کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
حل مشکلات کودکان – بخشِ سوم
حل مشکلات کودکان : کودکان اختیار و تسلط کمی بر زندگی خود دارند. این والدین و سایرین هستند که به‌آنها می‌گویند چه‌چیزی انجام داده و چه‌وقت آن را انجام دهند. درحالیکه این مسئله اغلب طبیعی پنداشته می‌شود،

حل مشکلات کودکان – بخشِ سوم
مشکل: احساس بی‌قدرتی
کودکان اختیار و تسلط کمی بر زندگی خود دارند. این والدین و سایرین هستند که به‌آنها می‌گویند چه‌چیزی انجام داده و چه‌وقت آن را انجام دهند. درحالیکه این مسئله اغلب طبیعی پنداشته می‌شود، مواقعی است که کودک دربارۀ چیزی احساس قدرت کرده، اما به‌انجام نقطۀ مقابل آن راهنمایی می‌شود.
مثال رایج این امر هنگامی است که کودک فرصت زیادی برای بازی در زمین بازی و یا بازی با دوست خود دارد، اما به‌او گفته می‌شود که اکنون وقف متوقف شدن و به‌خانه رفتن است.
برخی اوقات دیگر، ما کار ناخوشایندی را به‌کودک تحمیل می‌کنیم که او دلیل اصرار ما بر انجام آن را نمیداند – برای مثال مسواک زدن، حمام کردن، شریک کردن دیگران با اسباب بازی خود و خوردن میوه و سبزیجات.
راه‌حل
روشهای مختلفی وجود دارد که به‌کاهش احساس بی‌قدرتی که اغلب موجب منفجر شدن کودک با یک رفتار ناخوشایند می‌شود کمک می‌کند. راه اول، اذعان به‌احساسات کودک است. من میدونم داری لذت می‌بری و دوست نداری بری.
شما می‌توانید این جمله را با بیان یک واقعیت دنبال کنید: اما اتوبوس به‌زودی حرکت می‌کنه. گاهی اوقات کودکان با صرف دانستن اینکه احساسات آنها به‌درستی درک می‌شود، احساس بهتری پیدا می‌کنند.
گاهی اوقات دادن هشدار واضح به‌کودک کمک می‌کند که او آمادگی داشته و غافلگیر نشود: ما باید تا ده دقیقۀ دیگه بریم. به‌کودک خردسال‌تر مقیاسی ارائه دهید که برای او قابل فهم باشد: ما فقط برای دو سرسرۀ دیگه وقت داریم.
به‌محض سپری شدن ده دقیقه و یا دو سرسرۀ دیگر، وقت رفتن است. اگر ناگهان سرگرم گفتگو با والدین دیگری شده و یا مشغول خواندن کتاب شوید، کودک‌تان فوراً متوجه خواهد شد که هشدار بی‌معنی بوده است، بنابراین سعی می‌کند بازی خود را با برنامۀ شما ادامه دهد.راه دیگر حق انتخاب است. این میتواند شما را بهمقصد برساند اما با ارائۀ یک گزینه طی مسیر: دوست داری تا ایستگاه اتوبوس راه بری یا بدوی؟
از زمانهایی که می‌توانید به‌کودک خود اجازۀ مشارکت بیشتر در برخی از حوزه‌های زندگی‌اش را بدهید نهایت استفاده را ببرید. این مشارکت منجر به‌بهره‌برداری کودک‌تان شده و از اینکه رخدادی را به‌عنوان یک شگفتی ناخوشایند تلقی کند، جلوگیری می‌نماید.
برای مثال، می‌توانید موقعی که برنامۀ شام هفته را آماده می‌کنید از او مشارکت بخواهید و یا هنگام خرید لباس او را همراه خود برده و یا موقع برنامه‌ریزی کارهای روزمره، از او کمک بخواهید. حتی مشارکت اندک نیز میتواند احساس مهم بودن را در او ایجاد نموده و او را از انتخاب‌هایش خوشحال کند.
مشکل: سردرگمی
میزان چیزهایی که کودک‌تان در زندگی‌اش یاد گرفته، باور نکردنی است. کودکتان یاد گرفته است که چگونه صحبت کند و یک زبان کامل از جمله اسامی چیزها، احساسات و مفاهیم را درک کند. او جایگاه خود در جهان و چگونگی تعامل با سایر افراد در وضعیت‌های مختلف را فهمیده است.
در طول زندگی چیزها و مفاهیم جدیدی برای یادگیری وجود خواهند داشت. یکی از آن چیزها، فهمیدن این نکته است که دانش او واقعاً چقدر ناقص است. عملکرد روزانۀ کودکتان مبتنی بر اطلاعات محدود اوست. او آنچه را که میداند برای تصمیم‌گیری دربارۀ یک وضعیت به‌کار گرفته و اغلب پیش زمینۀ کافی را برای فهم درست آنچه که در حال اتفاق افتادن است، ندارد.
راه‌حل
کودکتان سالهای اندکی است که روی این کرۀ خاکی زندگی می‌کند و یاداوری این مسئله در ذهن شما، هنگام بروز کج خلقی و آشفتگی روانی او میتواند کمک‌کننده باشد. او هر روز چیزهای بیشتری یاد گرفته و برای بیشتر اطلاعات خود به‌شما متکی است. صبور بوده و او را درک کنید.
بررسی عواطف اصلی کودک‌تان و تلاش برای حل آنها هنگام روبه‌رو شدن با رفتارهای ناخوشایند میتواند کمک کننده باشد. این مسئله به‌شما در یافتن واکنش‌های مؤثرتر برای تصحیح رفتار کودکتان کمک می‌کند. با نشانه (رفتار) نباید برخورد بیهوده بکنید و لازم است که به‌ریشۀ اصلی مشکل (عاطفۀ زیربنایی) توجه کنید.
منبع: انضباط بدون گریه
حل مشکلات کودکان – بخشِ دومحل مشکلات کودکان – بخشِ دوم

حل مشکلات کودکان : کودکان، به‌طور شگفت‌آوری کنجکاو بوده و همواره در جستجوی دانش هستند. این یک ضرورت زیستی بوده و به‌قدرتمندی نیاز گرسنگی یا تشنگی است.


حل مشکلات کودکان – بخش اولحل مشکلات کودکان – بخش اول

حل مشکلات کودکان : اغلب، زمانی‌که کودکی لجبازی کرده، کج خلقی نموده، با خواهر و برادر خود دعوا کرده، نق زده، گریه کرده و یا فس‌فس می‌کند، مسئله‌ای که منجر به‌این رفتار می‌شود با مسئله‌ای که نیاز به‌تنبیه و انضباط از سوی والدین دارد، ارتباط زیادی ندارد. حل مشکلات کودکان


شناسایی مشکلات پردازش حسی کودکان – بخشِ اولشناسایی مشکلات پردازش حسی کودکان – بخشِ اول

پردازش حسی کودکان : بسیاری از کودکانی که دچار مشکلات حسی هستند در واکنش به‌دروندادهای حسی بین دو حالت واکنش افراطی و واکنش تفریطی در نوسان هستند. پردازش حسی کودکان


تکنیک‌هایی برای مشکلات موقع خواب کودکان – قسمتِ اولتکنیک‌هایی برای مشکلات موقع خواب کودکان – قسمتِ اول

خواب کودکان : به‌مشکلات حسی که باعث می‌شوند کودک شما برانگیخته باشد (مانند نیاز شدید به‌تحریک حسی، حساسیت به‌صدا و لمس) توجه کنید. فعالیت‌های حسی باید به‌صورت برنامه‌ریزی شده ارائه شود

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران