کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
پرورش کودکان خلاق - قسمت دوم
پرورش کودکان خلاق : هرچه بیشتر به‌کودکان اجازه دهید که مقررات را با توجه به‌شرایط تغییر دهند، روشهای جدید تجربه کنند و از روش‌های خاص خود استفاده کنند، آن تفکر خلاق را بیشتر تقویت کرده‌اید.

پرورش کودکان خلاق - قسمت دوم
- فرد خلاق را نمی‌توان با قواعدی که مربوط به‌دیگران است، محدود کرد. همین است که او را فردی خاص و منحصربه‌فرد می‌سازد.
هرچه بیشتر به‌کودکان اجازه دهید که مقررات را با توجه به‌شرایط تغییر دهند، روشهای جدید تجربه کنند و از روش‌های خاص خود استفاده کنند، آن تفکر خلاق را بیشتر تقویت کرده‌اید.
برای حرکت انسان در مسیر خودش موانع اولیه‌ای وجود دارد، اما کودکان هرچه در لحظات نخست بیشتر تشویق شوند و هرچه بیشتر به‌آنها بیاموزیم نظر ناموافق یا نمرۀ پایین دیگران را چیزی بیش از یک نظر فردی ندانند و هیچ چیز مانع حرکت آنها نشود، بیشتر یاد می‌گیرند که به‌خودشان اعتماد کنند و در زندگی اهل عمل باشند نه اعل انتقاد.
- اگر می‌خواهید فرزندان‌تان ذوق خلاقیت پیدا کنند با آنها مانند بچه‌ها صحبت نکنید.
هرچه بیشتر با آنها کودکانه صحبت یا با آنها مانند بچه‌ها رفتار کنید یا طوری رفتار کنید که گویی صحبت بزرگترها را نمی‌فهمند، بیشتر به‌آنها می‌آموزید که دربارۀ خود شک کنند. کودکانی که به‌خود شک و تردید دارند، به‌سراغ کاری که نیاز به‌کار فردی داشته باشد نمی‌روند، زیرا دربارۀ فردی که باید خلاقیت نشان دهد (یعنی خودشان) تردید دارند.
وقتی بچۀ یک ساله این عبارت را: دختر قشنگم خواهش می‌کنم آن لیوان را برای من بیاور به‌جای اینکه با لحن و زبان بچه‌گانه بگویید، با لحن و زبان خودتان بگویید، او کاملاً متوجه مطلب می‌شود.
به‌همین ترتیب وقتی کودک با لحن و زبان خودش صحبت می‌کند، کلمات اشتباه او را دایم تکرار نکنید، حتی اگر بانمک و قشنگ باشد. همیشه با آنها مثل آدم بزرگ صحبت کنید.
با آنها هرجور که حرف بزنید، معمولی، بامحبت و با شوخی، متوجه می‌شوند اما دوست ندارند هنگام صحبت با آنها از کلمات مسخره مانند جی‌جی، جوجو و امثال آن استفاده کنید. درضمن با بچه‌های بزرگتر هم با لحن بچه‌گانه صحبت نکنید.- یادتان باشد که خلاقیت و ریسک‌پذیری همراه هم هستند.
همیشه یک مقدار ریسک‌پذیری مطلوب است و بدیهی است که باید تمام تلاش خود را به‌کار ببرید تا مطمئن شوید کودک خویش یا دیگران را دچار دردسر نمی‌کند. اما، این اما خیلی مهم است، کودکان نباید طوری تربیت شوند که جنبۀ امن و بی‌خطر کار خود را ببینند.
ریسک‌پذیری جزئی از خلاقیت است. کسی که نمی‌تواند یا اشتیاقی ندارد که ریسک کند، روش خلاقی در زندگی ندارد. بی‌خطر بودن یعنی اینکه هرکاری دیگران انجام می‌دهند، انجام دهیم ریسک‌پذیری یعنی تجربۀ چیزی جدید، نوآوری، آزمایش، از آداب و سنت‌های تعیین شده فراتر رفتن و گه‌گاه به‌دنیای ناشناخته‌ها وارد شدن.
به‌بچه میتوان آموخت تکالیفش را مانند بقیه انجام دهد و یا او را تشویق نمود با معلم خود در مورد روش جدیدی برای تکمیل کار عملی صحبت کند. یک نوجوان هم میتواند طبق مقررات عمل کند، حتی اگر بی‌معنا باشند، یا سعی کند آنها را تغییر دهد.
کودک باید از همان آغاز یاد بگیرد که برای بیان دیدگاه خود و دفاع از آن، با موانع و مشکلاتی هم روبه‌رو می‌شود و همیشه همراه با کار سختی‌هایی وجود دارد. کودکان باید تشویق شوند از دیدگاه خود دفاع کنند و با دیدن اکثریتی که برای حفظ موقعیت خود سکوت می‌کنند، کوتاه نیایند.
گاهی کودکان حرکاتی می‌کنند که نشان میدهد می‌خواهند چیزهای جدید را امتحان کنند، خودشان فکر کنند، با مقررات بی‌ربط مخالفت کنند و یا از روشهای جدیدی برای انجام کارها استفاده کنند.
در هر سن و سالی که باشند سعی نمایید آنها را تشویق کنید ریسک‌پذیر باشند و به‌آنها کمک کنید نتایج رفتار خود را ببینند. اما اگر می‌خواهید فرزند شما خلاق باشد، به‌هیچ وجه سعی نکنید او را مجبور کنید مانند گوسفند داخل گله باشد و با آهنگ خاصی و با رهبری فرد دیگری بع‌بع کند.
منبع: چگونه فرزندانی خلاق داشته باشیم؟
پرورش کودکان خلاق - قسمت اولپرورش کودکان خلاق - قسمت اول

پرورش کودکان خلاق کودک خلاق به‌کودکی نمی‌گویند که در مورد تربیت او کوتاهی شده باشد. درواقع خلاقیت مستلزم آن است که به‌کودکان بیاموزیم خود را اداره کنند، نه به‌این جهت که با رفتارشان رضایت شما را جلب کنند، بلکه به‌این جهت که مؤثرترین راه برای هدایت زندگی خودشان را در همین مسیر بیابند.


مشخصات کلی کودکان خلاق – بخش اولمشخصات کلی کودکان خلاق – بخش اول

مشخصات کلی کودکان خلاق خلاقیت شیوه‌ای است برای زندگی کردن. دیدگاهی است که ما را به‌سوی موفقیت‌های شخصی می‌کشاند، زیرا به‌ما کمک می‌کند تا شخصیت خاص خود را در تمام امور زندگی به‌کار بگیریم.


رشد خلاقیت در کودکان و جلوه های آنرشد خلاقیت در کودکان و جلوه های آن

رشد خلاقیت در کودکان و جلوه های آن وقت: کودکان براي خلاق شدن وقت زيادي لازم دارند تا با افکار و مفاهيم درگير شوند و با آنها بازي کنند و آنها را به اشکال نو و ابتکاري در آورند.


پرورش کودک سه‌ ساله خلاقپرورش کودک سه‌ ساله خلاق

پرورش کودک سه‌ ساله خلاق کودک آنلاین: فعالیت‌های هنری، تجارب آموزشیِ محرکی برای کودکان به وجود می‌آورد. کودکان سه‌ساله از طریق لمس کردن و کشف فعالانۀ دنیایشان، به بهترین وجه می‌آموزند. این تمایل و گرایش، کودکان سه‌ساله را طبیعتاً هنرمند می‌کند. پرورش کودک سه‌ ساله خلاق

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران