کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
پرورش انگیزه کودکان – قسمت دوم
پرورش انگیزه کودکان از فرزند خود انتظار داشته باشید در کارش موفق شود تا احتمال پیشرفتش افزایش یابد. انتظار رشد آهسته و خطاهای احتمالی او را نیز داشته باشید. داشتن انتظارات واقع‌بینانه و بیان آنها به‌کودک بسیار مهم است.

پرورش انگیزه کودکان – قسمت دوم
راهکارهای زیر می‌تواند به‌افزایش انگیزه در کودکان کمک کند:
•    انتظارات مناسبی از فرزندتان داشته باشید
از فرزند خود انتظار داشته باشید در کارش موفق شود تا احتمال پیشرفتش افزایش یابد. انتظار رشد آهسته و خطاهای احتمالی او را نیز داشته باشید. داشتن انتظارات واقع‌بینانه و بیان آنها به‌کودک بسیار مهم است. باید توجه داشت که این انتظارات، براساس ویژگیهای خودِ کودک تعیین شده باشد.
با کودک خود ارتباط برقرار کنید. با مهربانی و صداقت در مورد علایق، توانایی‌ها، ضعف‌ها و بی‌علاقگی‌های او و دیدگاه‌های خودش صحبت کنید و نگرش‌خود را با او در میان بگذارید.
در صورت لزوم انتظارات‌خود را ارزیابی مجدد کنید. توجه داشته باشید که کودک شما رشد می‌کند و دچار تغییر می‌شود. سعی کنید چند ماه یک‌بار توقعاتی را که از او دارید بازبینی و با او صحبت کنید و نظریات و خواسته‌های‌خود را با او تطبیق دهید.
•    به‌کودک خود کمک کنید تا هدفهایش را مشخص سازد
هدف‌ها، انتظارات را از ذهن به‌واقعیت منتقل می‌کنند. وقتی کودک، انتظارات والدین را بداند، سعی می‌کند برای رسیدن به‌آنها برنامه‌ریزی نماید. می‌توانید با استفاده از روشهای زیر به‌فرزندتان در تعیین هدف‌هایش کمک کنید:
- هدفها را بنویسید؛ پژوهش‌ها نشان می‌دهند افراد به‌هدفهایی که می‌نویسند بیش از آنهایی که فقط بر زبان می‌آورند دست می‌یابند. شاید علت این امر، یادآوری بصری هدف‌ها باشد. البته باید این هدفهای نوشته شده را در جای مناسب – مثلاً روی دیوار – نصب کرد تا کودک اغلب اوقات آن را ببیند.
- هدفها را اختصاصی کنید؛ هدف‌ها را به‌شکل روشن و خاص مطرح کنید نه به‌شکل کلی. مثلاً کودک در درس ریاضی نمرۀ خوبی نمی‌گیرد، اینکه فقط بگوییم: باید دفعۀ بعدی نمرۀ خوبی بگیری، هدف کلی و دشوار است. بهتر است برای کودک مشخص کنیم:
هر شب بیست دقیقه درس ریاضی را مرور کند.
به‌کلاس تقویتی برود.
از مادرش بخواهد هفته‌ای یک بار از او امتحان ریاضی بگیرد.
هدف‌ها را به‌گونه‌ای بسنجید. با سنجیدن هدف‌ها میزان پیشرفت مشخص می‌شود. اگر پیشرفتی صورت نمی‌گیرد، باید روش رسیدن به‌هدف را تغییر دهیم. مثلاً افزایش توانایی حل مسئلۀ ریاضی در کودکی که در این درس ضعیف بوده است، نشان‌دهندۀ پیشرفت اوست.
•    به‌کودک خود نشان دهید که از نظر شما مدرسه و تحصیل مهم است
برای مشخص کردن انتظارات و هدفهای فرزندتان زمان بگذارید و دیدگاه‌های‌خود را با او در میان بگذارید. علاقۀخود را به‌تحصیل با استفاده از روش‌های زیر نشان دهید:
- با معلمان فرزندتان در ارتباط باشید. انتظارات خود و هدفهای فرزندتان را با معلمان در میان بگذارید و نظرات آنها را جویا شوید. همچنین انتظارات و هدفهای معلمان را نیز در مورد فرزندتان بپرسید.
- از برنامه‌های مدرسۀ فرزندتان حمایت کنید. در کنفرانس‌ها و مراسم مدرسه شرکت کنید و نشان دهید که مدرسه برای شما اهمیت زیادی دارد.
- محیط مناسبی برای انجام دادن تکالیف ایجاد کنید. محیط آرام و وسایل مورد نیازش را در اختیارش قرار دهید.
- به‌تکالیف فرزند خود توجه کنید. گرچه انجام دادن کارهای مدرسه مسئولیت فرزند شماست، ولی شما هم باید از آنها مطلع باشید.
- نگاه مثبتی به‌مدرسه و فعالیتهای آن داشته باشید، زیرا نوع نگاه شما روی فرزندتان تاثیر می‌گذارد.
•    از سبک یادگیری فرزند خود حمایت کنید
روشی را که کودک بهتر می‌آموزد و برایش جذابیت بیشتری دارد، شناسایی و آن را تقویت کنید. مثلاً اگر فرزندتان بیشتر از طریق شنیدن می‌آموزد، می‌توانید نوارهای آموزشی در اختیار او قرار دهید، اگر دیدن برای او جذابیت بیشتری دارد، از فیلم‌های آموزشی استفاده کنید و اگر به‌انجام دادن کارهای دستی علاقۀ بیشتری دارد امکانات لازم را برایش فراهم آورید و او را در این زمینه تشویق کنید.
•    فرزندتان را تشویق کنید
تشویق باعث ایجاد انگیزه در کودکان می‌شود، زیرا تلاش کودک و پیشرفت او را مورد توجه قرار میدهد و وی را به‌انجام دادن فعالیت ترغیب می‌کند.
•    یادگیری در خانه و جامعه را تقویت کنید
زمانی که کودک، یادگیری را در پشت میز تجربه کند، برایش پر زحمت و کسل‌کننده خواهد بود. دانش‌آموزان با انگیزه میدانند که یادگیری در همه جا روی می‌دهد. یادگیری را با خلاقیت خود، برای فرزندتان زنده و جذاب کنید.
•    فرزند خود را تشویق کنید تا انعطاف‌پذیر باشد
کودکان انعطاف‌پذیر، آمادۀ مواجهه با هر مشکلی هستند و اغلب می‌توانند راه‌حلی مناسب پیدا کنند. خصوصیت این‌گونه کودکان عبارت است از:
- می‌توانند بسیاری از مشکلاتشان را حل کنند.
- می‌توانند بر توانایی‌های خودشان تکیه کنند.
- معتقدند که همه دچار اشتباه می‌شوند و می‌توانند از هر اشتباهی نکته‌ای جدید بیاموزند. کودک بی‌انگیزه، توان‌خود را برای مقابله با مشکلات، باور ندارد.
- رویکرد ناکارآمد خود را تغییر میدهند.
- علایق و استعدادهای خود را می‌شناسند.
منبع: کودک خوب، رفتار بد
پرورش انگیزه کودکان

پرورش انگیزه کودکان – قسمت اولپرورش انگیزه کودکان – قسمت اول

پرورش انگیزه کودکان یکی از مهمترین مسائلی که پدران و مادران با آن درگیرند و باید سعی کنند که پرورش و تقویت یابد، برانگیختن انگیزه و حس کنجکاوی و پرورش قوای فکری کودکان است. پرورش انگیزه کودکان


ایجاد انگیزه و تشویق نوزادایجاد انگیزه و تشویق نوزاد

ایجاد انگیزه و تشویق نوزاد او اکنون قدم به دنیا نهاده و در کنار شماست ! در حینی که کودکتان در حال تطبیق خود با محیط خارج از رحم است و شما نیز کم کم با نقش والدینی خود ، خو می گیرید ، از روش های متفاوتی برای تشویق کردن و انگیزه دادن به رشد فیزیکی او میتوانید بهره مند شوید :


لزوم ایجاد انگیزه در کودکلزوم ایجاد انگیزه در کودک

لزوم ایجاد انگیزه در کودک همه حیوانات به خصوص انسان براساس (( سود و زیان )) حاصل از انجام کار تصمیم به انجام دادن یا ندادن آن کار می گیرند و تقریبا نمیتوان انسان ها را برای همیشه به زور به انجام کاری وادار کرد. لزوم ایجاد انگیزه در کودک


18 نکته درباره ایجاد انگیزه در کودکان18 نکته درباره ایجاد انگیزه در کودکان

18 نکته درباره ایجاد انگیزه در کودکان 1 . هر رفتاری که از ما سر می زند ، علت و انگیزه ای دارد ، تک تک کارهایی که انجام می دهیم به منظور کسب منافع و مصالح شخصی است ( منافعی چون پرهیز از رنج فیزیکی ، عاطفی ، روحی ، ذهنی یا مالی ). 18 نکته درباره ایجاد انگیزه در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران