کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

1
عوامل مؤثر در بازی کودکان – بخش دوم
عوامل مؤثر در بازی کودکان – بخش دوم تاثیر هوش هوش ممکن است در نحوۀ بازی و نوع آن، انتخاب اسباب بازی با استفاده از آن تاثیر بگذارد. در اینجا به نحوۀ برخورد کودکان باهوش و کم هوش با بازی و اسباب بازی اشاره می شود.

عوامل مؤثر در بازی کودکان – بخش دوم
•    تاثیر هوش
هوش ممکن است در نحوۀ بازی و نوع آن، انتخاب اسباب بازی با استفاده از آن تاثیر بگذارد. در اینجا به نحوۀ برخورد کودکان باهوش و کم هوش با بازی و اسباب بازی اشاره می شود.
کودکان تیزهوش سعی می کنند بازی هایی را انتخاب کنند که بتوانند به ابتکار و نوآوری دست بزنند و قوای ذهنی خود را بر آن کار گیرند. کودکان باهوش تر مدت کمتری به یک بازی مشغول می شوند؛ زیرا خواهان تنوع اند و از تنوع لذت می برند.
کودکان باهوش در سنین بالاتر به بازی هایی که متضمن فعالیت های ذهنی و جسمی است می پزدازند؛ مثلاً جمع آوری اشیاء مورد نظر (کلکسیون) برای آنان جذاب و لذت بخش تر هست.
کودکان تیزهوش به دلیل توانایی های بیشتر، به انجام بازی های انفرادی تمایل نشان می دهند و معمولاً نیروی بدنی را در حد زیاد مصرف نمی کنند.
به نظر می رسد که کودکان عقب مانده نیز بیشتر به بازی های انفرادی می پردازند؛ زیرا کودکان تیزهوش به علت توانایی زیاد و کودکان کم هوش به علت توانایی کم، معمولاً به خوبی در گروه پذیرفته نمی شوند.
•    تاثیر سن
کودک در هر سنی بازی خاصی را می پسندد. نوزاد بیشتر دست و پا زدن را دوست دارد، و وقتی بزرگتر شد مثلاً، از اینکه چشمانش را بگیرند و با او دالی بازی کنند لذت می برد.
در مرحلۀ اول کودکی (تولد تا سه سالگی) بازی های کودکان بیشتر انفرادی و با هدف شناسایی اندام ها و اشیاء و چگونگی کاربرد آنها صورت می گیرد؛ مثلاً بازی کودک 6 ماهه را می تواند تولید صدا و هجاهای ظاهراً بی معنی، چرخانیدن صدا در دهان، خندیدن و به کار انداختن دست ها برای گرفتن اسباب بازی مشاهده کرد.
در مرحلۀ دوم کودکی (7-3 سالگی)، کودکان علاوه بر بازی های فردی، قادر به فعالیت های گروهی نیز می گردند و همان طور که پیاژه مطرح می کند، کودکان 4 الی 7 ساله در یک محل جمع می شوند؛ ولی هر کدام برای خود بازی می کنند و اگر یکی از آنها را از جمع خارج کنیم مخالفت و گریه می کنند؛ ولی هیچ کدام حاضر به انجام بازی گروهی و مشترک نیستند.در مرحلۀ دوم کودکی، بازی ها به تدریج به نسبت جنسیت یا سن از یکدیگر متمایز می شوند و دختران رفته رفته با دختران و پسران با پسران به بازی های دو، سه نفری می پردازند.
در اواخر این مرحله بازی ها به مرور از حالت انفرادی خارج می شوند و به صورت بازی های قراردادی که انجام آنها مستلزم رعایت اصول و مقرراتی است درمی آیند.
از این به بعد، بعضی فعالیت های مربوط به کار، یعنی اعمال منظم و با هدف، جای بعضی از فعالیت های بازی؛ یعنی، فعالیت های خود به خودی و بی هدف را می گیرند، با نزدیک شدن کودک به دوران بلوغ، تنوع بازی های او کم می گردد.
•    تاثیر محیط
کودکان در سراسر دنیا، در شهر و روستا، کوه و دشت، هر جا که باشند بازی می کنند و محیط فقط در نوع بازی آنها تاثیر می گذارد. نه تنها بازی های دو کشور و حتی محله های یک شهر نیز با هم تفاوت دارد.
فرهنگ هر جامعه در بازی اثر می گذارد و می توان که بازی کودکان به نوعی نشان دهندۀ فرهنگ آن جامعه است. در منطقه های محروم، به علت اینکه افراد از توانایی اقتصادی زیادی برای خرید وسایل و اسباب بازی برای کودکان برخوردار نیستند، آن دسته از بازی های سنتی را که نیاز چندانی به ابزار و اسباب ندارند، به کودکان خود می آموزند.
در این جوامع، کودکان یاد می گیرند که برای خود اسباب بازی بسازند. این تولید و سازندگی نیز بازی و فعالیت دلچسبی برای این قبیل کودکان می شود.
فضا و مکان و به طور کلی محیط بازی با نوع بازی تناسب دارد، به طوری که فعالیت های بدنی معمولاً در فضای باز و بازی های فکری در اتاق های منزل انجام می گیرد.
عوامل مؤثر در بازی بسیارند، از جملۀ آنها می توان نقش همبازی، اسباب بازی، البسۀ بازی، زمان، آزادی عمل کودک، تشویق والدین و تغذیۀ کودک خود نیز اشاره کرد.

منبع: راهکارهای شکوفایی خلاقیت
عوامل مؤثر در بازی کودکان – بخش دوم
عوامل مؤثر در بازی کودکان – بخش اولعوامل مؤثر در بازی کودکان – بخش اول

عوامل مؤثر در بازی کودکان – بخش اول جنسیت یکی از عوامل مؤثر در بازی است؛ یعنی می دانیم که بازی پسرها با دخترها تفاوت دارد. پسرها بیشتر از بازی هایی لذت می برند که دشوار است و نیاز به فعالیت جسمانی دارد و دخترها اغلب بازی های ساکت، آرام و ظریف را ترجیح می دهند.


نقش گروه های بازی در پرورش کودکنقش گروه های بازی در پرورش کودک

نقش گروه های بازی در پرورش کودک کودک شما تا پیش از 6 ماهگی ، فقط علاقه مند به تماشای چهره های مختلف ، اسباب بازی ها و دست و پای خودش بود ، اما حالا عاشق این است که با سایر بچه ها باشد. نقش گروه های بازی در پرورش کودک


نقش های بازی کودکان – قسمت اولنقش های بازی کودکان – قسمت اول

نقش های بازی کودکان – قسمت اول بازی در بخش های مختلف شخصیت کودکان تاثیر فراوانی دارد که هر کدام از این بخش ها ، خود میتواند تاثیرات شگرفی در روحیات کودکان داشته باشد. برخی از نقش های بازی کودکان به شرح ذیل است : نقش های بازی کودکان – قسمت اول


تشویق کودک به بازی های مستقلتشویق کودک به بازی های مستقل

تشویق کودک به بازی های مستقل کودک آنلاین: لحظات تنهایی برای همه مفید است حتی برای کودکان. وقتی آنها با خودشان بازی می کنند، می توانند علائق خود را شناخته و آنها را رشد دهند. تشویق کودک به بازی های مستقل

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران