کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
دروغ گفتن کودکان
دروغ گفتن کودکان کودکان تا قبل از سن سه سالگی نمیتوانند کاملا بین واقعیت و رویا قضاوت چندانی قائل شوند. در واقع وقتی چیزی خلاف واقعیت میگویند میتواند ناشی از موارد زیر باشد. دروغ گفتن کودکان

دروغ گفتن کودکان
کودکان تا قبل از سن سه سالگی نمیتوانند کاملا بین واقعیت و رویا قضاوت چندانی قائل شوند. در واقع وقتی چیزی خلاف واقعیت میگویند میتواند ناشی از موارد زیر باشد.
1-یک تخیل فعال :
خلاقیت کودک شما در سالهای اولیه به سرعت در حال رشد است به حدی که در بسیاری از موارد فکر میکند هرچه به ذهنش می آید واقعیت دارد.
2-فراموشی :
وقتی کودک خردسالتان را به خاطر اینکه مداد رنگی خود را به دیوار کشیده دعوا میکنید و او میگوید که کار او نبوده احتمالا دروغ نمیگوید.او فقط فراموش کرده چنین کاری کرده است یا آنقدر آرزو دارد که ای کاش کار او نمی بود که در ذهنش باور کند رفتار خطا از او نبوده است.
3-جایز الخطا نبودن کودک :
وقتی پدر و مادر تصور کنند که بچه ی آنها اصلا نمیتواند خطا بکند خود کودک هم کم کم باور میکند.مثلا وقتی شیرش را روی زمین میریزد به خودش میگوید : (( مامان،بابا واسه این منو دوست داره که بچه خیلی خوبیم.پس بچه خوب شیرش را زمین نمیریزه ،پس من نریختم)) یا اصلا ((کدوم شیر؟))
4-برخورد درست :
با او شوخی کنید.البته شما نمیخواهید دروغگویی را تشویق کنید ولی بهترین روش برخورد با این مسئله در سن بین سه تا پنج سال آن است که خونسرد باشید و با لذت به داستان او گوش دهید.5-صداقت :
در سالهای اولیه رشد کودک داستان بافی عموما بی ضرر است و بخشی از رشد طبیعی یک کودک دوساله به شمار می آید.به علاوه شما قصه های افسانه ای برایش تعریف میکنید چه اشکالی دارد که او نیز قصه های ساخته و پرداخته ی خود را تعریف کند.
به همین ترتیب وجود دوستان تخیلی نیز برای خردسالان طبیعی است و نشانگر رشد تخیل اوست.حتی زمانی که او از دوست خیالی اش پیش شما شکایت میکند جای نگرانی نیست.چنین دوستانی به او کمک میکنند که کشف کنید چه کسی می خواهد باشد.
6-متهم نکردن :
مسئله را طوری مطرح کنید که او خود به خود مایل به اقرار ماجرا شود نه اینکه بترسد و انکار کند.مثلا میتوانید بگویید : ((عجیبه که این مداد رنگیها دور و اطراف اتاق ریخته .کاش یکی کمک میکرد اینها رو جمع میکردم.)) یا او را تشویق به صداقت کنید.مثلا وقتی کودک می گوید که یواشکی یک شیرینی برداشته او را فورا سرزنش نکنید.اگر این رفتار وی را با داد و فریاد و نکوهش پاسخ دهید، احساس خواهد کرد که راستگویی فایده ای ندارد.
بهتر است به آرامی به او یادآوری کنید که قبل از برداشتن چیزی باید اجازه بگیرد و ضمنا از او بخاطر اینکه راستش را گفته تشکر کنید.بدین ترتیب او در می یابد که راستگویی مزایا و محاسن خودش را دارد.
7-انتظار نداشتن بیش از حد:
کودک خردسال را با انبوه انتظارات و قواعد و مقررات تحت فشار نگذارید.او همه ی آنها را درک نمیکند و از پس همه ی آنها بر نمی آید.لذا ممکن است برای اینکه شما ناراحت نشوید،دروغ بگوید.
8-دوست داشتن :
وقتی ناخواسته چراغ اتاق خواب یا اسباب بازی یا لیوان و... می شکند یا چیزی را می اندازد از ترس اینکه دیگر دوستش ندارید ممکن است مسئله را انکار کند.خوب است برایش توضیح دهید که شما او را همیشه دوست دارید، حتی وقتی کاری کند که بهتر بود انجام نمیداد.
9-اعتماد :
بگذارید کودک شما بداند که به او اعتماد دارید و خود شما نیز قابل اعتماد هستید.سعی کنید حتی المقدور دروغ نگویید.مثلا وقتی قرار است به او آمپول بزنید نگویید اصلا درد ندارد و اگر قول دادید و نتوانستید عمل کنید شهامت عذرخواهی را داشته باشید.
منبع: کتاب این گونه فرزندتان را تربیت کنید
دروغ گفتن کودکان
علت دروغ گفتن کودکانعلت دروغ گفتن کودکان

علت دروغ گفتن کودکان کودک آنلاین: بیشتر ما وقتی می بینیم فرزندمان در حال دروغ گفتن است، عصبانی می شویم. گاهی شدت عصبانیتمان به قدری است که نمی توانیم رفتاری را که به نفع کودک است، در پیش گیریم. علت دروغ گفتن کودکان


علل دروغگویی کودکان – بخش اولعلل دروغگویی کودکان – بخش اول

علل دروغگویی کودکان – بخش اول کودک آنلاین: کودک وقتی به دروغگویی می پردازد، گاهی چنان به این انحراف عادت می کند که از چنین عملی لذت می برد و از اینکه دیگران را با دروغ های خود تحت تاثیر قرار می دهد شادمان می شود، اما چرا بایستی کودک به دروغ متوسل شود؟


برخورد والدین با دروغ گفتن فرزندانبرخورد والدین با دروغ گفتن فرزندان

برخورد والدین با دروغ گفتن فرزندان کودکان به دلایل متعددی دروغ می گویند. مهم ترین دلیل این کار خلاص شدن از گرفتاری هاست. کودک معمولاً از تنبیه شدن می ترسد و دروغ می گوید تا از عاقبت کار بدی که کرده در امان بماند. هرچقدر که امکان تنبیه کردن و شدت عمل به خرج دادن والدین زیادتر باشد، او سعی می کند بیشتر دروغ بگوید.


کمال گرایی ، تعلل و دروغگویی در کودکان مضطربکمال گرایی ، تعلل و دروغگویی در کودکان مضطرب

کمال گرایی ، تعلل و دروغگویی در کودکان مضطرب اگرچه رفتارهای مورد بحث در این مطلب ظاهرا بسیار متفاوت به نظر می رسند همگی آنها از یک ترس متعارف در بین کودکان حساس ، ریشه می گیرند: ترس از شکست. معمولا کودکان حساس به دلیل پیچیدگی های فکریشان توانایی های خود را دست کم می گیرند و در مورد توقعات دیگران از خودشان مبالغه میکنند. کمال گرایی ، تعلل و دروغگویی در کودکان مضطرب

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران