کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
مکعب بازی کودکان – بخش دوم
مکعب بازی کودکان * کودکان خیلی زود از طریق تجربه یاد می گیرند که دو نصف از واحدی را وقتی در کنار هم قرار دهند اندازه ی آن به اندازه ی یک مکعب واحدی است. مکعب بازی کودکان

مکعب بازی کودکان – بخش دوم
* کودکان خیلی زود از طریق تجربه یاد می گیرند که دو نصف از واحدی را وقتی در کنار هم قرار دهند اندازه ی آن به اندازه ی یک مکعب واحدی است.
* کودکان ، از طریق بازی با مکعب ها ، میتوانند به مفاهیم اندازه هایی مثل بزرگتر ، کوچک تر ، متوسط ، هم اندازه ، کوتاه ، بلند . همچنین مفاهیم کیفی مثل بالا ، پایین ، زیر ، رو و ... مفاهیم ترتیبی اعداد مثل اول ، دوم ، سوم و ... پی ببرند. مثلا به کودک بگویید : (( مریم ، تو امروز ساختمان بلندی ساخته ای .))
* کودک ، از طریق مکعب بازی ، می فهمد هرچه بیشتر مکعب ها را بر روی هم قرار دهیم ، تعادل ستون کم تر خواهد شد. اگر مکعب ها را دقیق و منظم بر روی هم بگذاریم ، در مقایسه با مکعب هایی که نامنظم بر روی همدیگر قرار گرفته اند ، استحکام بیشتری خواهند داشت.
* پرورش قدرت تشخیص بصری. کودک ، از طریق مکعب ها ، میتواند شکل های مختلف را از یکدیگر تشخیص دهد و این تشخیص به یادگیری حروف الفبا کمک می کند.
* شکل های گوناگون مکعب ها این امکان را برای کودکان فراهم می سازد تا با قرار دادن آنها در کنار یکدیگر ، طرح های مختلفی را درست کنند و تخیلات خود را رشد و توسعه دهند و آنچه را دیده اند ، بسازند.
* هنگامی که کودک با چند نفر از دوستانش همکاری می کند ، با آنان به بحث می پردازد و آنان با تبادل تجربیات از یکدیگر می آموزند و یکدیگر را قانع می سازند . به این ترتیب ، کودک یاد می گیرد با دیگران همکاری کند ؛ چه در غیر این صورت ساختمانش نیمه تمام خواهد ماند.
* کودک ، در ضمن بازی با مکعب ها ، با مفاهیم ذهنی ، فضایی و هندسی آشنا می شود. مثلا ، هنگام ساختن یک پل ، ذهن را درباره ی تعادل اجسام ، بلندی و کوتاهی ، برقراری تناسب میان پایه ها به فعالیت وامی دارد.
موارد استفاده از مکعب ها با توجه به مراحل رشد کودک :
کودک با مکعب ها در طی چهار مرحله شروع به ساختن وسایل می کند :
الف) فقط مکعب ها را دستکاری می کند و آنها را به طور نامنظم بر روی هم قرار می دهد.
ب ) کودک مکعب ها را ردیف می کند یا برج می سازد.
ج ) او الگو و روش هایی برای ساختن طرح های پیچیده مطرح می کند.
د ) کودک ساختمان واقعی می سازد که در این حالت وی سه ساله است و در این سن به مسئله تعادل و اندازه و بر روی هم قرار دادن قطعات علاقه مند می شود. او ، در چهارسالگی ، طرح های ساده می سازد و وسایل را طوری بر روی هم قرار می دهد که با ضربه ای ملایم در هم می ریزد.

مکعب بازی کودکان


مکعب بازی کودکان

کودک ، در پنج سالگی ، ساختمان هایی درست می کند که قطعات آن با دقت و ظرافت بر روی هم قرار گرفته اند که کودک میتواند با آنها بازی کند.
کودک ، از نظر هوشی ، باید قادر باشد کارهای زیر را در سنین ذکر شده انجام دهد:
1 . کودک در هجده ماهگی دو الی سه مکعب را بر روی هم می گذارد.
2 . کودک در دوسالگی هفت الی هشت مکعب را بر روی هم می گذارد.
3 . کودک در دو و نیم سالگی با مکعب پل می سازد.
4 . کودک در چهار سالگی پله شش مکعبی می سازد.
5 . کودک در پنج سالگی چهار ضلعی ( با مکعبی داخل آن ) می سازد.
6 . کودک در شش سالگی پله ده مکعبی می سازد.
رعایت نکات ایمنی و بهداشتی به هنگام تهیه و خرید مکعب ها  :
* مکعب ها باید صاف و بدون تراشه باشد تا به کودک آسیب و آزاری نرساند.
* مکعب از جنس چوب ، به هنگام فرو ریختن ، به دلیل سبک بودن آن ، به کودکان آسیب نمی رساند .
* برای کودکان زیر سه سال باید مکعب هایی خرید که بلعیده نشوند ، چون کودکان زیر سه سال میخواهند اشیا را از طریق دهان آزمایش کنند و تجربه به دست آورند.
* در رنگ آمیزی مکعب ها ، از رنگ های مرغوب و با دوام استفاده شود و تا حد امکان رنگ های طبیعی مورد استفاده قرار گیرد.
* مکعب بهتر است از جنس مرغوب و محکم باشند تا دیرتر شکسته شوند و دوام بیشتری داشته باشند.
منبع : کتاب راهنمای انتخاب اسباب بازی
مکعب بازی کودکان
مکعب بازی کودکان
مکعب بازی کودکان – بخش اولمکعب بازی کودکان – بخش اول

مکعب بازی کودکان مکعب ها آن دسته از وسایل چوبی هستند که در شکل ها ، اندازه ها و رنگ های گوناگون ساخته میشوند و کودک میتواند با آنها چیزهای مختلفی بسازد. مکعب بازی کودکان


شن بازی کودکان – قسمت اول شن بازی کودکان – قسمت اول

شن بازی کودکان شن بازی فعالیتی خوشایند و لذتبخش است برای کودکان . کودک از لمس کردن شن و بازی با آن لذت بسیار می برد. شن میتواند خاصیت مایعات را داشته باشد ؛ زیرا روان میشود و اگر آن را در ظرفی بریزیم به شکل آن ظرف درمی آید. شن بازی کودکان


لگو برای کودکانلگو برای کودکان

لگو برای کودکان لگو معمولاً از جنس پلاستیک ساخته می‌شود. ساختمان اجزای لگو به‌طریقی است که از متصل کردن قطعات به یکدیگر شکل موردنظر بدست می‌آید. لگو معمولاً در اندازه‌ها و شکلهای گوناگون ساخته میشود.


جغجغه بازی کودکانجغجغه بازی کودکان

جغجغه بازی کودکان جغجغه وسیله ای است که به تحریکات لمسی و حرکتی کودکان پاسخ می دهد و تولید صدا می کند. جغجغه در انواع مختلف فشاری و حرکتی ساخته میشود. به دلیل ارزش و اهمیت این وسیله ی بازی در تحریک حواس کودکان ، توصیه می شود نوع های مختلف آن را برای کودکان تهیه کنید. جغجغه بازی کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران