کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
هدایت خردسالان – قسمت اول
هدایت خردسالان طی دوران رشد خردسالان هشت تا دوازده سال، کودکان به‌طور کلی کسالت کمتری دارند. مهارت‌های اجتماعی آنها رشد خود را ادامه می‌دهد. هدایت خردسالان

هدایت خردسالان – قسمتِ اول
طی دوران رشد خردسالان هشت تا دوازده سال، کودکان به‌طور کلی کسالت کمتری دارند. مهارت‌های اجتماعی آنها رشد خود را ادامه می‌دهد.
 راه‌های دوستی را درک میکنند و پیدا کردن دوستان جدید و نگه داشتن آنها راحت‌تر است. درواقع، دوستان برای بچه‌های این سن بسیار مهم می‌شوند؛ آنها معمولاً ماجراجویی و فعالیت‌های گروهی را دوست دارند.
از نظر جسمانی، دخترها رشدشان را سریع‌تر از پسرها، در دوران خردسالی آغاز می‌کنند. پسرها در این گروه سنی اغلب از بازی پرسروصدا لذت می‌برند.
بچه‌های سنین 8 تا 12 سال کنترل بدنی خوبی دارند و از فعالیت‌هایی لذت می‌برند که برای رشد توانایی، مهارت و سرعت آنها طراحی شده است.
از نظر رشد مهارتهای ذهنی، کودکان در دوران خردسالی می‌توانند مدت طولانی‌تر علاقه‌مند باشند و در زمینۀ خواندن و نوشتن توانا هستند.
اغلب کودکان این گروه سنی اطلاعاتی را برای خودشان در اینترنت، سی‌دی ها و کتابهای مرجع جستجو می‌کنند. آنها از پیدا کردن اطلاعات در مورد موضوعاتی که به‌آنها علاقه دارند، هرچیزی از عنکبوت‌ها تا ماشین‌های مسابقه لذت می‌برند.
اگر کودک شما بی‌حوصله است صبور باشید
رشد سریع جسمانی در دوران خردسالی به‌این معنی است که کودک شما اشتیاق بیشتر و انرژی کمتری دارد. طی این مرحله، کودک‌تان ممکن‌است تنبل یا بی‌حوصله به‌نظر برسد. شما باید در مورد این تغییرات صبور باشید، زیرا رشد این مرحله میتواند برای کودک‌تان بسیار خسته کننده باشد.
به‌کودکتان بگویید چه احساس و چه انتظاری از او دارید، قاطع و جدی باشید، اما او را سرزنش نکنید که تنبل شده است، چرا که این اتهام متوجه شخصیت اوست.
در عوض بگویید: دوست ندارم صد بار از تو بخواهم تا بیایی و به‌من کمک کنی. انتظار دارم وقتی از تو میخواهم بیایی. این بخشی از عضویت در تیم خانوادگی است.اگر از کودک‌تان می‌خواهید تا لباسهای اتویی را کنار بگذارد، منتظر انجام دادنش بمانید. عصبانی نشوید و خودتان آن را انجام دهید. انتظار رفتار خوب داشته باشید؛ دیر یا زود رفتار خوب در پی می‌آید. مثلاً از او بخواهید وقتی که میتواند (نه اگر میتواند) لباس‌های اتویی را کنار بگذارد و وانمود کنید که او انجام می‌دهد.
روند سریع رشد کودک‌تان می‌تواند همچنین موجب شود تا خجالتی و دست و پاچلفتی شود که این ناراحتی او را می‌افزاید.
پاسخ به‌پرسش‌های دشوار
کودکان در دوران خردسالی بسیار علاقه‌مند به‌پی بردن بیشتر در مورد جنسیت و نوزادان هستند. لازم است، والدین این اطلاعات را به‌روشی حساس فراهم کنند.
کودکان می‌توانند گاهی گیج و نادان باشند، به‌ویژه وقتی بحث به‌موضوعاتی می‌رسد که انها گیج می‌شوند، مانند جنسیت. آنها اغلب لطیفه‌های زشت و کلمات بی‌ادبانه می‌گویند. هرچند این رفتار نباید تشویق شود، ولی بیشتر این کودکان این مرحله را سپری می‌کنند.
تربیت و گفتگو
در دوران خردسالی، والدین با دشواریهای بسیاری مواجه می‌شوند. مهارتهای گفتگویی شما در دوران خردسالی امتحان می‌شود. بچه‌ها اغلب در این سنین بسیار اهل جر و بحث و نپذیرفتن انجام کارها در خانه می‌شوند.
بهترین روش برای شما، اغلب قاطع بودن است، ضمن اینکه باید در مورد آنچه انتظار دارید فرزندان‌تان انجام دهند، بحث کنید. همچنین باید قاطع باشید، آنها باید متناسب با سن خود در ادارۀ بدون مشکل خانه با انجام کارهای روزمره همکاری کنند.
منبع: شاد بارآوردن کودکان به‌زبان آدمیزاد
هدایت خردسالان
مطیع کردن خردسالان – قسمت اولمطیع کردن خردسالان – قسمت اول

مطیع کردن خردسالان کودکان سنین پیش دبستانی دوست دارند در اطراف بگردند، اما راهنمایی و مدیریت یک کودک پیش دبستانی اغلب صبر و تحمل زیادی می طلبد. مطیع کردن خردسالان در اوقات احساسی، مانند نظم دادن به ژله است که سراپا لرزان است و هیچ قانونی ندارد.


آموزش صداقت  – کودکان خردسالآموزش صداقت – کودکان خردسال

آموزش صداقت – کودکان خردسال یکی از ابعاد رشد هر انسانی، رشد اخلاقی اوست. امروزه رشد اخلاقی در هر جامعه‌ای ارزش بالایی دارد. بسیاری از ارزش‌ها در بیم جوامع مختلف یکسان هستند، مثلا همۀ افراد داشتن صداقت را خصلتی پسندیده می‌دانند.


رشد خردسالانرشد خردسالان

رشد خردسالان : سن سه تا پنج سالگی دوران خردسالی یا پیش‌دبستانی نامیده می‌شود . این دوره به لحاظ رشد جسمی و رفتاری کودک از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. رشد خردسالان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران