنم؟ چرا باید اتاقم را تمیز کنم در حالی که دوست دارم کثیف و نامرتب باشد؟ ( یا چرا باید به رختخواب بروم در صورتی که اصلا خوابم نمی آید؟ ) پرسش های کودکانه – چرا باید اتاقم را تمیز کنم؟

پرسش های کودکانه – چرا باید اتاقم را تمیز کنم؟
چرا باید اتاقم را تمیز کنم در حالی که دوست دارم کثیف و نامرتب باشد؟ ( یا چرا باید به رختخواب بروم در صورتی که اصلا خوابم نمی آید؟ )
با وجود اینکه کرتیس دوست دارد همه چیز همیشه تمیز و مرتب باشد ، آمبر دختر 10 ساله اش اصلا علاقه ای به این کار ندارد و هر بار با پرسیدن این سوال مادرش را عصبانی می کند.
کرتیس می گوید : (( نمی دانم آیا باید او را مجبور به تمیز کردن اتاقش بکنم ، یا اینکه بگذارم اتاقش کثیف و نامرتب باشد . حالا که او دوست ندارد اتاقش مرتب باشد ، نمیخواهم روش های خودم را به او تحمیل کنم. واقعا گیج شده ام. ))
اکثر پدر و مادرها نمی دانند چه موقع به بچه هایشان اجازه دهند تا عقاید مستقل ، ویژگی های شخصیتی و توانایی شان در تصمیم گیری را ابراز کنند. اما زمانی که به مفهوم این سوال و چگونگی پاسخ به آن پی بررید ، در می یابید که حل این مسئله چندان هم سخت نیست.
پی بردن به مفهوم سوال
هنگامی که فرزند شما این سوال یا سوالی مشابه را می پرسد ، یقینا گمان می کنید که او ستیزه جو است ، اما اگر دریابید که او با پرسیدن این سوال ، در حال یادگیری مهارت مستقل بودن است ، دیگر ناراحت نخواهید شد .
بیشتر بچه ها این مهارت را از سال های پایانی دبستان شروع می کنند و اگر خواهر و برادرهای بزرگتری هم داشته باشند ، یادگیری آنها در این زمینه سریع تر خواهد بود.
بچه ها با مخالفت کردن با خواسته های شما در کارهایی مانند تمیز کردن اتاق ، رفتن به رختخواب ، غذا خوردن و غیره در واقع می خواهند نظرشان را بیان کنند ؛ یا به نوعی خود را اثبات کنند ، این در حالی است که آنها حتی از کاری که میخواهند انجام بدهند ، مطمئن نیستند فقط با شما مخالفت می کنند.
آیا شما به عنوان یک پدر و مادر به فرزندتان اجازه می دهید که خودش تصمیم بگیرد و نظرش را بیان کند ، یا این که تاکید می کنید که باید خواسته شما را انجام دهد. جواب هر دو سوال مثبت است.
فرزند شما با پرسیدن این گونه سوال ها میخواهد به شما بفهماند که دیگر میتواند برای خودش تصمیم گیری کند. البته شما هم با روش هایی که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم ، میتوانید اجازه این کار را به او بدهید.
با این حال ، فرزند شما آنقدر بزرگ نشده است که بداند چه زمانی باید به رختخواب برود و یا آیا باید لباس هایش را از کف اتاق جمع کند یا نه. بچه های دبستانی دوست دارند که روی پای خودشان بایستند ولی این کار اصلا به نفع آنها نیست.
این عمل آنها مانند این است که پرنده ای کوچک ، بال های خود را بیش از اندازه به پرواز دربیاورد و با این کار قطعا سقوط خواهد کرد. بچه ها به مرزها و محدودیت های مشخص و همچنین درک صحیحی از قوانین و مقررات در خانواده نیاز دارند. آنها به تدریج ، با وجود گله و شکایت هایی که میکنند ، واکنش رضایت بخشی به این قوانین نشان خواهند داد.
بهترین پاسخ
پاسخی قاطع به این سوال میتواند این گونه باشد : (( باید اتاقت را تمیز کنی ، البته می دانم که این کار را دوست نداری و میخواهی که اتاقت کثیف و نامرتب باشد ، اما این جزیی از مقررات خانه است. با این حال میتوانم کمی با تو کنار بیایم  و به تو اجازه می دهم که فقط گوشه ای از اتاقت را نامرتب بگذاری ولی باید بقیه آن را تمیز و مرتب کنی )).
توصیه هایی که در ادامه آورده ام ، به فرزندتان کمک خواهد کرد تا بتواند استقلالش را ابراز کند :
*اجازه دهید که فرزندتان ، لباس دلخواهش را خودش انتخاب کند ( البته لباسی که متناسب با عرف باشد ).
*اجازه دهید که خودش دوستانش را انتخاب کند ( او را مجبور نکنید تا با فرزند دوستتان ، دوست شود ).
*اجازه دهید که خودش کلاس های فوق برنامه اش را انتخاب کند.
*هنگام برنامه ریزی برای تعطیلات پایان هفته ، نظر او را هم بپرسید.
*اجازه دهید کمی اتاقش نامرتب باشد.
*به او اجازه دهید تا در انتخاب نوع غذایی که میخواهید بپزید ، سهیم باشد . نباید او را به خوردن غذاهایی که دوست ندارد ، وادار کنید.
بعضی از بچه ها از دوران دبستان علاقه دارند که در پخت غذا به پدر و مادرشان کمک کنند و بعد از مدتی هم آشپزهای ماهری می شوند . به فرزندتان اجازه چنین کاری را بدهید ، زیرا این کار احساس استقلال خوشایندی در آن ها ایجاد میکند.
منبع : کتاب 50 سوال مهمی که بچه ها می پرسند
پرسش های کودکانه – چرا باید اتاقم را تمیز کنم؟

اصلاح رفتار کودک (مرتب و منظم بودن کودک)اصلاح رفتار کودک (مرتب و منظم بودن کودک)

اصلاح رفتار کودک (مرتب و منظم بودن کودک) کودک آنلاین: امیرحسین 4 سال دارد و مادرش از او می خواهد حتماً مسواک بزند، باید بعدازظهرها ساعتی را بخوابد، باید هرچیزی برمی دارد سرجایش بگذارد، با خواهرش دعوا نکند، باید اتاقش را مرتب کند و اسباب بازی هایش را که می ریزد حتماً جمع کند ولی امیرحسین کمتر به این توصیه ها گوش می کند و ...


جمع و جور کردن لباس ها توسط کودک جمع و جور کردن لباس ها توسط کودک

جمع و جور کردن لباس ها توسط کودک هنگامی که کودکان نوپا هستند اغلب دوست دارند که لباس هایشان را جمع و جور کنند. کمک کردن به پدر و مادر صرفا یک وظیفه نیست بلکه کاری لذت بخش است و احساس مهم بودن را در انسان بر می انگیزد. کودکان دوست دارند لباس های کثیف را در سبد بگذارند و یا اینکه آشغال ها را در سطل زباله بریزند. جمع و جور کردن لباس ها توسط کودک


مشکل بهم ریختگی اتاق کودکانمشکل بهم ریختگی اتاق کودکان

مشکل بهم ریختگی اتاق کودکان والدین و بچه ها معمولا در مورد اتاق های بهم ریخته و نا مرتب با هم جر و بحث میکنند چون والدین میخواهند همه ی وسایل سر جای خود و با نظم و ترتیب باشد ولی برای بچه ها این چیز مهمی نیست. مشکل بهم ریختگی اتاق کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران