کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

1
فواید تلاش تک فرزندان برای جلب رضایت دیگران
فواید تلاش تک فرزندان برای جلب رضایت دیگران والدین با ابراز عباراتی چون (( آفرین )) ، (( تبریک می گویم)) و (( کارت را خوب انجام دادی )) رضایت خود را از فرزندشان آشکار می کنند. از آنجا که کودکان با شنیدن چنین جملاتی خوشحال می شوند تصور می کنند که والدین به آنها علاقه مندند : (( وقتی که من کارهایم را خوب انجام می دهم آنها مرا بیشتر دوست دارند)). فواید تلاش تک فرزندان برای جلب رضایت دیگران

فواید تلاش تک فرزندان برای جلب رضایت دیگران
والدین با ابراز عباراتی چون (( آفرین  )) ، (( تبریک می گویم)) و (( کارت را خوب انجام دادی )) رضایت خود را از فرزندشان آشکار می کنند. از آنجا که کودکان با شنیدن چنین جملاتی خوشحال می شوند تصور می کنند که والدین به آنها علاقه مندند : (( وقتی که من کارهایم را خوب انجام می دهم آنها مرا بیشتر دوست دارند)).
اگرچه والدین برای نشان دادن علاقه ی خود به فرزندشان گاهی از عبارات تشویق آمیز استفاده می کنند اما باید به فرزند خود توضیح دهند که هر تشویقی برگرفته از عشق و علاقه نیست در غیر این صورت این تفاوت را تشخیص نمی دهند و دچار سوء تفاهم خواهند شد.
استدلال کودکانه معمولا استدلالی زنجیره ای است :
•    اگر می خواهم والدینم مرا دوست داشته باشند باید موافقت آنها را جلب کنم.
•    اگر میخواهم موافقت آنها را جلب کنم باید آنها را خوشحال و راضی کنم.
•    اگر میخواهم آنها خوشحال شوند باید رفتار خوبی داشته باشم.
•    اگر رفتار خوبی نداشته باشم و در کارهایم موفق نباشم آنها از من مایوس خواهند شد.
•    اگر آنها را مایوس کنم از من ناراضی می شوند.
•    اگر آنها از من ناراضی شوند مرا دوست نخواهند داشت.
عشق و رضایت یکسان نیستند :
والدین باید فرزند خود را توجیه کنند که عشق آنها به او حالتی پایدار و دائمی دارد ولی رضایت و موافقت آنها از کارهای وی موقت و زودگذر است. برای مشخص کردن این تفاوت باید در اوج مخالفت با فرزندشان محبت خود را از او دریغ نکنند : (( ما دوستت داریم چون تو فرزند ما هستی و همیشه دوستت خواهیم داشت)).
والدین باید با رفتار و گفته های خود نشان دهند که موافقت آنان مشروط و موقت است. یعنی زمانی با او موافقت می کنند که رفتارش موافق میل آنها باشد. توافق به معنای عشق و علاقه نیست و این علاقه را با توافق طرفین نمیتوان تضمین کرد چرا که این دو اموری مستقل از یکدیگر هستند.
تفکیک موافق بودن با علاقه داشتن در خانواده های تک فرزند بسیار دشوار است زیرا کودک دوست ندارد والدین خود را مایوس کند و والدین نیز دوست دارند فرزندشان خوشحال و راضی باشد. تلاش آنها برای راضی کردن یکدیگر در موافقت و مخالفت آنها تاثیر گذار است.خطر ستایش کردن
بهترین روش بهره مندی از خشنودی طرفین اجتناب از خطر ستایش کردن افراطی است. کودکانی که سن کمتری دارند به جلب رضایت والدین تمایل بیشتری نشان می دهند. یادگیری کنترل ادرار ، راه رفتن و جمع و جور کردن اسباب بازی ها و... چنان والدین را خوشحال می کند که به تحسینی افراطی روی می آورند. تحسین کردن عمده ترین انگیزه ی بیرونی کودکان به شمار می آید.
هنگامی که کودکان بزرگتر می شوند والدین باید در تحسین آنها احتیاط کنند و برای هر کار کوچکی آنان را تشویق نکنند زیرا با تکرار تحسین از ارزش کار کاسته می شود لذا بهتر است از تحسین در رفتارهای ویژه و متفاوت استفاده کنیم.
کودکانی که در سنین مهد کودک یا آمادگی هستند آنچه را والدین می گویند حقیقت می دانند بنابراین وقتی که والدین تلاش های معمولی آنها را تحسین می کنند آنان خود را برتر از دیگران تصور می کنند و دوست دارند دوستان خود را تحقیر کنند.
والدین باید متناسب با موفقیت هایی که فرزندشان دارد به تحسین او بپردازند تا فرزند آنها به تصویری واقعی از خود دست یابد. تحسین کردن باید واقعی و به دور از هرگونه مبالغه باشد.
تحسین نوعی تایید است که کودکان آن را به معنای رضایت والدین می پندارند. تحسین صرف فقط کودک را تایید میکند بی آن که اطلاعات او را افزایش دهد. اگر به فرزندتان بگویید : (( تو فوق العاده هستی )) به او یاد نمی دهید که چگونه میتواند خودش را ارزیابی کند.
بهتر است از کلی گویی در تحسین فرزندتان اجتناب کرده و آن نوع رفتار را که موجب تحسین شده مشخص کنید : (( وسایل را نحوی مرتب کرده ای که زیبا به نظر می رسند)).
تحسین افراطی باعث ایجاد انتظاراتی غیر واقعی در کودکان شده و آنها را زیر فشار قرار خواهد داد: (( اگر والدینم فکر میکنند که من نابغه هستم باید در همه ی کارهایم عالی باشم)). بهتر است در تحسین کردن کودکان متعادل باشید.
برای اینکه احساس شادمانی پایدار بماند والدین باید علاقه ی خود به ارتباط با کودک را با عباراتی مانند (( از با تو بودن در پارک لذت بردم)) و رضایت خود از رفتار کودک همراه کنند : (( تو امروز خیلی خوب بازی کردی )).
پدرها معمولا بر اساس آنچه کودک انجام داده است او را تحسین می کنند و اعتبار کسب می کند ولی مادرها معمولا چگونه بودن (( شخصیت)) کودک را تحسین میکنند زیرا در این حالت کودک ارزش و اعتبار خود را به واسطه ی کیفیت روابطی که با سایرین دارد کسب کرده است.
هنگامی که کودکان در معرض این دو نوع تحسین قرار بگیرند آنها را در تعبیر خود به هم می آمیزند : (( من به خاطر شخصیتی که دارم و موفقیتی که در انجام کارهایم به دست آورده ام تحسین می شوم)).
منبع : کتاب کلیدهای تربیتی برای والدین تک فرزند
فواید تلاش تک فرزندان برای جلب رضایت دیگران
مشکلات ناشی از تلاش تک فرزندان برای جلب رضایت دیگرانمشکلات ناشی از تلاش تک فرزندان برای جلب رضایت دیگران

مشکلات ناشی از تلاش تک فرزندان برای جلب رضایت دیگران والدین و کودکانی که تک فرزند هستند به سختی ناراحتی یکدیگر را تحمل می کنند و توهین ، دعوا و تمسخر یکدیگر را بر نمی تابند : (( احساس میکنم که پدر یا مادر خوبی برای فرزندم نیستم)) مشکلات ناشی از تلاش تک فرزندان برای جلب رضایت دیگران


مشکلات ناشی از نوجوانی تک فرزندانمشکلات ناشی از نوجوانی تک فرزندان

مشکلات ناشی از نوجوانی تک فرزندان نوجوانی مرحله ای انتقالی است که با کشمکش و تقلای کودک در کاهش وابستگی خود به والدین آغاز میشود و 8 تا 10 سال بعد با آغاز مرحله ی جوانی و کسب استقلال و خودگردانی به پایان میرسد. والدین و تک فرزند باید به خطراتی که در این سنین وجود دارد طی این مراحل توجه کنند : مشکلات ناشی از نوجوانی تک فرزندان


مشکلات ناشی از تلقی مثبت از خود در تک فرزندانمشکلات ناشی از تلقی مثبت از خود در تک فرزندان

مشکلات ناشی از تلقی مثبت از خود در تک فرزندان (( ورود به مهد کودک سخت ترین دوران زندگی ام را تشکیل می داد. قبل از آن هیچ رقیبی در خانه نداشتم و کسی نبود تا خودم را با او مقایسه کنم . همیشه حق با من بود و هیچکسی را بهتر از خودم نمی دانستم ولی ناگهان در کنار 20 کودک دیگر قرار گرفتم که من نیز فقط یکی از آنها بودم و نه بهترینِ آنها حتی احساس می کردم با آن تصوری که از خودم داشتم بسیار فاصله دارم چه احساس دردناکی!!)) مشکلات ناشی از تلقی مثبت از خود در تک فرزندان


مشکلات ناشی از استقلال فردی در تک فرزندانمشکلات ناشی از استقلال فردی در تک فرزندان

مشکلات ناشی از استقلال فردی در تک فرزندان مسائل ناشی از احترام شخصی موجب میشود تا تک فرزند خود را برتر از دیگران تصور کند و شایسته ی مستثنی شدن در اجرای مقررات بداند. از آنجا که تمام شرایط خانواده در خدمت استقلال فردی اوست انتظار دارد که جامعه نیز در خدمت او قرار بگیرد. مشکلات ناشی از استقلال فردی در تک فرزندان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران