کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

2
بادکنک بازی کودکان
بادکنک بازی کودکان بادکنک بازی کودکان بادکنک بازی یکی از بازی های جذاب ، مفرح و لذتبخش کودکان است. بادکنک ها به علت سبک بودن و در نتیجه در هوا معلق ماندن و حرکت آرام جذبه و زیبایی خاصی دارند. این بازی مورد علاقه ی همه ی کودکان ملل مختلف است. کودکان ، به وسیله ی بادکنک بازی ، مفاهیم زیادی را یاد میگیرند. بادکنک بازی کودکان بادکنک بازی کودکان

بادکنک بازی کودکان
بادکنک بازی یکی از بازی های جذاب ، مفرح و لذتبخش کودکان است. بادکنک ها به علت سبک بودن و در نتیجه در هوا معلق ماندن و حرکت آرام جذبه و زیبایی خاصی دارند. این بازی مورد علاقه ی همه ی کودکان ملل مختلف است. کودکان ، به وسیله ی بادکنک بازی ، مفاهیم زیادی را یاد میگیرند ، از جمله :
* پر شدن بادکنک‌ها را از هوا مشاهده ، لمس و احساس خواهند کرد.
* جریان خارج شدن هوا از بادکنک ها را لمس و احساس خواهند کرد.
* صدای وارد شدن جریان هوا به داخل بادکنک‌ها را خواهند شنید.
* معلق بودن نسبی بادکنک ها را در فضای اتاق به چشم خواهند دید.
* جا به جا شدن بادکنک ها را به وسیله ی جریان هوا شاهد خواهند بود.
* صدای انبساط سریع حاصل از ترکیدن بادکنک ها را خواهند شنید.
* به وسیله ی بادکنک‌ها با رنگ های مختلف آشنا می شوند.
* بادکنک بازی و ترکاندن آن جنبه ی تشخیصی و درمانی دارد که در بازی درمانی از آن استفاده می شود.
(( دیوید  م لویی )) در طول سی سال فعالیت کلینیکی خود ، رشته ای روش های بازی را که می پنداشت در درمان کودکان موثر است ، ایجاد کرد.
اساسا آنچه او انجام داد ، طرح ریزی مجموعه ای از موقعیت های ویژه است که این موقعیت ها خود سبب تحریک بازی آزادانه میشود. یکی از این بازی ها ، ترکیدن بادکنک بود که برای استفاده در (( درمان از طریق رها سازی )) ترتیب داد.
هدف اولیه ی آن کار فعال ساختن اظهار وجود در کودکان خودمدار به وسیله ی رهاسازی پرخاشگری و خصومت سرکوب شده است.
درمانگر مقدار زیادی از بادکنک های رنگی در اندازه ها و شکل های مختلف تهیه می کند و می گوید : (( حالا ما میخواهیم با بادکنک‌ها بازی کنیم.)) درمانگر ابتدا خودش یک بادکنک را برمی دارد و باد می کند و انتهایش را گره می زند و آن را با احتیاط می ترکاند.
درمانگر باید توجه داشته باشد اولین بادکنکی را که می ترکاند ، صدای زیادی نداشته باشد ، چون اگر صدای آن زیاد و ناگهانی باشد ، ممکن است کودک برای نزدیک شدن به بادکنک‌ها و دست زدن به آنها از خود رغبتی نشان ندهد.
اگر درمانگر صبر و حوصله به خرج دهد ، خود کودک به بادکنک ها نزدیک خواهد شد و لازم است که درمانگر ، برای تشویق کودک ، یکی از آنها را بترکاند.
درمانگر کودک را تشویق می کند که ، هر طور مایل است ، بادکنک ها را بترکاند. نحوه ی ترکاندن میتواند به وسیله ی فشار ، با پریدن با پا بر روی آن ، استفاده از ناخن ، چکش ، میخ ، تیراندازی با تفنگ و... باشد.
نحوه ی عملکرد کودک در ترکاندن بادکنک‌ها و حالات کودک به هنگام ترکاندن و پس از ترکاندن آنها ، میتواند راهنمای خوبی از اوضاع  و احوال درونی کودک باشد. کودک به وسیله ی ترکاندن بادکنک ها، از قید تنش ها و کشمکش های روحی و روانی رها می شود و احساس آرامش و سبکی در او به وجود می آید.

بادکنک بازی کودکان


بادکنک بازی کودکان

رعایت نکات ایمنی بادکنک بازی کودکان
* به هنگام بادکنک بازی باید مواظب بود که کودکان به یکدیگر برخورد نکنند.
* باید به کودکان تذکر داد اگر بادکنک را با دهان باد می کنند ، نگذارند باد آن به یکباره خالی شود ، چون ممکن است با فشار هوا بادکنک به سوی گلوی کودک برود و موجب خفگی او شود.
* وقتی بادکنک ترکید ، بهتر است باقی مانده ی آن را به سرعت داخل سطل آشغال بریزید تا دور از دسترس کودک باشد . چون ممکن است قسمت های سالم آن را با مکیدن آن باز هم باد کند و بترکاند که امکان دارد به هنگام مکیدن تکه ی کوچک لاستیکی در گلوی کودک گیر کند و موجب خفگی او شود.
* توصیه می شود بر تولید بادکنک های داخل کشور نظارت به عمل آید تا از نظر رعایت اصول بهداشتی و استفاده از مواد سالم اطمینان حاصل شود. بادکنک‌هایی نیز که از خارج وارد میشوند ، بهتر است که پس از نظارت و بررسی کیفیت در اختیار فروشندگان قرار گیرند.
بازی های مختلف با بادکنک
بچه ها را در تالاری بزرگ ، یا فضای داخل حیاط مدرسه دور هم جمع می کنیم و از آنان می خواهیم به شکل دایره ای با فاصله ی مناسب بایستند و به هر یک ، یک بادکنک می دهیم و به آنان می گوییم :
الف ) بادکنک را با ضربه ی کف دست در هوا نگه دارید.
ب ) بادکنک را با نوک انگشتان در هوا نگه دارید.
ج ) بادکنک را با ضربه زدن با سر در هوا نگه دارید.
د ) بادکنک را با ضربه زدن با پا در هوا نگه دارید.
ه ) بادکنک را به هوا پرتاب کنید ، سپس به دور خود بچرخید و آن را بگیرید.
و ) بادکنک را به هوا پرتاب کنید و پنج بار دست بزنید و سپس بگیرید.
ز ) بادکنک را به هوا پرتاب کنید و با پشت دست خود به آن ضربه بزنید و در هوا نگه دارید.
* کودک بادکنک‌ها را باد می کند ، معلم بر روی هر یک از بادکنک ها نواری می چسباند ، معلم هر یک از کودکان را به رنگ و نام بادکنکش صدا می کند تا بادکنک را بر روی دیوار یا تخته سیاه بچسباند. (( علی ، بادکنک قرمزت را روی دیوار بچسبان ! حسین بعد از بادکنک قرمز بادکنک زرد خودت را بچسبان !)) به همین صورت ادامه می دهد تا مجموعه بادکنک‌ها شکلی دیدنی را تشکیل دهد.
منبع : کتاب راهنمای انتخاب اسباب بازی
بادکنک بازی کودکان
بادکنک بازی کودکان
گل بازی کودکان – بخش اولگل بازی کودکان – بخش اول

گل بازی کودکان گل بازی یکی از نیازهای بنیادی و اساسی کودک است. با آنکه پدر و مادر، به‌دلیل کثیف شدن لباسها، محدودیتهایی برای این بازی ایجاد می‌کنند، کودکان همین که به‌خاک و گِل میرسند، همانند ماهی‌ای که بیرون از آب بوده، به‌آب زنده میشود و شروع به تحرک و فعالیت میکند. گل بازی کودکان


مکعب بازی کودکان – بخش اولمکعب بازی کودکان – بخش اول

مکعب بازی کودکان مکعب ها آن دسته از وسایل چوبی هستند که در شکل ها ، اندازه ها و رنگ های گوناگون ساخته میشوند و کودک میتواند با آنها چیزهای مختلفی بسازد. مکعب بازی کودکان


عروسک بازی کودکان – بخش اولعروسک بازی کودکان – بخش اول

عروسک بازی کودکان بازی برای کودکان، همانند سخن گفتن است برای بزرگسالان. بازی وسیله ای است برای بیان احساسات، کشف روابط و ارضای خود. کودک به وسیلۀ عروسک بازی احساسات، ناکامی‌ها، اضطراب‌ها و ترس‌های خود را بیان میدارد. بچه‌ها به‌ویژه دختران، از همان دوران کودکی برای عروسک‌های خود نقش مادر را ایفا می‌کنند. عروسک بازی کودکان


شن بازی کودکان – قسمت اول شن بازی کودکان – قسمت اول

شن بازی کودکان شن بازی فعالیتی خوشایند و لذتبخش است برای کودکان . کودک از لمس کردن شن و بازی با آن لذت بسیار می برد. شن میتواند خاصیت مایعات را داشته باشد ؛ زیرا روان میشود و اگر آن را در ظرفی بریزیم به شکل آن ظرف درمی آید. شن بازی کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران