کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
ماساژ کودکانی که نیاز به مراقبت های ویژه دارند
ماساژ کودکانی که نیاز به مراقبت های ویژه دارند غالبا میزان سفتی عضلات در کودکانی که دچار سندرم دان یا سربرال پالسی هستند ، به مراتب کمتر است و ماساژ به رشد این عضلات کمک میکند. ماساژ همچنین باعث افزایش هوشیاری آنان نسبت به بدن خودشان می شود. ماساژ کودکانی که نیاز به مراقبت های ویژه دارند

ماساژ کودکانی که نیاز به مراقبت های ویژه دارند
غالبا میزان سفتی عضلات در کودکانی که دچار سندرم دان یا سربرال پالسی هستند ، به مراتب کمتر است و ماساژ به رشد این عضلات کمک میکند. ماساژ همچنین باعث افزایش هوشیاری آنان نسبت به بدن خودشان می شود.
ماساژ برای کودکانی که نقص بینایی دارند نیز مفید است. اگر کودک شما نیاز به مراقبت ویژه ای دارد با پزشک یا فیزیوتراپیست او درباره ی چگونگی ماساژ دادنش مشورت کنید. به خاطر بسپارید که آنان هم روش های خاص خود را دارند که در خور توجه است.
ماساژ در شرایط مراقبت های ویژه
فواید ماساژ
ماساژ میتواند :
•    آگاهی از بدن را در کودک افزایش دهد.
•    قدرت عضلات را بیشتر کند.
•    ارتباط غیرکلامی را بین والدین و کودک تقویت کند.
•    پیوستگی او را به شما هر چه بیشتر کند.
•    کودک را آرام کند و باعث ایجاد آرامش در والدین شود.
•    به والدین اجازه دهد حس کنند که مثبت هستند و به کودکشان کمک میکنند.
مقدار فشار حرکات ماساژ
کودکانی که نیازهای ویژه دارند اغلب دچار مشکلات حسی هستند، تا آنجا که نسبت به تماس و لمس شدن ، یا خیلی حساسند یا غیر حساس. بسته به تکامل قوای حسی آنها ، میزان فشار ماساژ باید کم و یا عمیق باشد.
در واقع بعضی از کودکان ، لمس جزئی را دوست ندارند . پس برای این بچه ها فشار محکمتری لازم است. اگر درباره ی میزان فشار ماساژهایتان زیاد اطمینان ندارید به عکس العمل های کودکتان نگاه و توجه کنید و با پزشک یا فیزیوتراپیست او به مشورت بپردازید.کودکانی که دچار سندرم دان هستند
اگر کودکی منگل دارید . میزان سفتی ماهیچه های او کم است. ماساژهای منظم در تمام بدن که توأم با کشش باشد سفتی عضلات او را افزایش می دهد . در صورتی که میزان سفتی عضلات او زیاد باشد ماساژ میتواند در ماهیچه هایش آرامش ایجاد کند.
اگر او فیزیوتراپی می شود قبل از زمان فیزیوتراپی به او ماساژی فوری بدهید گرم کردن ماهیچه ها قبل از انجام فیزیوتراپی باعث بالارفتن کیفیت و اثر گذاری فیزیوتراپی خواهد شد.برخی از کودکان منگل ممکن است دچار معلولیت ضایعه شنوایی باشند که در این صورت هم ، ماساژ میتواند به آنها کمک کند.
این کودکان برای اینکه بتوانند از توان و استعداد خویش بیشترین بهره را ببرند و همین طور ما بتوانیم نسبت به مسائل مختلف در آنها واکنش ایجاد کنیم، نیاز به محرک و انگیزه های بیشتری دارند.
ماساژ شکل دیگری از همین تحریک و ایجاد انگیزه است که شما میتوانید آن را برای کودکتان مهیا سازید . احتمال می رود که او از ماساژ لذت زیادی ببرد چرا که بچه هایی که دچار سندرم دان هستند ، بچه هایی اجتماعی و با شخصیتی شاد و بسیار با عاطفه اند و به تماس محبت آمیز به خوبی جواب می دهند.
ماساژ وقتی تبدیل به کاری شود که هر دوی شما با هم آن را انجام دهید بهترین نتایج را در بر خواهد داشت ؛ یک نوع ارتباط حسی و لمسی دوطرفه که بیشتر از چیزی است که خودتان و به تنهایی برای کودکتان انجام می دهید. شاید اگر کودک شما خواهر یا برادری داشته باشد بتوانید آنها را به ماساژ دادن یکدیگر تشویق کنید و بگذارید تمام خانواده در این کار سهیم شوند.
این امر میتواند استحکام روابط خانوادگی شما را بیشتر کند و کودکتان را بسیار شاداب کند.
ماساژ کودکانی با ضایعات اعصاب اعصاب حسی
ماساژ به کودکانی که معلولیت بینایی دارند کمک میکند تا تصویری از دنیای اطرافشان برای خود بسازند زیرا اگر لمس شوند می آموزند که لمس کنند و لمس کردن به آنها کمک میکند که دنیای اطراف خود را کشف کنند.
کودکی که نقص بینایی دارد همچنین از طریق ماساژ نسبت به بدنش آگاهی پیدا میکند و تدریجا این هوشیاری در او افزایش می یابد. او می آموزد که دستها و پاهایش چه اندازه هستند و طول آنها چقدر است و نسبت به شکل آنها دید بهتری پیدا می کند.
ماساژ راه های ارتباطی جدیدی را بین شما و کودکتان باز می کند. این راه ها برای او یک منبع اصلی جهت تامین احساس آرامش و امنیت خواهد بود. تحریم به وسیله لمس کردن ، واکنش کودک مبتلا به ضایعات حسی را افزایش می دهد.
پس ماساژ میتواند به او بیاموزد که به تعامل اجتماعی بپردازد. وقتی کودکتان را ماساژ می دهید اگر دچار مشکل بینایی است حتما یکی از دستهایتان را روی بدن او نگه دارید و با او صحبت کنید تا به او آرامش دهید.
اگر کودک شما دچار مشکل شنوایی است طی انجام ماساژ با او صحبت کنید تا حس شنوایی اش تحریک و تقویت شود. به او بگویید که چه کاری انجام می دهید تا بتواند بین حرف ها و کارهایتان ارتباط برقرار کند.
کودکانی که دچار فلج مغزی اند
ماساژ به کودکانی که دچار فلج مغزی اند اجازه می دهد حرکاتی را تجربه کنند که نمیتوانند به تنهایی آنها را انجام دهند. در واقع ماساژ هوشیاری و آگاهی آنها را نسبت به بدنشان افزایش می دهد.  نیازهای هر کودکی منحصر به فرد است پس با فیزیوتراپیست کودکتان صحبت کنید تا تایید کند چگونه ماساژ میتواند کارکرد هر جلسه ی فیزیوتراپی را برای کودک افزایش دهد.
ماساژ منظم ، کودک شما را قادر می سازد مرتبا از حرکاتی که رشد جسمانی او را تحریک می کند بهره ببرد.
منبع : کتاب ماساژ کودک
ماساژ کودکانی که نیاز به مراقبت های ویژه دارند
ماساژ کودک برای کم کردن مشکلات معمولماساژ کودک برای کم کردن مشکلات معمول

ماساژ کودک برای کم کردن مشکلات معمول 1 . طرفین شکم را ماساژ دهید : نوزادتان را به پشت بخوابانید در حالی که پاهایش به طرف شما باشد. دستتان را روی یک طرف شکمش قرار دهید به گونه ای که انگشتانتان به سمت پایین قرار گرفته باشد. نرمی شکم را از پهلو به طرف ناف بکشید. ماساژ کودک برای کم کردن مشکلات معمول


ماساژ جلوی بدن کودکماساژ جلوی بدن کودک

ماساژ جلوی بدن کودک وقتی اتاق را گرم کردید و روغن و حوله را آماده ساختید.کودکتان را برهنه کرده و پوشک او را باز کنید.او را جلوی خود قرار دهید در حالی که به پشت خوابیده و پاهایش به شما نزدیک تر است قرار دهید.انگشتانتان را در روغن فرو برده و بعد دستهایتان را آرام به هم بمالید. ماساژ جلوی بدن کودک


ماساژ نوزادان نارس ماساژ نوزادان نارس

ماساژ نوزادان نارس :نوزادان نارس در داخل دستگاه‌های مخصوصی نگهداری می‌شوند و دائماً به مراقبت پزشکی نیاز دارند. غالباً داشتن تماس دائمی با این دستگاه‌ها برای آنان آزاردهنده است. در نظر آنان حرکت و ماساژ به منزله‌ی نقطه‌ی مقابل آن دستگاه است و راحتی و آرامش و عشق را برایشان به ارمغان می‌آورد. ماساژ نوزادان نارس


ماساژ نوزاد تازه متولدشدهماساژ نوزاد تازه متولدشده

ماساژ نوزاد تازه متولدشده :ماساژ نوزاد تازه متولدشده زیباترین راه برای شناخت اوست. شناخت احساسات و واکنش‌هایش نسبت به ماساژها و حرکات مختلف ، شکل بدنش و حسی که در انگشتان دست و پایش وجود دارد. ماساژ نوزاد تازه متولدشده

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران