کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
مکعب بازی کودکان – بخش اول
مکعب بازی کودکان مکعب ها آن دسته از وسایل چوبی هستند که در شکل ها ، اندازه ها و رنگ های گوناگون ساخته میشوند و کودک میتواند با آنها چیزهای مختلفی بسازد. مکعب بازی کودکان

مکعب بازی کودکان – بخش اول
مکعب ها آن دسته از وسایل چوبی هستند که در شکل ها ، اندازه ها و رنگ های گوناگون ساخته میشوند و کودک میتواند با آنها چیزهای مختلفی بسازد.
کودکان بسیار علاقه مندند که در ضمن بازی چیزهایی بسازند. مکعب های کوچک و بزرگ چوبی و گاهی اوقات مکعب های هم اندازه در مکعب سازی به کار میروند.
کودکان میتوانند از مکعب برای ساختن چیزهای گوناگونی که دوست دارند ، استفاده کنند. برای مثال ، کودک از مکعب ها خانه ، پل ،صندوق پست ، مغازه ، اتوبوس ، برج و... می سازد. تمایل کودکان به ساختمان سازی در رشد و سلامت روانی آنان موثر است ، چون با ساختن چیزی ، به لحاظ درونی ارضا می شوند و در ضمن بازی ، کاری مفید ، سازنده و سودمند انجام داده اند.
مکعب های چوبی ارزش های گوناگون دارند. آنها نیاز شدید کودک را به حادثه و خطر برطرف می سازند و همچنین راه را برای انفجار بی قاعده ی خشم کودک باز می گذارند. گاهی اوقات مکعب های چوبی جانشین موضوعات مورد کینه و دشمنی کودک میشوند و بدین وسیله جلوی آسیب رسانی کودک را به غیر می گیرند.
مکعب بازی به کودک کمک می کند تا با خود و دیگران رابطه برقرار سازد و بتواند تخیلات خود را بهتر آشکار کند و بیشتر به کشف عالم واقع نایل آید.
مکعب و دیگر شکل های چوبی در بازی درمانی کاربرد فراوانی دارد. تحقیقات نشان داده است که کودک ، به هنگام بازی ، درباره ی ساخته اش حرف می زند. کودکی که اندیشه ، احساسات ، عواطف ، آرزوها و تمایلات خویش را برای درمانگر با زبان بیان نمی کند ، به وسیله ی ساخته هایش آشکار می سازد.
فواید و آثار مثبت و سازنده ی مکعب بازی
* حس سازندگی ، ساختن و ایجاد کردن در کودک تقویت میشود.
* هنگامی که کودک با مکعب ساختمان ، پل ، مغازه و... می سازد ، در واقع اعتماد به نفس او رشد می کند.
* به دلیل سهولت در جا به جایی و تسریع در جور کردن و چیدن ، کودکان را به سوی ابداع و ابتکار می کشاند.
* کودک ، در ضمن بازی ، می آموزد که میتواند مکعب ها را برحسب رنگ طبقه بندی کند. برای مثال ، مکعب های قرمز را در کنار هم بگذارد ؛ حتی اگر اندازه و شکل آنها متفاوت باشد. بازی با اسباب بازی هایی در اندازه ها و رنگ های مختلف و مرتب کردن آنها ابتدا بر حسب اندازه و سپس در هر طبقه اشیا را مرتب کند.


مکعب بازی کودکان


مکعب بازی کودکان


* کودکان با شکل ها و حجم های مختلف هندسی و همچنین رنگ های مختلف آشنا میشود.
* در بازی با مکعب ها، کودک ، با کشف این که دو مکعب کوچک مساوی یک مکعب بزرگ است ، مفهوم تساوی را نیز می آموزد.
* کودک ، از طریق مکعب بازی ، با مفهوم شمارش و اعداد آشنا می شود. شمردن برای کودک راحت است ، ولی درک آنها مشکل. یعنی ، کودک ممکن است بتواند از یک تا ده را به راحتی و پشت سر هم بشمارد ، ولی نداند (( دو )) یعنی دو مکعب یا دو لیوان و... و یا پنج یعنی پنج مکعب یا پنج لیوان .
وقتی کودک با مکعب ها بازی می کند ، میتوانید فرصتی برایش ایجاد کنید که تجارب او درباره ی مفهوم اعداد بیشتر شود.
مثلا بگویید : (( لطفا سه مکعب را به من بده )) ، (( من یکی از این مکعب ها را به تو می دهم ، تو به جای آن دو تا از آن مکعب ها را به من بده )). در این صورت ، کودک قادر است مفهوم اعداد یک ، دو ، سه و غیره را به صورت مجسم بفهمد.
به این ترتیب ، شما میتوانید به درک کودک در مورد اعداد کمک کنید. ممکن است در حین بازی کودک از شما بخواهد چند تا مکعب به او بدهید . از او بپرسید : (( منظورت چند مکعب است؟ )) (( آیا دو مکعب می خواهی ؟)) (( آیا سه مکعب می خواهی ؟ )) وقتی این سوال را از کودک می کنید ، دو مکعب یا سه مکعب را به او نشان دهید.
با کمک مکعب میتوانید به کودکان مفاهیم نصف ، دو برابر و غیره را یاد بدهید. اگرچه ممکن است کودک ابتدا معنی این لغات را نداند ، با نشان دادن مکعب های کوچک و بزرگ ، این مفاهیم برایش قابل لمس خواهد شد.
منبع : کتاب راهنمای انتخاب اسباب بازی
مکعب بازی کودکان
مکعب بازی کودکان
عروسک بازی کودکان – بخش اولعروسک بازی کودکان – بخش اول

عروسک بازی کودکان بازی برای کودکان، همانند سخن گفتن است برای بزرگسالان. بازی وسیله ای است برای بیان احساسات، کشف روابط و ارضای خود. کودک به وسیلۀ عروسک بازی احساسات، ناکامی‌ها، اضطراب‌ها و ترس‌های خود را بیان میدارد. بچه‌ها به‌ویژه دختران، از همان دوران کودکی برای عروسک‌های خود نقش مادر را ایفا می‌کنند. عروسک بازی کودکان


شن بازی کودکان – قسمت اول شن بازی کودکان – قسمت اول

شن بازی کودکان شن بازی فعالیتی خوشایند و لذتبخش است برای کودکان . کودک از لمس کردن شن و بازی با آن لذت بسیار می برد. شن میتواند خاصیت مایعات را داشته باشد ؛ زیرا روان میشود و اگر آن را در ظرفی بریزیم به شکل آن ظرف درمی آید. شن بازی کودکان


لگو برای کودکانلگو برای کودکان

لگو برای کودکان لگو معمولاً از جنس پلاستیک ساخته می‌شود. ساختمان اجزای لگو به‌طریقی است که از متصل کردن قطعات به یکدیگر شکل موردنظر بدست می‌آید. لگو معمولاً در اندازه‌ها و شکلهای گوناگون ساخته میشود.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران