کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
فرزند اول
فرزند اول کودک آنلاین: در مورد ویژگی های فرزند اول و یا بزرگ ترین فرزند، معمولاً می شود از توانایی های او به دلیل اینکه از قدرت و امکانات و فرصت های بیشتری به خاطر سن بیشتر خودش برخوردار بوده سخن گفت. فرزند اول

فرزند اول
کودک آنلاین: در مورد ویژگی های فرزند اول و یا بزرگ ترین فرزند، معمولاً می شود از توانایی های او به دلیل اینکه از قدرت و امکانات و فرصت های بیشتری به خاطر سن بیشتر خودش برخوردار بوده سخن گفت.
این بچه ها معمولاً کسانی هستند که اولین چیزها را پیدا می کنند و اولین کسی هستند که گواهینامه می گیرند و اولین فرزندی هستند که دیپلم می گیرند. ولی معمولاً دیرترین هم هستند. به این معنا که اگر در 22 سالگی پدر و مادر برای او اتومبیل تهیه کردند خواهران و برادران بعدی در 19 سالگی آن را خواهند داشت. ولی به هر حال اولین هستند در حالی که به یک اعتبار دیرترین خواهند بود.
- این بچه ها معمولاً مواظبت و مراقبت ویژه ای از جانب پدر و مادر داشته اند و خیلی از اوقات در خانواده و فامیل هم مورد توجه بیشتر پدربزرگ و مادربزرگ و خویشاوندان دیگر قرار گرفته اند.
همچنان این امتیاز را به گونه ای برای خودشان حفظ می کنند و یا در نگه داشتن آن کوشش می کنند. از همین جاست که اگر موفقیت چندانی به دست نیاورند بسیاری از اوقات غمگین و خشمگین خواهند بود.
- معمولاً پدر و مادر به دلیل انتظارات و تخیلات خودشان مواظبت و مراقبت های اصولی و بیشتری از فرزندشان می کنند. به همین علت است که معمولاً در خانه ها عکس های بیشتری از فرزند اول نسبت به فرزند دوم هست.
- این بچه ها معمولاً زمینه ای به جهت رهبری دارند. آمادگی دارند به نوعی کسانی را که از خودشان کمتر هستند را بفهمند و متوجه شوند. در نتیجه توانایی برای ادارۀ امور خواهند داشت و چون برای مدتی فرزند تک و تنها بودند برخی از مشخصات فرزند تک و تنها را به خصوص در جلب توجه و یا موقعیت های تحصیلی و یا شغلی در مقام مقایسه با فرزندان دیگر خانواده خواهند داشت.
- کودک یا فرزند اول کوشش می کند که امتیازاتش را نگه دارد و تمایلاتی در کنترل و اداره کردن دیگران و یا پذیرفتن بیش از حد مسئولیت دارد.
معلوم است که با آمدن فرزند دوم و بعداً شاید سوم آسیب می بیند. در این زمینه اگر بتواند خودش را به نوعی برتر از این موجودی که هم اکنون در خانواده هست، بداند، احساس خوبی خواهد داشت و اگر آمدن هر فرزند را به عنوان نوعی رقیب برای خودش تلقی کند می تواند آهسته آهسته احساس بدی داشته باشد.
به همین دلیل است که بچه های اول یا کوشش می کنند از طریق سازگاری بیشتر با پدر و مادر محبت و توجه آنها را جلب کنند و مقام خودشان را همچنان نگه دارند و یا اگر دیدند در این زمینه موفق نمی شوند و توجه پدر و مادر به سمت بچه های بعدی هست، می توانند به سمت مخالفت، یاغی گری و جدا شدن از خانواده حرکت کنند.
توجه داشته باشیم: بچه های اول از یک طرف نقش پدر و مادر را برای بچه های بعد بازی می کنند و از طرف دیگر می توانند کاملاً به عنوان غریبه خودشان را از آنها جدا و راه خودشان را متفاوت کنند.
- مطالعات نشان می دهد که بچه های اول اصولاً از فلسفه و اساس اخلاقیِ خانواده بیشتر محافظت می کنند. به همین علت است که از نظر باورهای فلسفی و مذهبی بچه های اول بیشتر مانند پدر و مادرشان هستند.
بنابراین بچه ها معمولاً بیش از حد یا به اندازه ای مسئول هستند که در مقام مقایسه با خواهران و برادران کاملاً مشخص است و کمتر به سمت نقش مظلوم و یا مشغول حرکت می کنند.
تمایل بیشتری برای کمک به دیگران دارند و غالب اوقات برای جلب محبت دیگران دست به هر کاری می زنند؛ بنابراین زمینه و مایه، نه برای مهربانی که برای مهرطلبی در آنها فراهم است.
- بچه های اول در شرایط عادی زبان مادری را بیشتر و وسیع تر یاد می گیرند. به خصوص برای خانواده های مهاجر وقتی که پدر و مادر ایرانی هستند و مایل به آموختن زبان فارسی هستند و در خانه ای زندگی می کنند که رفت و آمد به وسیله ایرانی ها هم صورت می گیرد.
بچه های اول زبان فارسی را یاد می گیرند، اما از آنجا که بچه اول از یک سالگی به بعد با زبان انگلیسی آشنا می شود وقتی که خواهر و برادر او به سن یک و دو سالگی می رسند بیشتر اوقات می توانند با هم انگلیسی صحبت کنند و درنتیجه مانع از آن می شوند که فرزند دوم و یا سوم به مانند فرزند اول زبان فارسی بیاموزند و اینجاست که با توجه به اینکه اگر پدر و مادر مایل هستند شرایطی را فراهم کنند که بچه های دوم و سوم نیز به اندازۀ فرزند اول بتوانند با زبان آشنا شوند.
زیرا در این جا موجودی در کار آموزش زبان بچه هایشان دخالت می کند که احتمالاً نه کاری می شود برای آنها کرد و نه باید هم کاری کرد. بلکه باید از راه های دیگری این کمبود را جبران کنیم.
- بچه های اول به دلیل یک چنین امتیازاتی که پیدا می کنند برخی از اوقات خودشان را از بقیه اعضاء خانواده جدا می کنند و یا جدا می دانند و یا حتی در بزرگسالی با دخالت در کار خواهران و برادران مایل هستند که مقام و موقعیت خودشان را حفظ کنند.
منبع: پرورش، تعلیم و تربیت تولد تا 3 سالگی
فرزند اول

فرزند اول، وسط یا آخر فرزند اول، وسط یا آخر

فرزند اول، وسط یا آخر کودک آنلاین: در بسیاری از اوقات، فرزندان یک خانواده که از شرایط محیطی یکسانی برخوردار بوده اند، از نظر شخصیت و رفتار، تفاوت های چشم گیری با هم دارند. چرا؟ گرچه بعضی از تفاوت ها را می توان به سرشت موروثی بچه ها نسبت داد، اما ترتیب تولد و موقعیت فرزندان در خانواده نیز تاثیراتی دارد.


مراحل رشد و تکامل فرزند اول و دوممراحل رشد و تکامل فرزند اول و دوم

مراحل رشد و تکامل فرزند اول و دوم وقتی برای تشکیل خانواده برنامه ریزی می کنید در رویاهای خود می بینید که فرزندانتان همبازی ها و دوستان خوبی برای یکدیگر هستند. معمولا این آرزو برآورده می شود و فرزندان شما همبازی های خوبی برای یکدیگر میشوند ولی زمانی نیز وجود دارد که به میل پدر و مادر رفتار نمی کنند و بین آنها برخوردهایی به وجود می آید. مراحل رشد و تکامل فرزند اول و دوم


فرزند ارشدفرزند ارشد

فرزند ارشد سال ها پیش زمانی که در جامعه ای خشک و مستبد زندگی می کردیم ، فرزند ارشد یا اول به دلیل ارشدیت نسبت به برادر یا خواهر خود از مزایای خاصی بهره می برد. اما امروزه در دنیایی زندگی می کنیم که سن و سال چون گذشته نشانه ی احترام و ابهت نیست. فرزند ارشد


پرورش و تربیت فرزند اول پرورش و تربیت فرزند اول

پرورش و تربیت فرزند اول پس از تولد بچه دوم ، فرزند اول رفته رفته احساس میکند که بزرگتر است و دیر یا زود یاد می گیرد که مثل یک برادر یا خواهر بزرگتر رفتار نماید. پدر و مادر میتوانند با سه روش مختلف کودک را راهنمایی کنند و آموزش دهند : پرورش و تربیت فرزند اول

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران