کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
تلویزیون و کودکان
تلویزیون و کودکان چیزی مخرب تر از این وجود ندارد که فرزندمان را به دیدن برنامه های تلویزیون ناچار کنیم. تلویزیون همان طور که میتواند جذاب و آموزنده باشد ، ترسناک و خسته کننده نیز هست. تلویزیون و کودکان

تلویزیون و کودکان
چیزی مخرب تر از این وجود ندارد که فرزندمان را به دیدن برنامه های تلویزیون ناچار کنیم. تلویزیون همان طور که میتواند جذاب و آموزنده باشد ، ترسناک و خسته کننده نیز هست.
چیزهای مناسب تری نیز وجود دارد که کودکان را وادار کند بهتر از وقتشان استفاده کنند ؛ اگر چه لزومی ندارد که همه ی لحظات کودک به بهترین نحو ممکن سپری شود.
نگرانی ما زمانی تشدید می شود که فرزندمان برای مدت زیادی مشغول تماشای برنامه های تلویزیون باشد ، تا حدی که از کارهای روزمره ی خود بازماند.
مسئله ی ما این است که کودک وقت زیادی را پای تلویزیون می گذراند. از سوی دیگر وقتی زمان تلویزیون او را محدود کنیم ، فرزندمان نق می زند و چانه زنی می کند ، قول می دهد نوبت بعد کمتر تلویزیون ببیند ، پرخاشگر می شود و ما را وامی دارد برای رسیدن به هدفمان به بحث و تهدید رو بیاوریم.
چرا چنین اتفاقی رخ می دهد؟ چه کاری باید انجام دهیم؟

دلایل متعددی برای بروز این واکنش ها وجود دارد . پس آگاهی از این دلایل بسیار مهم است ؛ زیرا میتوان از این اتفاقات جلوگیری کرد و همیشه پیشگیری بهتر از درمان است.
1 . اشیای در حال حرکت توجه هر فردی را به خود جلب می کنند. یک بچه ی هجده ماهه میتواند مجذوب برنامه های تلویزیون شود، به رغم اینکه از محتوای آنها سر در نمی آورد. یک پسر هشت ساله و یک مرد چهل و هشت ساله نیز میتوانند چنین وضعیتی داشته باشند.
در واقع حتی اگر محتوای برنامه ای را بفهمیم ولی آن را نپسندیم ، باز هم خاموش کردن تلویزیون کمی مشکل به نظر می رسد . حرکات صفحه ی تلویزیون به خودی خود میتوانند توجه ها را به خود جلب کنند.
2 . استفاده از تلویزیون آسان است زیرا به سادگی روشن می شود و برنامه ی دلخواه را پخش می کند. برای دیدن برنامه به تلاش زیادی نیاز ندارید ، از هیچ وسیله ای استفاده نمی کنید و به همراهی کسی نیازمند نیستید.
3 . تلویزیون میتواند پاسخگوی نیازهای روحی کودک باشد ، زیرا رویاها را به واقعیت تبدیل می کند. پس کودکان با استفاده از تلویزیون میتوانند رویاهای خود را به شکل واقعی مشاهده کنند.
همچنین سریالی بودن این برنامه ها موجب می شود فرد همیشه پیگیر آنها باشد تا بتواند انتهای داستان را کشف کند.
یکی از مهمترین روش ها برای پیشگیری از عادت کردن فرزندمان به تلویزیون این است که در بخش های دیگر خانه جذابیت ایجاد کنیم. بازی کردن و داستان گفتن از جمله کارهایی است که میتوان طی روز انجام داد.
البته نباید تلویزیون را مقصر دانست بلکه این ما هستیم که کم کاری می کنیم. باید این عادت را از سر آنها بیندازیم ؛ نه تنها به دلیل خود تلویزیون ، بلکه به منظور تقویت روابط با فرزندمان. اگر کودک به دلیل حضور تلویزیون از ما فاصله بگیرد ، مطمئن باشید در موارد دیگر نیز چنین خواهد کرد.
چه کاری میتوانیم انجام دهیم ؟
1 . از غر زدن و تهدید کردن دوری کنید ؛ زیرا کودک را نسبت به این مسئله حساس تر می کند.
2 . وقت بیشتری برای آنها صرف کنید و در بازی ها همراهشان باشید.
3 . علایق جدید را در آنها کشف و ایجاد کنید.
4 . اگر کودک از بودن ما لذت بیشتری ببرد ، تماشای تلویزیون در اولویت بعدی قرار می گیرد . پس میتوانید هنگام پخش برنامه های مورد علاقه ی آنها ، موقعیت های جذاب دیگری خلق کنید.
منبع : کتاب الفبای مراقبت از کودک
تلویزیون و کودکان
اثرات مثبت و منفی تلویزیون در کودکاناثرات مثبت و منفی تلویزیون در کودکان

اثرات مثبت و منفی تلویزیون در کودکان کودکان نیز ساعاتی طولانی از روز را جلوی تلویزیون می‌گذرانند. ازآنجایی‌که در سن حساس تأثیرپذیری قرار دارند، قسمتی از جریان جامعه‌پذیری خود را از این طریق اقناع می‌کنند. اثرات مثبت و منفی تلویزیون در کودکان


استفاده درست از تلویزیون برای کودکاناستفاده درست از تلویزیون برای کودکان

استفاده درست از تلویزیون برای کودکان کودک آنلاین: تلویزیون ممکن است برای کودکان زیر دو سال آسیب زا باشد و به ویژه احتمال دارد به مهارت های کلامی آنها صدمه بزند. هر چند برای کودکان زیر دو سال برنامه های تلویزیونی و محصولات رسانه ای (دی وی دی، نوار، بازی ویدئویی) تهیه شده است، زیان های این برنامه ها بیش از فواید آنها است. استفاده درست از تلویزیون برای کودکان


پرسش های کودکانه – میشه 5 دقیقه بیشتر تلویزیون نگاه کنم ؟پرسش های کودکانه – میشه 5 دقیقه بیشتر تلویزیون نگاه کنم ؟

پرسش های کودکانه – میشه 5 دقیقه بیشتر تلویزیون نگاه کنم ؟ انگار نه انگار که الیزابت به بچه هایش گفته که تلویزیون را خاموش کنند. هر کار کند ، شان ( 6 ساله ) ، بِرّدی ( 8 ساله ) و هیلی ( 10 ساله ) به او التماس می کنند چند دقیقه بیشتر تلویزیون را روشن نگه دارد. پرسش های کودکانه – میشه 5 دقیقه بیشتر تلویزیون نگاه کنم ؟


نقش رسانه ها در آموزش جنسی کودکاننقش رسانه ها در آموزش جنسی کودکان

نقش رسانه ها در آموزش جنسی کودکان والدین می دانند که رسانه ها چه تاثیر مهمی بر پرورش جنسیت فرزندانشان می گذارند. در جوامع امروزی – به ویژه در غرب – که بسیاری از برنامه های رسانه ها به روابط جنسی اشاره می کند ، شاید متناقض به نظر برسد که بخواهیم به بچه های خود بیاموزیم که مسائل جنسی خصوصی است زیرا آنها با توجه به آنچه در جامعه مشاهده می کنند به هیچ وجه مسائل جنسی را خصوصی نمی یابند. نقش رسانه ها در آموزش جنسی کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران