کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
پرورش مهارت‌های یادگیری در کودک چهار ساله
پرورش مهارت‌های یادگیری در کودک چهار ساله کودک آنلاین: یکی از هیجان‌انگیزترین مراحل تربیت کودک، مشاهدۀ پرورش مهارت‌های یادگیری در فرزندتان است، به‌خصوص زمانی که شروع به خواندن، نوشتن و انجام محاسبات ریاضی می‌کند. در اصل، او این مهارت‌ها را از روز اول در طول بازی‌هایش، از طریق تأثیر متقابل روزانه‌ای که از شما می‌گرفت، با تماشای انواع برنامه‌های آموزشی تلویزیون و با مشاهدۀ دیگران، تجربه و کشف کرده است. پرورش مهارت‌های یادگیری در کودک چهار ساله

پرورش مهارت‌های یادگیری در کودک چهارساله
کودک آنلاین: یکی از هیجان‌انگیزترین مراحل تربیت کودک، مشاهدۀ پرورش مهارت‌های یادگیری در فرزندتان است، به‌خصوص زمانی که شروع به خواندن، نوشتن و انجام محاسبات ریاضی می‌کند. در اصل، او این مهارت‌ها را از روز اول در طول بازی‌هایش، از طریق تأثیر متقابل روزانه‌ای که از شما می‌گرفت، با تماشای انواع برنامه‌های آموزشی تلویزیون و با مشاهدۀ دیگران، تجربه و کشف کرده است.
او با آهنگ خاص خود، به پیشرفت کردن در این زمینه‌ها ادامه خواهد داد، توسط انگیزه‌های خود هدایت می‌شود، همچنان به دنبال یافتن راه‌های هرچه پیچیده‌تر برای برقراری ارتباط با دیگران و تقلید از شما است و سعی می‌کند راز زندگی را کشف کند.
شاید به‌عنوان پدر و مادر تعجب کنید که چه اصولی را باید پیش بگیرید تا به او در یادگیری این مهارت‌های اساسی زندگی کمک کنید. بعضی از محققان بر این عقیده‌اند که بچه‌های کوچک باید در این زمینه‌ها تحت آموزش رسمی قرار بگیرند. باوجوداین، بیشتر کارشناسان معتقدند که یادگیری تجربی، مثل یادگرفتن اسامی میوه‌ها و در دست گرفتن آن‌ها وقتی با کودک خود به فروشگاه می‌روید، با بهره‌گیری از محرک خود انگیزشی کودک، اثربخش‌تر است.
هدف اصلی شما در همراهی با کودکتان در یادگیری باید پرورش علاقۀ طبیعی او به خواندن و نوشتن و انجام محاسبات ریاضی باشد و به او کمک کنید پیوند مثبتی با این مهارت‌ها برقرار کند.
نوشتن
امکان دارد در این سن کودکتان به نوشتن حروف الفبا علاقه‌مند شود. شاید انگیزۀ به وجود آمدن این میل تماشای برنامه‌های آموزشی تلویزیون، دیدن انجام تکالیف توسط خواهر و برادر یا یکی از بستگان یا آرزوی او برای نوشتن اسمش در پایین نقاشی‌هایی که می‌کشد باشد.
در حقیقت او برای این لحظه از مدت‌ها قبل آماده‌شده است. وی همچنان که طرح‌ها و شکل‌هایی را روی کاغذ یا حتی شن می‌کشید و می‌گفت: گربه‌ام را ببین، یاد می‌گرفت که نشانۀ نوشتاری می‌تواند مظهر یک‌چیز واقعی باشد. در این سن، همچنان که برایتان نوشتۀ کوتاهی را خط‌خطی و شروع به نوشتن حروف و کلمات می‌کند، این ارتباط مهم در ذهن او شکل می‌گیرد که آنچه گفته می‌شود نیز می‌تواند ثبت شود.
در ابتدا او حروف را درشت می‌نویسد و حروف را بدون توجه به‌جای درستشان، روی صفحه جا می‌دهد. باوجوداین، هرچه زمان می‌گذرد، فرزندتان می‌تواند همۀ حروف یک کلمه را روی یک خط بنویسد.
او نوشتن این حروف را بارها و بارها تمرین خواهد کرد و در صورت ناکامی ممکن است مأیوس شود. لازم است با مهربانی او را تشویق کنید و بگویید: موفق خواهی شد، بازهم سعی کن یا نوشتن حروف سخت است.شاید گاه‌گاهی حروف را ناشیانه یا حتی برعکس بنویسد و طرز نوشتن حروفی را که یاد گرفته فراموش کند. وظیفۀ شما آن است که به او نشان دهید چگونه یک حرف را به‌درستی بنویسد. به او بگویید حرف بعدی یک لغت چیست و مهم‌تر از همه از او انتقاد نکنید. فقط بگذارید سرگرم شود.
نگران نشوید. اگر کودکتان در این سن علاقه‌ای به نوشتن نشان نمی‌دهد یا این کار برایش بیش‌ازحد مشکل است؛ در عوض شاید وقتش را صرف کشیدن نقاشی‌های پیچیده یا سازه‌های قطعه‌ای می‌کند، که مهارت‌های حرکتی را که او برای نوشتن به آن‌ها نیاز دارد در او پرورش خواهد داد.
بهترین راه برای ایجاد علاقۀ نوشتن در کودکتان این است که او را متقاعد کنید که نوشتن سرگرم‌کننده است و هدف از آن در میان گذاشتن افکار و احساسات خودمان با دیگران است.
خواندن
اولین تجربۀ خواندن برای کودکان آن است که برای آن‌ها مطالبی خوانده شود. این کار تجربه‌ای بی‌نهایت دلپذیر برای کودکتان است. او از تجربۀ کامل شما برخوردار است، با شما احساس صمیمیت می‌کند و از شنیدن صدای شما و تماشای تصاویر کتاب لذت می‌برد.
وقتی دربارۀ شخصیت‌های داستان با یکدیگر صحبت می‌کنید، به حرف‌های خنده‌داری که شخصیت‌ها می‌گویند، می‌خندید و در دلهرۀ پایان داستان با او شریک می‌شوید؛ درواقع زمینه را برای برقراری ارتباط مثبت فرزندتان با کتاب فراهم می‌کنید.
همچنان که برای او کتاب می‌خوانید، او با آوای کلمات آشنا می‌شود. اگر بخواهد کتابی را بارها و بارها برایش بخوانید، پس از مدت کوتاهی داستان را به خاطر خواهد سپرد. او می‌تواند کتاب را بردارد و با نگاه کردن به تصاویر آن، داستانش را برای شما یا عروسک‌هایش تعریف کند.
وظیفۀ شماست که عشق به کتاب را به‌طور پیوسته در ذهن کودکتان ایجاد کنید و دربارۀ اطلاعات و مفاهیم تازه کتاب با او گفتگو کنید (فکر می‌کنی چرا پسره گریه می کنه؟ یا فکر می‌کنی اردک کجا قایم شده؟)، او خواهد دید که خواندن نوعی سرگرمی و راهی برای به دست آوردن اطلاعات دربارۀ حیوانات، مردم و مکان‌های تازه است.
ریاضیات
شاید باور نکنید اما در حال حاضر فرزندتان در حال یادگیری برخی از مهارت‌های مهم ریاضی است. اگر او با قطعات مکعبی شکل ترکیبی می‌سازد، متوجه خواهد شد که دو مکعب کوچک مساوی یک قطعۀ بزرگ است و اگر یک مکعب سنگین را روی یک مکعب سبک بگذارد، سقوط خواهد کرد.
وقتی او با عروسک‌هایش مدرسه بازی می‌کند، شاید مجبور شود تعداد کتاب‌هایی را که برای همه شاگردانش موردنیاز است آن‌قدر محاسبه کند تا به عدد درست برسد.
در خلال روابط متقابلی که در طول روز با کودکتان برقرار می‌کنید، او نیز برخی از مفاهیم مهم ریاضی را یاد می‌گیرد. به‌عنوان‌مثال، وقتی به شما کمک می‌کند که وسایل خریداری‌شده را به خانه ببرید و به او می‌گویید: کیسۀ سبک را بردار، او وزن کیسه‌ها را با هم مقایسه خواهد کرد.
به لحاظ تاریخی، بسیاری از افراد به‌نوعی از ریاضیات وحشت دارند. شما می‌توانید از طریق تبدیل ریاضیات به یک بازی و برخورد با آن مثل حل یک جدول ساده برای فرزندتان، کاری کنید که او ارتباطی مثبت با آن برقرار کند:
- در هر گفتگویی می‌توانید کودک خود را به حل مسئله تشویق کنید . از او بپرسید: چند لیوان آبمیوه برای همۀ دوستانت می‌خواهی؟ یا اگر خواهرت برای شام به خانه نیاید، چند تا چنگال باید روی میز بگذاری؟
- همچنان که در اطراف قدم می‌زنید، به شکل‌های مختلفی که می‌بینید اشاره‌کنید. وقتی به خانه رسیدید، بعضی از شکل‌های هندسی را با کاغذ برای کودکتان ببرید.
- وقتی فرزندتان در وان حمام یا کنار دستشویی ایستاده است، می‌توانید با آب آزمایش‌هایی را انجام دهید. به او یک فنجان پلاستیکی بدهید تا بتواند با مشخص کردن تعداد فنجان آبی را که ظرف‌های مختلف می‌توانند در خود جای دهند، اندازۀ آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کند.
در مورد کودک خود صبور باشید و به آهنگ پیشرفت او احترام بگذارید. شاید او برای مدت‌های طولانی علاقه‌ای از خود نشان ندهد، حروف، اعداد و کلمات را فراموش کند. او را تحت‌فشار قرار ندهید. عشق به یادگیری مهم‌تر از یادگیری پیش از موعد است.
منبع: کلیدهای رفتار با کودک چهارساله
پرورش مهارت‌های یادگیری در کودک چهارساله
کودک چهار سالهکودک چهار ساله

کودک چهار ساله به نظر می‌رسد برای هر سن و سالی بتوان کلمه یا کلماتی در نظر گرفت که ساختار رفتار در آن زمان را توصیف می‌کند. اگر بتوانیم این کلمات را بیابیم و آنها را به خاطر آوریم، اغلب میتوانیم کودک در آن سن و سال به خصوص را درک کنیم. کودک چهار ساله


کودک چهار ساله پرخاشگرکودک چهار ساله پرخاشگر

کودک چهار ساله پرخاشگر کودک آنلاین: در چهار سالگی، کودکان تازه شروع به کنترل امیال خود کرده‌اند اما بعضی از کودکان نسبت به دیگران زمان بیشتری برای یادگیری این مهارت‌ها لازم دارند، این کودکان بی‌نهایت پرخاشگر هستند. کودک چهار ساله پرخاشگر


غذاخوردن کودکان چهار سالهغذاخوردن کودکان چهار ساله

غذاخوردن کودکان چهارساله کودکتان در چهارسالگی میتواند برشتوک ، کاسه و فنجان خود را از قفسه ی آشپزخانه بردارد (سعی کنید هر چیزی را که او نیاز دارد در قفسه ی پایین بگذارید) و او با کمی نظارت می تواند صبحانه ی خودش را آماده کند. میتوانید آب میوه و شیر را در پارچهای پلاستیکی کوچکی بریزید تا او راحت تر بتواند آنها را در فنجان بریزد. غذاخوردن کودکان چهارساله


رشد اخلاقی کودک چهار سالهرشد اخلاقی کودک چهار ساله

رشد اخلاقی کودک چهار ساله کودک آنلاین: فرزندتان در چهارسالگی، تمایل زیادی دارد که بچۀ خوبی باشد تا شما به او عشق بورزید و محبت کنید. این نکته بنیاد اصلی رشد اخلاقی در اوست. وقتی کودکتان دم‌گربه‌اش را می‌کشد و شما را عصبانی می‌کند، ممکن است در طول روز از شما بپرسد: من بچۀ بدی هستم؟ رشد اخلاقی کودک چهار ساله

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران