کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

1
آموزش نظم و تربیت کودک – قسمت سوم
آموزش نظم و تربیت کودک – قسمت سوم گاهی والدین برای تنبیه کردن فرزندشان آنها را از خوراکی های خاصی محروم می کنند. کودک به خاطر این که تنبیه نشود ، آن کار خاص را انجام نمی دهد و ممکن است منظور والدینش را نفهمد ، وقتی والدین کودکشان را تنبیه می کنند یا او را از چیزی محروم می کنند ، باید بلافاصله بعد از کار بدی که کودک انجام داده ، این کار را بکنند تا کودک متوجه شود که به خاطر کار بدش این اتفاق افتاده است.

آموزش نظم و تربیت کودک – قسمت سوم
گاهی والدین برای تنبیه کردن فرزندشان آنها را از خوراکی های خاصی محروم می کنند. کودک به خاطر این که تنبیه نشود ، آن کار خاص را انجام نمی دهد و ممکن است منظور والدینش را نفهمد ، وقتی والدین کودکشان را تنبیه می کنند یا او را از چیزی محروم می کنند ، باید بلافاصله بعد از کار بدی که کودک انجام داده ، این کار را بکنند تا کودک متوجه شود که به خاطر کار بدش این اتفاق افتاده است.
وقتی کودک صبح کار بدی انجام می دهد و والدینش به او می گویند بعد از ظهر او را تنبیه خواهند کرد ، کودک می داند والدینش فراموش می کنند که او را تنبیه خواهند کرد ، کودک می داند والدینش فراموش می کنند که او را تنبیه کنند ، اکنون برایتان مثالی می آوریم :
روزی یک زن با دختر پنج ساله اش به رستوران رفته بود و مادرش را اذیت می کرد ، مادر به او گفت که اگر به کارش ادامه دهد مجبور است شب ساعت هفت بخوابد.
اما دختر به حرف های مادرش توجه نمی کرد و همچنان او را اذیت می کرد . مادر به او گفت که باید شب ساعت شش بخوابد. ولی با این وجود دخترک باز تهدیدهای مادرش را نادیده می گرفت و به کار خودش ادامه می داد.
مادر به جای این که کودکش را این گونه تهدید کند ، بهتر بود توجه او را به چیز دیگری جلب می کرد و یا این که جای دخترش را عوض می کرد و سر میز دیگری می نشستند و یا این که به کودک هشدار می داد که اگر به بدرفتاری هایش ادامه دهد ، آنها رستوران را ترک خواهند کرد.
در این صورت کودک بین تنبیه و رفتار بدش رابطه ای می دید و مجبور می شد کار بدش را کنار بگذارد.
روش دیگری که بعضی از والدین برای تربیت کودکشان استفاده می کنند این است که مثلا به کودکشان بگویند تا عدد پنج می شمرند و کودک باید دم در باشد و یا برای رفتن به حمام آماده شده باشد ، تا زمانی که این روش لو نرود ، برای کودک مفید است و او حرف والدینش را گوش می دهد.
نکته ی دیگری که در زمینه ی تربیت کودکان باید به آن توجه نمود ، لحن حرف زدن والدین با کودکان است. وقتی والدین خیلی قاطعانه و جدی با کودک حرف بزنند ، کودک نیز حرف های آنها را جدی می گیرد.
اما زمانی که والدین ، خودشان نیز مطمئن نیستند که باید چه محدودیت هایی برای فرزندشان بگذارند کودک نیز متوجه منظور آنها نمیشود. والدین باید قاطع و در عین حال مهربان باشند.
اگر این روش نیز موثر نبود ، آنها باید قاطعانه تر عمل کنند. البته در این شرایط نباید سر کودک داد کشید ، هر چند این کار مشکل بوده ولی بهتر است وقتی کودک کار بدی انجام می دهد به او تذکر دهیم و تکرار کنیم که کارش اشتباه است.
والدین برای تربیت کودکشان نباید بیش از حد به او سخت گیری کنند. اگر بیش از حد به کودک سخت گیری کنید ، او هیچ وقت احساس خوبی پیدا نمی کند و انگیزه ی کافی برای انجام کارهای خوب ندارد. والدین که مرتب از کودکشان انتقاد می کنند و به او سخت می گیرند ، باعث عصبانیت کودکشان می شوند و کودک نسبت به خودش احساس بدی پیدا می کند.
بهتر است که والدین ، کودکی خودشان را به خاطر آورند. آیا پدر و مادرشان آنها را سخت تنبیه می کردند؟ آیا آنها در این شرایط ناراحت و افسرده نمی شدند؟ آیا آنها دوست دارند که کودکانشان نیز این تجربه ی تلخ را داشته باشند؟
والدینی که خودشان کودکی خوبی را پشت سر نگذاشته باشند ، می گویند که دوست ندارند با فرزندشان مثل پدر و مادر خودشان رفتار کنند وقتی والدین عصبانی هستند ، باید خیلی صبور باشند و در مقابل کارهای نادرست فرزندشان ، عکس العمل بدی نشان ندهند.
به خاطر داشته باشید که بچه ها تنها از حرف های شما چیزی را یاد می گیرند ، بلکه از رفتار شما نیز الگو می گیرند ، اگر با فرزندتان به خوبی و مهربانی رفتار کنید ، او از شما الگو می گیرد.
وقتی کودکان احساس خوبی دارند ، رفتارشان نیز بهتر می شود و راحت تر به حرف های شما گوش می کنند. وقتی هم بدرفتاری می کنند ، می دانند کار آنها چه عاقبتی دارد. بنابراین وقتی کودکتان کار خوبی انجام می دهد ، خوشحالی خودتان را به او نشان دهید و با این کار او را تشویق کنید و وقتی کار بدی انجام می دهد ، به او نشان دهید که ناراحت هستید و او  باید حد و حدود خودش را بشناسد.
تربیت کردن کودکان و یاددان نظم و انضباط به آنها کار سختی است و ما باید صبور باشیم . تشخیص کار خوب از بد ، زمان بر است و بچه ها هنوز خوب و بد را به خوبی تشخیص نمی دهند و با آزمون و خطا این مسأله را یاد می گیرند.
مگر شما از روش های مختلف برای تربیت کردن کودکتان استفاده کرده اید و با این وجود باز او کار بدی را انجام می دهد ، ببینید آیا در خانواده تان مشکلی وجود ندارد ، مثلا بین شما و همسرتان مشکلی نیست و یا این که یکی از افراد خانواده بیمار نشده است.
شاید هم شما مدت طولانی از کودکتان دور هستید و او دلتنگی می کند. چنین شرایطی باعث بدرفتاری کودکان می شود. اگر دیدید بدرفتاری کودکتان ادامه دارد ، از یک روانشناس کمک بگیرید و با او مشاوره کنید.
منبع : کتاب راهنمای کامل تربیت کودک از تولد تا 5 سالگی
آموزش نظم و تربیت کودک – قسمت سوم

آموزش نظم و تربیت کودک – قسمت دومآموزش نظم و تربیت کودک – قسمت دوم

آموزش نظم و تربیت کودک – قسمتِ دوم معمولا بچه های سه ساله یا کوچک تر وقتی والدینشان به آنها می گویند نباید کاری را انجام دهند ، با آنها مخالفت می کنند ، چون با این کار می خواهند استقلال خودشان را نشان دهند و بگویند که میتوانند کاری را که دوست ندارند انجام ندهند. آموزش نظم و تربیت کودک


آموزش نظم و تربیت کودک – قسمت اولآموزش نظم و تربیت کودک – قسمت اول

آموزش نظم و تربیت کودک – قسمت اول معمولا والدین برای یاددان نظم و تربیت به کودکشان وقت زیادی را صرف می کنند . آنها هر روز باید به کودکشان بگویند که این کار رو بکن ، اون کار رو نکن. به او وسیله دست نزن ، ممکنه آسیب ببینه ، الان بیا اینجا ، صدای تلویزیون رو زیاد نکن و غیره. آموزش نظم و تربیت کودک – قسمت اول

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران