کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
کنار آمدن با انواع حسادت در کودکان – بخش دوم
کنار آمدن با انواع حسادت در کودکان – بخش دوم آیا نوزاد هم به کمی توجه نیاز دارد؟ تا به حال منحصراً به حسادت کودک بزرگتر نسبت به نوزاد صحبت کردیم و حتی گفتیم که گاهی اوقات به خاطر بچۀ بزرگتر، بهتر است وانمود کنیم که حواسمان به نوزاد نیست.

کنار آمدن با انواع حسادت در کودکان – بخش دوم
•    آیا نوزاد هم به کمی توجه نیاز دارد؟
تا به حال منحصراً به حسادت کودک بزرگتر نسبت به نوزاد صحبت کردیم و حتی گفتیم که گاهی اوقات به خاطر بچۀ بزرگتر، بهتر است وانمود کنیم که حواسمان به نوزاد نیست.
نوزاد هم به توجه و محبت نیاز دارد، ولی در روزها و ماههای اول تولد، سه چهارم زندگی اش در خواب می گذرد و دقایقی را که نیاز به نوازش دارد بسیار اندک هستند. این وضعیت با نیازهای کودک بزرگتر جور در می آید.
در همین ماه های اول تولد نوزاد است که کودک بزرگتر به توجه و محبت بیشتری نیاز دارد. اگر این کار در ابتدای تولد نوزاد، درست انجام شود، او به تدریج خودش را به نوزاد عادت می دهد و دیگر از حضور او برانگیخته نمی شود و هنگامی که نوزاد نیاز به توجه کامل خانواده دارد، بچۀ بزرگتر آن قدرها احساس امنیت می کند که اجازۀ این کار را به دیگران بدهد.
•    حسادت بین بچه های بزرگتر
اندکی حسادت در میان کودکان، چیز بدی نیست و اگر چندان جدی نباشد، احتمالاً باعث می شود که کودکان صبورتر، مستقل تر و بخشنده تر شوند.
به طور کلی هرچه والدین با کودکان سازگارتر باشند، آنها کمتر به هم حسادت خواهند کرد. اگر هر یک از بچه ها محبت گرم و خالصانه ای را از والدین شان دریافت کنند، دلیلی وجود ندارد که به خواهر و برادرهای خود حسودی کنند.
اصولاً تنها نکته ای که باعث می شود کودک احساس امنیت کند این است که مطمئن باشد پدر و مادرش او را همان طور که هست، دختر یا پسر، باهوش یا خنگ، زیبا یا زشت، قبول و دوست دارند.
اگر آنها او را چه در دل خود و چه آشکارا با خواهر و برادرهایش مقایسه کنند، کودک این را حس و در دل خود احساس بدبختی و اندوه می کند و بقیه بچه ها و پدر و مادرش دلخور می شوند.مادری که از حسادت بچه هایش نسبت به یکدیگر به هراس می افتد، ممکن است تلاش کند که عدالت کامل را بین آنها برقرار سازد و چنین بگوید: خب ریکی! این هم یک ماشین آتش نشانی کوچولو برای تو، و تامی این هم یکی برای تو که با ماشین جکی مو نمی زند.
ولی این دو کودک به جای این که احساس رضایت کنند، با سوء ظن ماشین ها را زیر و رو می کنند تا ببینند آیا فرقی بین آنها وجود دارد یا نه.
حرف های مادر باعث شده است که حس رقابت و حسادت بین آنها برانگیخته شود. این کار مادر درست مثل این است که بگوید: من این اسباب بازی را برای تو خریدم که دیگر گله نکنی که من برادرت را بیشتر دوست دارم.
در حالی که بهتر بود می گفت: این اسباب بازی را برای تو خریدم چون می دانستم آن را خیلی دوست داری.
هر چه مقایسه، تعارف یا بی ادبی میان خواهر و برادرها کمتر باشد، بهتر است. اگر به کودکی بگویید: چرا سعی نمی کنی مثل خواهرت مؤدب باشی؟ باعث می شوید که او از خواهرش، مادرش و اعتقاد به مؤدب بودن متنفر شود.
 اگر به دختر نوجوانی بگویید: "اشکالی ندارد که تو نمی توانی مثل باربارا با دوستانت قرار ملاقات بگذاری، در عوض تو خیلی باهوش تر هستی و همین نکته، مهم است"، هیچ کمکی به تسکین اندوه او نکرده اید.
به طور کلی بهتر است مادر در جنگ و دعوای بچه هایی که می توانند از خودشان دفاع کنند، کمتر دخالت کند. هنگامی که مادر سعی می کند گناه را به گردن یکی از طرفین دعوا بیندازد، دست کم در او، حسادت را تشدید می کند.
دعوای بچه ها معمولاً به خاطر حسادت است و یا اینکه هر یک از آنها دلشان می خواهد پدر و مادر به او توجه کنند. هنگامی که پدر یا مادر همیشه آماده اند که جانب یکی از بچه ها را بگیرند و همۀ سعی شان این است که تعیین کنند حق با چه کسی هست یا نیست، در واقع آنها را تشویق می کنند که دوباره به جان هم بیفتند.
هر یک از طرفین دعوا سعی می کنند حمایت پدر یا مادر خود را جلب کنند و ببینند که دیگری مورد سرزنش قرار گرفته است.
اگر قرار است مادر جلوی جنگ و دعوایی را بگیرد، مانع از آسیب دیدن و یا مورد ظلم واقع شدن آشکار کودکی بشود و یا به خاطر خودش، سکوت و آرامش برقرار کند، بهتر است که خیلی رک و پوست کنده از بچه ها بخواهد که جنگ و دعوا را ختم کنند و ابداً توجهی به بحث های آنها نکند و رفتارش طوری باشد که انگار هیچ اهمیتی به تبعیض آنها نمی دهد.
گاهی اوقات ممکن است مادر با لحنی جدی، ولی نه آمرانه از آنها بخواهد که با هم آشتی کنند و گاهی هم لازم است که حواس انها را به مشغولیت دیگری جلب کند.

منبع: تغذیه و تربیت کودک
کنار آمدن با انواع حسادت در کودکان – بخش دوم

کنار آمدن با انواع حسادت در کودکان – بخش اولکنار آمدن با انواع حسادت در کودکان – بخش اول

کنار آمدن با انواع حسادت در کودکان – بخش اول کودک آنلاین: هنگامی که کودک، نوزاد را می زند، عکس العمل طبیعی مادر این است که سخت یکه بخورد و کاری کند که کودک خجالت بکشد. این واکنش به دو دلیل فایده ای ندارد.


حسادت کودک نسبت به خواهر و برادرش حسادت کودک نسبت به خواهر و برادرش

حسادت کودک نسبت به خواهر و برادرش همه ی بچه ها به خواهر و برادری که نمره ی بیشتری گرفته ، کفش های نو دارد یا بیشتر تشویق می شود به طور موقت احساس حسادت می کنند ولی بعضی از این حسادت ها اجتناب ناپذیرند. حسادت کودک نسبت به خواهر و برادرش


کاهش حسادت بین فرزندانکاهش حسادت بین فرزندان

کاهش حسادت بین فرزندان هر اندازه والدین سعی میکنند به فرزندان نشان دهند که آنها را یکسان دوست دارند بچه ها باز هم شکایت از این دارند که ((شما بین ما فرق میگذارید!)) مسلما برخورد کاملا یکسان با کودکان غیرممکن و نادرست است زیرا آنها خصوصیات متفاوتی دارند و حالات و علایق و نیازهایشان نیز با هم یکسان نیست. کاهش حسادت بین فرزندان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران