کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
دوازده روش رشد معنویات کودک – قسمت دوم
رشد معنویات کودک آموزش معنویت به کودکان ، تنها کار یک هفته نیست. کودکان نیاز دارند هر روز ارزش های معنوی‌را در زندگی ببینند ؛ و در این باره سخن بگویند. برای اینکه کودک اصل موضوع را بگیرد ، باید اهمیت معنویت را بخش مهمی از زندگی روزمره به شمار آورید. رشد معنویات کودک

دوازده روش رشد معنویات کودک – قسمت دوم
3 . ارزش های معنوی برای همه ی عمر ماست؛
آموزش معنویت به کودکان ، تنها کار یک هفته نیست. کودکان نیاز دارند هر روز ارزش های معنوی را در زندگی ببینند ؛ و در این باره سخن بگویند. برای اینکه کودک اصل موضوع را بگیرد ، باید اهمیت معنویت را بخش مهمی از زندگی روزمره به شمار آورید.
آسمان ، ابرها و درختان را به کودک نشان دهید ؛ و درباره ی چگونگی پیدایش و کسی که آن را آفریده است ، سخن بگویید. برایش توضیح دهید چگونه باورهایتان به شما کمک کرده است ، که از پس مشکلات گوناگون برآیید ؛ و به او نشان دهید چگونه در لحظه های نیاز و ناراحتی با باورهای معنوی خود ارتباط برقرار می کنید.
همچنین شیوه ی کمک این باورها را به لذت و آرامش در زندگی برایش توضیح دهید. بسیار مهم است کودکان بیاموزند ، که بُعد معنوی در زندگیشان جایگاه مهمی دارد.
4 . به کودک خود گوش کنید ؛
شما از پرسش ها و دیدگاه های کودک میتوانید جایگاه معنویت را در زندگی او بیابید. پرسش های دشوار آنان را نادیده نگیرید.
زمانی که کودک پرسش هایی درباره ی زندگی پس از مرگ دارد ، در پی پاسخی دقیق است ؛ حتی اگر تمام پاسخ ها را نمی دانید ، دست کم درباره ی باورهای خودتان با او سخن بگویید ، تا آنجا که بفهمد این مسئله بسیار مهم است ؛ و ارزش دارد به آن بیندیشید.
زمانی که کودکان پیش دبستانی از مرحله ی طبیعی اندیشه ی جادویی می گذرند ، قدیسان ، فرشته ها و خدا را همانن انسان های عادی دور و برشان می بینند.
گاهی پرسش هایشان گیج کننده است ؛ برای نمونه : (( مگه خدا چند تا چشم داره ، که میتونه همه ی ما رو ببینه ؟)) میتوانید این پرسش ها را به گفتگوی جالبی تبدیل سازید ؛ به ویژه اگر نمیتوانید به سرعت پاسخ خوبی به او بدهید.
پرسش ها و داستان هایی که ساخته ی پندار کودک است ، نشانه ی کندوکاو و رشد معنوی اوست. واژگان و تصویرهایی که آنان برای توضیح بعد معنوی زندگی به کار می برند ، نوع اندیشه و باورهایشان را بیان می کند.
کودکان پیش دبستانی ممکن است خدا را به صورت سوپر قهرمان گمان کند ؛ یا بهشت را همانند جایی پر از شیرینی و اسباب بازی در نظر بگیرند.
بسیار مهم است ، که پدر و مادر ، آموزگاران و رهبران مذهبی این مرحله ی طبیعی اندیشه ی جادویی را سرکوب نکنند. به جای آن ، کشفیات کودک را از راه پندارهایش تقویت سازند. این فرصت ها را لحظه های آموزنده ای بدانید ؛ و باورهای کودک را به باورهای خانواده ارتباط دهید.

رشد معنویات کودک


رشد معنویات کودک

5 . از همان آغاز نظارت داشته باشید ؛
هنگامی کودکان درباره ی خدا ، مرگ یا خلقت می پرسند ، از این لحظه ها بهره ببرید ؛ و با آنان براساس سطح درکشان گفتگو کنید.
بحثی را که کودک آغاز کرده است ، تاثیر یادگیری بیشتری دارد ، تا وقتی که والد خودش بحث را آغاز کند. هنگام دیدن اخبار یا حرف زدن درباره ی رویدادهای ناگوار یا بی عدالتی ها ، جنبه های معنوی چنین رویدادهایی را نیز پیش بکشید.
بیشتر کودکان به مسائل معنوی اشتیاقی دارند ؛ که باید آن‌را در نظر گرفت ؛ و از فرصت های گفتگو با آنان درباره ی این مسائل استقبال کرد.
6 . از رویدادهای معنوی روزمره بهره ببرید :
در خانواده ی ما زمان های نیایش روزانه فرصت مهمی برای انتقال باورهایمان به کودک است. آنان به نیایش های ما گوش می دهند. هنگامی از خدا لطف ، بخشایش یا توانایی سازگاری با موقعیت های دشوار زندگی را می خواهیم ، کودک را برانگیزانید ، تا درباره ی رویدادهایی که در زندگی ، در مدرسه ، هنگام بازی و خانه پیش آمده است ، سخن بگوید ؛ و از خدا آمرزش و یاری بخواهد.
این مراسم بنیان این نیایش ها‌را در کودک بنا می نهد ؛ و کودک همواره میتواند با انجام آنها جایگاه معنویت‌‌را در زندگی اش حفظ کند.
منبع : کتاب دنیای کودکان موفق
رشد معنویات کودک
رشد معنویات کودک
دوازده روش رشد معنویات کودک – قسمت اولدوازده روش رشد معنویات کودک – قسمت اول

رشد معنویات کودک ما دریافته ایم که کودکان بی داشتن بنیان و پایه ای برای باورهای معنوی خود را ناشایسته یا تنها می پندارند ، و در خطر افسردگی و احساس بی ارزشی هستند. برای همین ، آگاهی از معنویات کودک را مسئولیت پذیرتر شده و انتخاب های عاقلانه تر خواهد داشت. کودک مذهبی معتقد است که زندگی معنی دارد. رشد معنویات کودک


صحبت درباره ی مرگ با کودکانصحبت درباره ی مرگ با کودکان

صحبت درباره ی مرگ با کودکان هر کودکی به مرگ فکر میکند. حتی در جوامعی که مرگ و عزاداری به صورت مسائلی خصوصی در آمده و از حیطه خانواده ها فراتر نمی رود باز هم کودک را نمیتوان از اندیشه درباره ی مرگ بر حذر داشت. صحبت درباره ی مرگ با کودکان


صحبت کردن دربارۀ مرگ با کودک چهارسالهصحبت کردن دربارۀ مرگ با کودک چهارساله

صحبت کردن دربارۀ مرگ با کودک چهارساله کودک آنلاین: فرزند چهارسالۀ شما نسبت به سه‌سالگی متفکری پرحرف‌تر شده است. در این سن او سؤال‌های جدی‌تری دربارۀ زندگی، ازجمله مرگ، مطرح می‌کند. در چهارسالگی او نسبت به مرگ آگاهی بیشتری پیداکرده است و واکنش عمیق‌تری نسبت به آن‌ها نشان می‌دهد و ضرورت بیشتری را برای درک ابهامات احساس می‌کند. صحبت کردن دربارۀ مرگ با کودک چهارساله


صحبت با کودک درباره ی مرگ اطرافیانصحبت با کودک درباره ی مرگ اطرافیان

صحبت با کودک درباره ی مرگ اطرافیان واکنش ما نسبت به از دست دادن فردی که دوستش داریم ، چنان شدید است که ناگریز به همان میزان در مورد احساس فرزندمان نیز نگران می شویم. دقیقا نمی دانیم که در آن زمان به چه چیزی می اندیشند اما حس می کنیم که باید از کودک در برابر احساساتی که هیچ کنترلی بر آنها ندارد محافظت کنیم. صحبت با کودک درباره ی مرگ اطرافیان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران