کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

2
علاقه مند کردن کودکان به خواندن کتاب
علاقه مند کردن کودکان به خواندن کتاب زمانی خواندن یک کتاب برای کودک خوشایند و لذت بخش است که موجودات خیالی داستان به پرواز درآیند ، قطارها به صورت واقعی حرکت کنند و صدا بدهند و خرگوشها در زیر نور ماه به خواب بروند. علاقه مند کردن کودکان به خواندن کتاب

علاقه مند کردن کودکان به خواندن کتاب
زمانی خواندن یک کتاب برای کودک خوشایند و لذت بخش است که موجودات خیالی داستان به پرواز درآیند ، قطارها به صورت واقعی حرکت کنند و صدا بدهند و خرگوشها در زیر نور ماه به خواب بروند.
هنگامی که برای کودک خود کتاب میخوانید فرصت پیدا میکنید تا با صداهای موجودات و شخصیتهای داستانی سخن بگویید ، تخیلی رفتار کنید ، حتی مانند یک کودک باشید.به عبارت دیگر از شخصیت واقعی خود خارج شده و مانند شخصیتهای داستانی رفتار کنید.
شما تصمیم میگیرید که چقدر هیجان زده باشید. شادی کنید ، یا غمگین و حتی عصبانی شوید.چقدر باید روی یک شخصیت تاکید کنید و چه اندازه لازم است بر هیجان قصه بیفزایید به این ترتیب نتیجه کار منحصر به فرد خواهد بود.
کودک در سنین خیلی پایین(شیرخوارگی) درکی از معانی واژه ها ندارد و تفاوت ظریف موجود بین آنها را نمیفهمد، از شنیدن صداهای متنوع شما و دیدن احساسات و عواطف شما لذت میبرد. ادای عبارتهای داستان توسط شما حاوی علائم و نشانه های محرمانه است که فقط شما و فرزندتان مفهوم آنها را درک میکنید.
چگونه برای فرزند خود کتاب مبخوانید؟با صدای آهسته با لحنی گرم و دلنشین،با شور و حرارت و...؟به هر شیوه ای که برای کودک خود کتاب میخوانید میتوانید بیش از پیش به او نزدیک شده و از کنار یکدیگر بودن لذت ببرید.وقتی که کودک از سنین پایین با کتاب خوانی آشنا شود ، همراهی شما به او کمک میکند که به تدریج مهارتهای فردی خود را گسترش داده و تکامل بخشد. به شرطی که او را خسته نکنید چون دستاورد ارزنده اینکار علاقه مند شدن فرزند شما به کتاب و بعدا به درس خواندن میشود.بنابراین در چگونگی کتاب خواندن به نکات زیر توجه کنید:
1-انتخاب کردن کتاب برای کودکان: به دنبال کتابهایی بگردید که داستانهای خوب و شادی آفرینی دارند.کتابهای مصور و کتابهایی که شما نیز از مطالعه ی آنها لذت میبریدو کتابهایی که خلق و خوی خانوادگی و ارزش شما مطابقت داشته باشد.برای انتخاب کتاب مرحله ی زندگی کودک خود را حتما در نظر بگیرید و ببینید او در چه دوره ی تکاملی قرار دارد.
نخستین دوره کودکی دوره ای است که بچه ها مهارت های سرگرم کننده متعددی را فرا میگیرند و با شرایط تازه ای رو به رو میشوند .برای کودکان مختلف و مناسبتهای گوناگون کتابهای متنوعی موجود است. تقریبا درباره ی هرموضوعی کتاب وجود دارد.
به دنیا آمدن فرزند دوم ، نگهداری از کودک ، دوست یابی ، دوستان واقعی و غیرواقعی ، به مدرسه رفتن ، اخلاقهای خوب ، اخلاقهای بد ، عواطف و احساسات ، همکاری کردن ، به دکتر رفتن ، تنها بودن با خواهر یا برادر خود ، خوابیدن ، مراسم مذهبی و... آیا تا به حال پس از خواندن عبارتی از یک کتاب به فکر نیفتاده اید که : (( این موضوع همان چیزی است که میخواهم با کودکم در میان بگذارم..؟))
خواندن کتاب کودکان ، به بزرگسالان یا والدین کمک میکند تا بتوانند آنچه در ذهن خود دارند، بیان کنند.چیزهایی که گاه والدین نمیتوانند برای بیان آن کلمه ای پیدا کنند.
2-کتابی را برای فرزند خود انتخاب کنید که:
الف- هر دو از خواندن آن لذت میبرید و به موضوع آن علاقه مندید.
ب-با خواندن آن کودک شما دانستنیهایی درباره ی جهان پیرامون خود می آموزد.
ج-به شما کمک میکند که آنچه در ذهن دارید بیان کنید.
د-به کودک کمک میکند تا احساس خوب و مثبتی از خود داشته باشد و به قابلیتهای تازه خود پی ببرد.
ه-به کودک کمک میکند که بداند در دنیای اطراف او کودکان دیگری هم هستند که شرایط و احساسات مشابهی با او دارند.
و-به کودک کمک میکند تا مفاهیم و معانی ، ارزشها ، سنتها ، خانواده ، جامعه و... را درک کند.
3-کتاب سنین شیرخوارگی :کتابهای مورد علاقه کودک در سنین شیرخوارگی زیاد است.زیرا کودک از بدو تولد از شنیدن صدا و کتاب خواندن شما لذت میبرد.برای او شنیدن صدای گرم و دلنشین شما لذت بخش ترین چیز در دنیا می باشد.تا زمانی که کودک با حوصله به سخنان شما گوش میدهد کتابخوانی را ادامه دهید.قبل از خواب هنگامی که کودک با شیئی بازی میکند و آن را روی زمین می غلتاند زمان مناسبی زمان مناسبی برای گوش کردن به کتاب خوانی شماست.به کودک امکان آشنا شدن با کتاب به شیوه ی خودش را بدهید.
در این سن کودک دوست دارد اشیا را به دهان بگیرد ، پاره کند ، روی آنها بنشیند و یا بایستد.بنابراین از کتابهای نرم ، پارچه ای و مقاوم استفاده کنید.از کتابهایی استفاده کنید که در هرصفحه یک تصویر کامل و مشخص دارند.کتابهایی که داستان بسیار کوتاه و درباره ی موضوع هایی آشنا و ملموس با زندگی کودک دارند.
4- دوره ی نوپایی : از کتابهای مورد علاقه کودک در سنین نوپایی عبارتند از :داستانهای کوتاه درباره ی موضوعهای مختلف و متنوع ، کتابهای کارتی (هر صفحه از کتاب یک کارت جداگانه است) و داستانهایی که از زندگی روزمره کودک  سرچشمه گرفته اند، کتابهایی که اشعار موزون دارند و بچه ها میتوانند آنها را تکرار کنند،کتابهایی که اشعار موزون دارند و بچه ها میتوانند آنها را تکرار کنند ، کتابهایی که مضمون واحدی دارند مانند شکل های هندسی ، رنگها ، الفبا و...
5-دوره ی پیش دبستانی : کتابهای مورد علاقه کودکان این دوره عبارتند از : کتابهایی که داستان بلند و کمی پیچیده دارند ، کتابهایی که اشعار موزونی دارند و درباره ی زندگی روزمره کودکان نوشته شده اند و برای گسترش دنیای آنها و افزایش دانسته هایشان سودمندند ، لطیفه ، قصه های بلند ، قصه های محلی و سنتی که ترسناک نباشند.
نکته ی مهم اینکه زمانی برای کودک کتاب بخوانید که کاملا سرحال باشد.یعنی از نظر تغذیه و تخلیه ی ایمنی لازم را داشته باشد در غیر اینصورت خواندن کتاب نتیجه عکس خواهد داشت.ضمنا تنها مادر یا پدر کافی نیست بلکه گهگاه یکی این وظیفه ی مهم را انجام دهد ولی هردوبا هم نخوانند.
منبع : این گونه فرزندتان را تربیت کنید
علاقه مند کردن کودکان به خواندن کتاب

بهترین زمان آشنایی کودک با کتاب و مطالعهبهترین زمان آشنایی کودک با کتاب و مطالعه

بهترین زمان آشنایی کودک با کتاب و مطالعه سعی کنید کودک را با کتاب مانوس سازید زیرا کتاب بهترین دوست و مونس او میتواند باشد. اخلاق و صفات کتاب مانند انسان تغییر پذیر نمی باشد و هر چه از اول بوده است همیشه هم به همان حال باقی خواهد ماند. کتاب از تمام دوستان کودک ثابت قدم تر و با وفاتر و صبورتر است و هرگز در ایام ناراحتی و رنج و تشویش به کودک پشت نمیکند برعکس آغوش مهربان آن برای استقبال کودک همیشه گشوده است. بهترین زمان آشنایی کودک با کتاب و مطالعه


کتاب خواندن برای کودک دو سالهکتاب خواندن برای کودک دو ساله

کتاب خواندن برای کودک دو ساله با وجود اینکه فرزندتان فقط دو سال دارد با سرعتی واژه ها ، مفاهیم و ایده ها را فرا می گیرد که هرگز در طول عمرش تکرار نخواهد شد. شمای والد میتوانید از قدرت یادگیری سریع او حسن استفاده را بکنید : خواندن مهمترین مهارتی است که فرزندتان باید در مدرسه با موفقیت فرا بگیرد و شما میتوانید او را در این زمینه هدایت و راهنمایی کنید. کتاب خواندن برای کودک دو ساله


کتاب های رنگ آمیزی برای کودکانکتاب های رنگ آمیزی برای کودکان

کتاب های رنگ آمیزی برای کودکان کودک آنلاین: کتاب های رنگ آمیزی مختلفی برای کودکان در مغازه ها وجود دارد و در همۀ این کتاب ها یک نوع فعالیت آن هم رنگ آمیزی دیده می شود. کتاب های رنگ آمیزی برای کودکان


نکات انتخاب کتاب برای کودکنکات انتخاب کتاب برای کودک

نکات انتخاب کتاب برای کودک تعداد صفحه های کتاب هم از اهمیت خاصی برخوردار است. کتاب هایی که هم نوشته و هم عکس دارند، باید بین 25 و 35 صفحه باشند و کتاب های مصور نباید بیش از 16 صفحه باشند. نکات انتخاب کتاب برای کودک

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران