کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
خشم خفیف کودکان – قسمت دوم
خشم خفیف کودکان * در مورد رسوم اجتماعی و پذیرفتن کودک در مدرسه و اجتماع به کودک آگاهی دهید. اگر کودک کاملا بزرگ شده است و درک می کند ، پدر و مادر باید سعی کنند از پذیرفتن او در اجتماع به کودک آگاهی دهند. خشم خفیف کودکان

خشم خفیف کودکان
* در مورد رسوم اجتماعی و پذیرفتن کودک در مدرسه و اجتماع به کودک آگاهی دهید. اگر کودک کاملا بزرگ شده است و درک می کند ، پدر و مادر باید سعی کنند از پذیرفتن او در اجتماع به کودک آگاهی دهند.
باید به کودک بگویند : (( اگر در مدرسه یا در اجتماع به کسی امر و نهی کنی ، به خواسته ی تو توجه نخواهند کرد ، مگر این که با زبان خواهش از کسی چیزی بخواهی . این روشی است که در خانه ، مدرسه و اجتماع مورد قبول است و در نتیجه خواسته ی انسان عملی می گردد )).
* با شوخی و خنده به او تفهیم کنید که امر و نهی خوب نیست ، به او بگویید : (( شما به جای من پدر باشید ، و من به جای پسر شما. خوب حالا من از شما میخواهم که یک بسته بیسکویت یا شکلات همین حالا به من بدهید ، زود باش )). به این ترتیب شما عملا به او یاد می دهید که امر و نهی کردن پسندیده و خوب نیست.
چه موقع کودک را باید در اتاق تنها نگهداریم ؟
اگر کودک با لگد زدن و گاز گرفتن کسی را اذیت کرد و آسیب و آزار رسانید ، مخصوصا اگر سن کودک بیش از پنج سال است ، او را به اتاقی ببرید و به او بگوئید : (( من شما را به اینجا آورده ام چون شما افراد دیگر را آزار و اذیت کردید. اذیت کردن ، لگدزدن و گاز گرفتن مورد قبول هیچ کس نیست. این کار باید آخرین عمل ناپسند شما باشد )).
بررسی یک مورد : پروانه ، دختر 9 ساله ای است که هر موقع خواسته ی او انجام نگیرد ، جیغ می زند ، به در و دیوار لگد میزند و خودش را روی زمین می اندازد . او بعضی از مواقع به مادرش می گوید : (( حق نداری از اتاق بیرون بروی )).
او لوازم و عروسک های خود را پاره پاره می کند تا عروسک تازه به دست آورد. مادر او از رفتار پروانه خسته و فرسوده شده است و هر قدر خواسته ی او عمل می کند ، رفتارش بدتر می شود. پروانه در مدرسه مشکلی ندارد و رفتارش خوب است ، زیرا معلمین و مدیر مدرسه با او رفتار صحیح دارند. تسلیم شدن مادر به خواسته های کودک ، موجب رفتار توأم با خشم او شده است.
مادر پروانه پس از شرکت در کلاس مخصوص آشنایی با رفتار کودکان ، با تغییر رفتارش نسبت به پروانه ، سبب شد که او دیگر دچار خشم نشود.


خشم خفیف کودکان


خشم خفیف کودکان


حالات و شرایطی که معمولا کودک را دچار خشم می کند :
تنهایی ، نبودن علاقه و خستگی جسمی ، عواملی هستند که موجب خشم کودک می گردد. در بعضی از خانواده ها به جای بازی و گفتگو و شادی که نیاز کودکان است ، جیغ زدن و فریاد کشیدن شایع و  معمول است ، بنابراین کودک کاری نداردکه انجام دهد و فقط تلویزیون تماشا می کند و در نتیجه خسته میشود و دچار بی علاقه گی و خشم می گردد.
نکات کلیدی در بدرفتاری و خشم کودکان :
* شش محرک و عامل اصلی که موجب رفتار بد و خشم کودک می گردد ، عبارت است از :
1 . خستگی ، 2 . گرسنگی ، 3 . تکامل نیافتن مغز کودک ، 4 . آشنا نبودن پدر و مادر به نیازهای روانی کودک ، 5 . استرس داشتن پدر و مادر و اطرافیان ، 6 . الگو و روش زندگی پدر و مادر که موجب تحریک دائم مغز می گردد.
* خشم شدید کودک یک پدیده ی مهم و قابل بررسی است. پدر و مادر باید سعی کنند محرک ها و علل آن را پیدا کنند و برطرف سازند تا کودک بتواند در آینده استرس های خود را کنترل نماید.
* زمانی که کودک دچار خشم شدید می گردد ، او دچار رنج و درد شده است و نیاز به آرامش ، دلسوزی و دلداری و حمایت دارد. اگر به احساس او توجه نشود و برعکس تنبیه گردد ، موجب تخریب جسم و روان کودک می گردد.
* به خشم خفیف کودک نباید توجه کرد. اگر به کودکانی که آن را وسیله ای برای به دست آوردن خواسته ی خود می کنند ، توجه گردد و پاداش داده شود ، خشم کودک بیشتر شده و تکرار می گردد و چنین رفتاری در بزرگسالی ، جزء عادات وی می گردد.
منبع : کتاب رفتار پدر و مادر با کودک و نوجوان
خشم خفیف کودکان
خشم خفیف کودکان – قسمت اولخشم خفیف کودکان – قسمت اول

خشم خفیف کودکان بعضی از کودکان برای این که توجه دیگران را جلب کنند ، یا خواسته ی خود مانند اسباب بازی یا غذای دلخواه خود را به دست آورند ، به خشم و عصبانیت و پرخاشگری متوسل میشوند تا والدین یا دیگران را تسلیم خواسته ی خود کنند. خشم خفیف کودکان


خشم شدید کودکان – قسمت اول خشم شدید کودکان – قسمت اول

خشم شدید کودکان بعضی از کودکان ، گاهگاهی دچار خشم میشوند و علت آن تکامل نیافتن کافی مغز فوقانی آنهاست که نمیتواند مغز تحتانی را کنترل کند و در نتیجه چنین رفتاری به کودک دست می دهد. خشم شدید کودکان


محیط های منجر به احساس خشم کودکانمحیط های منجر به احساس خشم کودکان

محیط های منجر به احساس خشم کودکان کودک آنلاین: برای کمک به کودکان جهت کنترل خشمشان باید از محیط هایی که موجب ایجاد چنین احساساتی می شوند، شناخت کافی داشته باشیم. محیط هایی که معمولاً منجر به احساس خشم می شوند در زیر نام برده شده اند: محیط های منجر به احساس خشم کودکان


کنترل خشم کودککنترل خشم کودک

کنترل خشم کودک کودک آنلاین : کودکان هم مانند بزرگسالان خشم را تجربه میکنند و ممکن است از چیزی ناراحت یا خشمگین شوند. والدین باید روش های مهار خشم را به کار گیرند تا خشم کودکان به عصبانیت تبدیل نشود ؛ زیرا وقتی کودک عصبانی شود ممکن است رفتارهایی نامناسب بروز دهد. یک احساس است و عصبانیت یک رفتار. کنترل خشم کودک

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران