کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
قشقرق های کودک
قشقرق های کودک بعضی از کودکان خواسته شان را با صدای بلند یا فریاد بیان میکنند زیرا هرگاه داد میزنند اطرافیان به سرعت خواسته شان را اجرا میکنند تا از اعتراض همسایگان یا دیگر اعضای خانواده در امان باشند و کودک به فریادش ادامه ندهد و مانند یک صدا خفه کن عمل میکنند. قشقرق های کودک

قشقرق های کودک
بعضی از کودکان خواسته شان را با صدای بلند یا فریاد بیان میکنند زیرا هرگاه داد میزنند اطرافیان به سرعت خواسته شان را اجرا میکنند تا از اعتراض همسایگان یا دیگر اعضای خانواده در امان باشند و کودک به فریادش ادامه ندهد و مانند یک صدا خفه کن عمل میکنند.
بدین ترتیب کودک یاد گرفته که هروقت خواستی زود به خواسته ات برسی فریاد بکش یا قشقرق راه بینداز این کارها را کاملا هدفمند انجام میدهد.
عکس العمل صحیح والدین در مقابل قشقرق های کودک
1-صحبت با کودک در مورد قشقرق ها : این روش ها برای سنین 2 تا 5/2 سال به بالا کاربرد دارد. والدین باید احساس خود را در مورد این رفتار کودک به وضوح برای او بیان کنند. برای مثال بگویند: مامان از داد و بیداد خوشش نمی آید ؛ یا داد زدن کار خوبی نیست. هرگز به او نگویید که وقتی تو داد میزنی خوشم نمی آید ؛ زیرا در این جمله شما به خود کودک خطاب کرده اید:مثلا گفته شود: وقتی دعوا میشه مامان ناراحت میشود. دقت کنید که در لحنتان کودک زیر سوال نرود بلکه رفتار بد توبیخ شود.
2-وضع قانون : با کودک در مورد رفتارهایش صحبت کنید و برای او قانون وضع کنید. فقط دقت کنید قانون ها با سن کودک متناسب باشد مثلا قانون بگذارید که اگر به رفتارت ادامه بدهی (داد و فریاد کنی) چیزی را که خواسته ای ،5 دقیقه دیرتر بهت میدهم ، یا عصر یک ساعت دیرتر به پارک می رویم.البته باید روی قانون پابرجا باشید تا کودک یاد بگیرد که با داد و فریاد به چیزی که میخواهد نمیرسد.
3-بی توجهی : یکی از راه های دیگر ((بی توجهی و بی تفاوتی)) در زمانی که کودک داد و فریاد میکند. مثالا وقتی کودک تقاضای خوراکی مضری مثل پفک میکند و با پاسخ منفی شما رو به رو میشود شروع به داد و فریاد یا حتی گریه یا زدن خودش میکند. در این موقع او تمام این رفتارها را برای جلب توجه و دلسوزی شما میکند.پس خود را مانند یک آدم کر و کور فرض کنید و به کارتان ادامه دهید یا محل را ترک کنید.وقتی کودک ببیند کسی توجهی به این رفتارها ندارد یا کسی در اتاق نیست خودش آن را متوقف میکند.
4-انتقال به محل دیگر : روش دیگر برای کاهش داد و فریادهای کودک یا جلوگیری از آن جا به جایی کودک به محلی دیگر است. مثلا در مهمانی هستید و کودک شروع به پرتاب اسباب بازی ها یا دعوا با بچه ها میکند. ابتدا به او تذکر دهید که اگر به رفتارت ادامه دهی به ماشین می رویم.
اگر لجبازی کرد دست او را بگیرید و با لحنی قاطع ( نه با عصبانیت و نه تحقیر) با هم به ماشین بروید. یک ربع در ماشین بمانید و مطالعه کنید و اجازه دهید کودک کمی با خودش فکر کند. پس از یک ربع به مهمانی بازگردید. اگر باز رفتارش را تکرار کرد شما هم این کار را تکرار ولی این بار زمانش را طولانی تر کنید مثلا 20 دقیقه در ماشین بمانید. اگر روش را به درستی اجرا کنید کودک متوجه قاطعیت شما می شود.انتقال یا جا به جایی به کودک کمک می کند که آرامش پیدا کند . کمی بر روی رفتارش فکر کند.
5-توجه منفی : توجه منفی به این معناست که با استفاده از زبان بدن ( بدون کلام) به کودک بفهمانیم که رفتارش اشتباه است؛ مثل اخم ، نگاه تیز ، فشردن دندان ها بر لب یا زدن یک دست برروی دست دیگرمان. اگر از آن دسته والدین نباشید که پیوسته امر و نهی میکنند و بیشتر سعی در ابراز محبت و عاطفه دارند کودک به سرعت به خودش می آید و متوجه ناراحتی شما می شود. در مقابل رفتارهای منفی یا قشقرق های کودک هر دفعه بسته به نوع رفتار یکی یا چند تا از این روش ها را اجرا کنید:
پیشگیری از قشقرق
وظیفه ی پدر و مادر است که کودک را متوجه کنند که برای انتقال پیام به همدیگر از صحبت کردن استفاده میکنیم.
•    وقتی کودک عادت کرده که با صدای بلند حرف بزند یا خواسته اش را طلب کند احساستان درباره ی حرف زدن با صدای بلند را بگویید مثلا : وقتی با صدای بلند حرف می زنی ، گوش مامان (بابا) درد میگیرد و دیگر متوجه نمیشوم چه میگویی!
•    بنشینید دستان کودک را بگیرید ( چشم در چشم ) هم قد او شوید و از او بخواهید که حرفش را آرام و با صدای متعادل بگوید. اگر کودک همانطور صحبت کرد شما دوباره همان حرف ها را بزنید ولی اگر سعی کرد کمی آهسته تر صحبت کند او را تشویق کنید و بگویید : آفرین دخترم (پسرم). الان متوجه شدم که گرسنه ای.
•    علت داد زدن کودک را پیگیری کنید. در بعضی از خانه ها ، تلویزیون همیشه روشن است. در نتیجه کودک مجبور میشود بلند حرف بزند و به بلند حرف زدن عادت میکند. پس دنبال علت ها هم باشید.
•    با کودک بازی صدا بکنید؛ به این صورت که از 1 تا 10 را در نظر بگیرید و به کودک بگویید: عدد 1، آهسته ترین صدا و عدد 10 ، بلندترین صداست:1-لب خوانی ؛ 2-پچ پچ ؛3-درِ گوشی ؛...8-صدای بلند؛ 9-داد ؛ 10-فریاد.
•    وقتی کودک بلند صحبت میکند بگویید: عزیزم مامان (بابا) ، صدای شماره ی 8 به بالا را نمیشنوند. با عدد 5 صحبت کن تا بشنوم. از او بخواهید که جمله اش را با صدای شماره ی 5 تکرار کند.
•    هیچ وقت با داد کشیدن بر سر فرزندتان کاری را از او نخواهید.
•    سعی کنید برای صحبت کردن با کودک به کنار او بروید که نیاز نباشد بلند صحبت کنید تا او نیز این کار را یاد بگیرد.بیشترین عاملی که باعث میشود کودکان با صدای بلند درخواست کنند آموختن این روش از والدین خود است.
•    هیچگاه برای صدای بلند فرزندتان با او مشاجره نکنید؛ زیرا وارد یک جنگ میشوید و ناخواسته هر دو داد می زنید.بهترین راه تکنیک بی اعتنایی است.
•    اگر کودک توانست صدای خود را کنترل کند او را تشویق کنید و برای او هدیه کوچکی تهیه کنید.
منبع : کتاب فوت وفن های تربیت کودک
قشقرق های کودک

قشقرق های کودک یکسالهقشقرق های کودک یکساله

قشقرق های کودک یکساله همه ما می دانیم قشقرق و عصبانیت شدید چه نوع خلق و خویی است. اکثرا مواردی از آن را دیده ایم و بعضی از ما میتوانیم وقوع این حالت را در خودمان به یاد بیاوریم. قشقرق با عصبانیت و نومیدی و داد و فریاد زدن همراه است. قشقرق های کودک یکساله


برخورد با حالت های انفجاری و قشقرق کودک مبتلا به اوتیسمبرخورد با حالت های انفجاری و قشقرق کودک مبتلا به اوتیسم

برخورد با حالت های انفجاری و قشقرق کودک مبتلا به اوتیسم کودک آنلاین: خلق انفجاری و قشقرق در کودکان مبتلا به اوتیسم، رفتار شایعی است که در شرایط و موقعیت هایی از قبیل منزل، اماکن عمومی و سفرها نیز ایجاد می شود و همۀ اعضای خانواده را دچار آشفتگی و سردرگمی می نماید.


قشقرق به پا کردن کودکانقشقرق به پا کردن کودکان

قشقرق به پا کردن کودکان کودک آنلاین: حتی شیرین ترین، مطیع ترین و آرام ترین کودکان نیز گاهی قشقرق به پا می کنند. این گونه رفتارها در زمان های مشخصی بروز نمی کند، به همین دلیل نمی توان دوره ای خاص از رشد کودک را به این مشکل اختصاص داد؛ اما کودکان 2 تا 4 ساله بیشتر مستعد بروز این رفتار هستند. قشقرق به پا کردن کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران