کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
علل مختلف دستمالی کردن آلت تناسلی در کودکان – بخش اول
علل مختلف دستمالی کردن آلت تناسلی در کودکان – بخش اول کودکان در شش ماهه دوم سال اول به شکلی که انگشتان و شست خود را کشف کرده بودند، آلت تناسلی خود را هم کشف می کنند و آن را به همان شکل در دست می گیرند.

علل مختلف دستمالی کردن آلت تناسلی در کودکان – بخش اول
•    در خردسالی این کار فقط به علت کنجکاوی است
کودکان در شش ماهه دوم سال اول به شکلی که انگشتان و شست خود را کشف کرده بودند، آلت تناسلی خود را هم کشف می کنند و آن را به همان شکل در دست می گیرند.
کودک 15 ماهه هنگامی که روی لگن می نشیند، با کنجکاوی خاصی بدن خود را کشف می کند. این موضوع ابداً مهم نیست و عادت بدی را هم ایجاد نمی کند. اگر دوست دارید می توانید حواس او را با یک اسباب بازی پرت کنید، ولی هرگز خود را موظف به انجام این کار ندانید.
ابداً این تصور را در او ایجاد نکنید که او بچۀ بدی است و یا آلت تناسلی او چیز بدی است. قصد شما این است که او دربارۀ بدن خودش، یک احساس طبیعی و سالم داشته باشد.
اگر کودک از یکی از اعضای بدنش بترسد، همین ترس سبب می شود که ذهن خود را متوجه به آن عضو کند و در آینده گرفتار عواقب بدی شود. از سوی دیگر، اگر سعی کنید با گفتن نکن و یا با زدن به پشت دست بچه و یا با داد زدن، او را از این کار باز دارید، در این کار مصمم ترش خواهید کرد.•    در سه سالگی این کار به احساسات او ربط پیدا می کند.
بچه ها در فاصلۀ 3 تا 6 سالگی به طرز حیرت انگیزی در ابعاد مختلف رشد می کنند و شبیه بزرگترها می شوند. آنها نزدیکان خود و به خصوص پدر و مادرشان را عاشقانه و به شدت دوست دارند.
در این سن متوجه می شویم که کودک نوعی حس بچگانه جنسی پیدا می کند که در روند رشد او بسیار طبیعی و مهم است.
کودکان 3، 4 و 5 ساله از نظر جسمی لطیف و ظریف هستند. آنها به دامان بزرگترهای خود آویزان می شوند و به آنها تکیه می کنند، نسبت به بدن یکدیگر علاقه مند و حساس هستند و گاهی اوقات دلشان می خواهد بدن همدیگر را ببینند و آن را لمس کنند، به خاطر همین هست که از دکتر بازی خوششان می آید.
اگر تشخیص بدهید که این علاقۀ نخستین به مسائل جنسی، امری طبیعی در روند رشد است و در همۀ کودکان وجود دارد، می توانید دیدگاه عاقلانه ای نسبت به آن اتخاذ کنید.
اگر کودکی به مسائل جنسی توجه خاصی ندارد، به شرط آنکه اهل معاشرت است و نگرانی ندارد و به چیزهای زیادی توجه و علاقه نشان می دهد و با همبازی هایش کنار می آید، نگرانی شما بی جاست. اگر نسبت به همۀ این مسائل بی تفاوت است، باید کمکش کنید.
هنگامی که فرزند شما به تنهایی و یا در کنار دیگران به نوعی بازی جنسی می پردازد، شما احتمالاً متعجب و مبهوت خواهید شد. بهتر است نارضایتی خود را رک و جدی بیان کنید و به شدت از عصبانیت و یکه خوردن بپرهیزید.
شما می خواهید کودک بداند که دلتان نمی خواهد او این کار را انجام بدهد، ولی قطعاً قصدتان این نیست که او گمان کند جنایتکار است. مثلاً می توانید بگویید: مادر دلش نمی خواهد تو دوباره این کار را بکنی یا کار مؤدبانه ای نیست و حواس کودکان را متوجه فعالیت دیگری کنید.
در کودکان طبیعی، این نحوۀ برخورد باعث می شود که تا مدت های مدید دست از این بازی بردارند. عاقلانه است که مادر رد بچه های کوچکی را که در دوره ای از علاقه به مسائل جنسی هستند بگیرد و مطمئن شود که آنها چیزهای جالبی در اختیار دارند که با آنها بازی کنند و حواسشان متوجه این موضوع نمی شود.
علت اصلی برای هوشیاری و مراقبت کودک توسط مادر این است که بچه های کوچک در مورد مسائل جنسی بسیار نگران و آشفته می شوند،  به خصوص اگر بچۀ بزرگتری هم وجود داشته باشد که نسبت به این مسائل علاقه و توجه افراطی نشان بدهد و رهبری بچه های کوچکتر را به دست بگیرد. طبیعی است که والدین نباید ادای جاسوس ها را در بیاورند و یا به کودک اتهام بزنند.•    بسیاری از کودکان سه ساله به خاطر نگرانی، آلتشان را دستمالی می کنند.
بعضی از کودکان سه ساله از تفاوت بین پسر و دختر به شدت نگران می شوند و به همین به دستمالی آلت خود می پردازند. برای والدین مهم است که بدانند اگر کودک بیش از حد آلت خود را دستمالی می کند و یا به خودارضایی می پردازد، دچار این وحشت شده است که ممکن است آلت خود را از دست بدهد و این ترس یکی از شایع ترین علل انجام این کار است.
اگر به کودک بگویید که با این کار به خود صدمه می زند، کار را بدتر می کنید. اگر به او بگویید که او بچۀ بدی است و دیگر او را دوست نخواهید داشت، ترس جدیدی را در او ایجاد می کنید.
عاقلانه ترین کار این است که سعی کنید به محض این که می بینید ترس کودک بیشتر می شود، جلوی آن را بگیرید. اگر مادر یک کودک خردسال، اولین باری که از او می شنود که می گوید: نی نی اوف شده، این سوء تفاهم بچه را بفهمد و بداند که نگرانی بچه ها در این سن امری کاملاً طبیعی است، به او اطمینان می دهد که موضوع نگران کننده ای نیست.
همین مطلب هم دربارۀ دختر بچه ای که مشتاقانه می خواهد لباس بقیه بچه ها را درآورد و بدن آنها را ببیند، صدق می کند.•    بعد از 6 سالگی باید تلاش بیشتری برای کنترل این کار بشود.
در فاصلۀ 6 سالگی و سن بلوغ، این طور به نظر می رسد که کودک براساس طبیعت خود، تلاش می کند تا تحریک به خودارضایی یا شرکت در بازی های جنسی را پس بزند.
کودکان این اعتقاد را پیدا می کنند که خودارضایی عمل درستی نیست و فرقی نمی کند که والدین این حرف را به او زده باشند یا نباشند، زیرا وجدان کودک در این دوره بسیار قوی است.
ولی همۀ بچه ها هم دست از این کار بر نمی دارند. گاهی اوقات بچه ها به طرف جمع کشیده می شوند، چون دیگران هم همین کار را می کنند. این سنی که کودک سعی می کند به هر ضرب و زوری که هست یک آدم معمولی به نظر برسد.

منبع: تغذیه و تربیت کودک
علل مختلف دستمالی کردن آلت تناسلی در کودکان  بخش اول

علل مختلف دستمالی کردن آلت تناسلی در کودکان – بخش دومعلل مختلف دستمالی کردن آلت تناسلی در کودکان – بخش دوم

علل مختلف دستمالی کردن آلت تناسلی در کودکان – بخش دوم معدودی از کودکان در هر سنی آلت تناسلی خود را زیاد دستمالی می کنند و گاهی این کار را در ملاء عام هم انجام می دهند. ظاهراً بعید است که آنها از کاری که می کنند آگاهی داشته باشند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران