کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

1
کودک درون گرا و برون گرا – بخش دوم
کودک درون گرا و برون گرا – بخش دوم کودک آنلاین: بچه های برون گرا دوست دارند اول کاری را انجام دهند و بعد چیزهایی را که دیده اند، شنیده اند و تجربه کرده اند، منعکس کنند. ولی بچه های درون گرا ترجیح می دهند اول صبر کنند و نگاه کنند (اگر کوچک تر هستند پشت سر والدین شان قایم شده و نگاه کنند) و دربارۀ آن کار حسی پیدا کنند بعد آن کار را انجام دهند. کودک درون گرا و برون گرا – بخش دوم

کودک درون گرا و برون گرا – بخش دوم
کودک آنلاین: بچه های برون گرا دوست دارند اول کاری را انجام دهند و بعد چیزهایی را که دیده اند، شنیده اند و تجربه کرده اند، منعکس کنند. ولی بچه های درون گرا ترجیح می دهند اول صبر کنند و نگاه کنند (اگر کوچک تر هستند پشت سر والدین شان قایم شده و نگاه کنند) و دربارۀ آن کار حسی پیدا کنند بعد آن کار را انجام دهند.
آنها فقط نسبت به بچه های برون گرا زمان بیشتری احتیاج دارند تا خودشان را با شرایط وفق دهند. اگر آنها تصمیم بگیرند که کاری را شروع کنند آهسته تر عمل می کنند و حتی ممکن است از حاشیۀ کار شروع به انجام آن کنند و بعد به سمت مراحل اصلی کار حرکت کنند.
برخلاف بچه های درون گرا، بچه های برون گرا دوست دارند بپرند وسط کارها و بعداً دربارۀ آن سؤال کنند. آنها با عمل کردن و انجام دادن می آموزند و معمولاً علاقه دارند با بچه های دیگر، حتی آنهایی که نمی شناسند، بازی کنند.
این بچه ها دوست دارند که در مرحلۀ اصلی بازی قرار بگیرند و در واقع برایشان دشوار است که غیر از این باشد حتی اگر نوبت آنها نباشد.
ولی بچه های درون گرا دوست ندارند که در مرکز توجه باشند مگر اینکه کاملاً برای کاری برنامه ریزی کرده باشند یا اینکه چون تمام افراد حاضر در آن محل را می شناسند، احساس راحتی کنند.
بچه های برون گرا ممکن است خیلی مطمئن و دارای اعتماد به نفس به نظر برسند چون آزادانه دربارۀ آنچه در ذهن دارند صحبت می کنند و از لحاظ اجتماعی قوی هستند. می توان گفت که: اگر شما نمی دانید که یک فرد برون گرا چه فکری می کند پس یعنی گوش نمی دهید.
این بچه ها تمایل دارند با صدای بلند فکر کنند و زمانی که آنها بدون این که فکر کنند حرف می زنند ممکن است به گفتن چیزهایی که واقعاً منظورشان نیست یا اشتباه است، ادامه دهند.
"مولی برون گرا به خاطر دروغ هایی که می گفت سرزنش و تنبیه می شد. او عادت داشت هر چیزی را که به ذهنش می رسید به زبان بیاورد بدون توجه به راست یا دروغ بودن آن حرف یا اینکه ممکن است باعث خجالت و ناراحتی بشود.
یک بار در تئاتر در زمان تنفس بین دو صحنه، او با انگشت زنی را که پالتو پوست پوشیده بود نشان داد و گفت: مامان نگاه کن اون زن ترسناک چی پوشیده، لباس اون از پوست یک حیوون مرده درست شده.
بعدها والدین او یاد گرفتند که با مولی به طور خصوصی دربارۀ اینکه چه سؤالات و نظراتی باعث ناراحتی دیگران می شود و دلایل آن، صحبت کنند. آنها او را تشویق کردند زمانی که دربارۀ مناسب بودن نظراتش مطمئن نیست اول آنها را با صدای آهسته با والدینش در میان بگذارد."
در مقایسه خیلی از بچه های درون گرا از عدم مهارت در روابط اجتماعی رنج می برند. چون آنها تمایل دارند قبل از شروع به صحبت کردن تا زمانی که احساس راحتی کنند، صبر کنند. ممکن است گوشه گیر، بی تفاوت، بی ادب و بی احساس به نظر برسند.
می توانیم بگوییم که: اگر شما نمی دانید که یک فرد درون گرا چه فکری می کند احتمالاً از او سؤال نکرده اید یا به اندازۀ کافی صبر نکرده اید تا او به شما بگوید که چه فکری می کند.
"پدر برون گرای رندی اغلب به خاطر رفتار رندی خجالت زده می شد. رندی در مهمانی ها ساکت می ایستاد و به سؤالاتی که بزرگسالان از او می پرسیدند جواب نمی داد و از بازی کردن با بچه های دیگر امتناع می کرد. هرچه پدرش بیشتر به او فشار می آورد رندی بیشتر خودش را عقب می کشید و درگیری بین آنها بیشتر می شد.
در نهایت پدر رندی این موضوع را فهمید که تنها چیزی که پسرش احتیاج دارد مقدار زمان بیشتر است تا بتواند قبل از اینکه با افراد دیگر رابطه برقرار کند احساس راحتی و آمادگی پیدا کند.
 به همین خاطر او سعی کرد طوری برنامه ریزی کند تا کمی زودتر به مهمانی ها برسد تا پسرش بتواند قبل از رسیدن بچه های دیگر با بچه های صاحبخانه دوست شود و ارتباط برقرار کند. این کار تغییر بزرگی در میزان اعتماد به نفس و آرامش رندی ایجاد کرد."
منبع: انواع کودکان (تحلیل براساس تئوری شخصیت شناسی پروفسور کارل گوستاویونگ)
کودک درون گرا و برون گرا – بخش دوم

کودک درون گرا و کودک برون گرا – بخش اولکودک درون گرا و کودک برون گرا – بخش اول

کودک درون گرا و کودک برون گرا – بخش اول کودک آنلاین: درون گرا و برون گرا بودن در واقع موضوعی مربوط به انرژی است و این که شما از نظر ذهنی چگونه انرژی می گیرید؟ افراد برون گرا بیشتر از بودن در جمع دیگران و انجام فعالیت ها همراه با افراد دیگر، لذت می برند و انرژی می گیرند. افراد درون گرا با تنها بودن و اندیشیدن دربارۀ افکار خودشان، انرژی می گیرند.


کودکان حسی و کودکان شهودی - بخش اولکودکان حسی و کودکان شهودی - بخش اول

کودکان حسی و کودکان شهودی - بخش اول کودک آنلاین: بُعد دوم مدل شخصیتی راه های مختلفی را که افراد مطالب را می پذیرند و باور می کنند، بیان می کند. خیلی ها معتقدند که تفاوت بین حسی یا شهودی بودن مهم ترین مورد در ابعاد چهارگانۀ شخصیتی است چون این بُعد روش های کاملاً متفاوت نگرش انسان ها را نسبت به جهان، شرح می دهد. کودکان حسی و کودکان شهودی - بخش اول


کودکان تفکری و کودکان احساسی – بخش دومکودکان تفکری و کودکان احساسی – بخش دوم

کودکان تفکری و کودکان احساسی کودک آنلاین: بچه های احساسی همۀ انتقادها را می پذیرند و برایشان سخت است که از کنار مشکلات دیگران بی تفاوت بگذرند حتی اگر به آنها گفته شود که این مشکل آنها نیست و لازم نیست خودشان را درگیر کنند. کودکان تفکری و کودکان احساسی


کودکان قضاوتی و کودکان ادراکی  - بخش اولکودکان قضاوتی و کودکان ادراکی - بخش اول

کودکان قضاوتی و کودکان ادراکی - بخش اول کودک آنلاین: موضوع مورد بررسی در چهارمین بعد از ابعاد چهارگانه شخصیتی، روش های مختلفی است که انسان ها برای سازماندهی جهان اطراف شان به کار می گیرند. از این لحاظ مردم به دو گروه قضاوتی یا ادراکی تقسیم می شوند. کودکان قضاوتی و کودکان ادراکی - بخش اول

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران