کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
اصلاح رفتار کودک (وسواس کودکان)
وسواس کودکان از ویژگیهای رفتار وسواسی این است که برای چند ماه و هر روز چندین بار تکرار می‌شود، پس کودکی که مثلاً لیوان مخصوصی دارد، با هر قاشقی غذا نمی‌خورد، به بوی بعضی غذاها حساس است و ... وسواس ندارد بلکه رعایت بهداشت را می‌کند. وسواس کودکان

اصلاح رفتار کودک (وسواس کودکان)
مثال) سوگند که پنج سال دارد حدود دو ماه است موقع راه رفتن، بر روی یک خط مستقیم راه می‌رود، موقع خواب، بالش و تشک و موقع غذاخوردن چنگال‌ها و قاشق ها را در جهت خاصی می‌گذارد و بعد از توالت چندین بار دستها و پاهایش را می‌شوید.
•    توصیه‌های روانشناس
- از ویژگیهای رفتار وسواسی این است که برای چند ماه و هر روز چندین بار تکرار می‌شود، پس کودکی که مثلاً لیوان مخصوصی دارد، با هر قاشقی غذا نمی‌خورد، به بوی بعضی غذاها حساس است و ... وسواس ندارد بلکه رعایت بهداشت را می‌کند.
- همانگونه که قبلاً نیز گفته شد از اشاره مستقیم بر روی رفتارها جداً خودداری نمایید زیرا به‌جای اینکه رفتارها حذف شوند، شدت خواهند گرفت. مثلاً مدام نگویید چرا اینقدر دستهایت را می‌شویی، چرا اینگونه راه می‌روی، درست راه برو، ... .
- به هیچ عنوان از او نخواهید علت رفتارهایش را برایتان توضیح دهد زیرا دلایل اینگونه رفتارهای وسواسی از نظر روانشناختی بسیار پیچیده بوده، خودش هم از آنها اطلاعی ندارد. همانگونه وقتی که تب می‌کند نمی‌تواند دلایل آن را برایتان توضیح دهد.
- هرگونه تذکر، نصیحت، امر و نهی را قطع کنید زیرا اگر دل درد او با نصیحت و تذکر خوب شود این رفتارها نیز با تذکر و نصیحت قطع خواهند شد.
- چون کودک خیلی از رفتارها را از شما الگو می‌گیرد اگر رفتارهای اضطرابی و یا وسواسی دارید نسبت به درمان خودتان اقدام نمایید.
- اگر در بین اقوام و بستگان نزدیک، رفتارهای وسواسی دیده می‌شود ارتباط با آنها را برای مدتی کاهش دهید.
- به‌هیچ عنوان به ویژه، در حضور دوستان و اقوام او را به عنوان یک کودک وسواسی مطرح نکنید زیرا آنها هم به خودشان اجازه داده، این برچسب را رویش خواهند گذاشت.
- سعی کنید وقتهای بیکاری او را کاملاً پر کنید.
- اگر سابقه تشنج، کم‌خونی، کمبود کلسیم یا مشکلات تیروئیدی دارد حتماً با یک روانپزشک مشورت کنید.
- رفتارهای وسواسی یا اضطرابی در خانواده‌هایی بیشتر دیده می‌شوند که جروبحث یا امر و نهی فراوانی وجود دارد. پس هرگونه امر و نهی و بکن نکن را قطع کنید.
- اگر خیلی برای مسایل بهداشتی و انضباطی، حساس هستید مثلاً مدام می‌گویید به این دست نزن، دستهایت را بشور و ... او را رها کنید و آستانۀ تحمل خود را افزایش دهید.
- کودک را در یک کلاس ورزشی مثل شنا، ژیمناستیک و ... ثبت نام کنید.
- اگر پیش دبستانی نمی‌رود او را ثبت نام کنید.
- اگر بعد از رعایت این موارد، نتیجه نگرفتید او را به یک روانشناس ارجاع دهید.
منبع: کودک خط‌خطی
وسواس کودکان

اصلاح رفتار کودک (پرخاشگری)اصلاح رفتار کودک (پرخاشگری)

اصلاح رفتار کودک (پرخاشگری) محمد امین که 3 سال دارد خیلی عصبانی است، جایی که می روند اصلاً حساب نمی برد، قصه های وحشتناکی که در آنها حیوانات، همدیگر را می درند را دوست دارد، حیواناتِ اسباب بازی اش را به جان هم می اندازد و آنها را به شدت به هم می کوبد، اصلاح رفتار کودک (پرخاشگری)


اصلاح رفتار کودک (مسائل جنسی)اصلاح رفتار کودک (مسائل جنسی)

اصلاح رفتار کودک (مسائل جنسی) مثال) رامین چهار ساله با پسردایی اش که پنج سال دارد در اتاق بازی می کند. مادرش وارد اتاق می شود و می بیند آنها با وضعیت نامناسبی مشغول دکتر بازی هستند. اصلاح رفتار کودک (مسائل جنسی)


اصلاح رفتار کودک (بد غذایی)اصلاح رفتار کودک (بد غذایی)

اصلاح رفتار کودک (بد غذایی) توصیه های روانشناس : از نصیحت، تذکر و تهدید که اثرات موقتی و زودگذر دارند استفاده نکنید. متاسفانه این موارد در مادرانی که خیلی حساس، زودرنج و عصبی هستند بیشتر دیده می شود که از علل مهم بد غذایی کودکان نیز به حساب می آید. اصلاح رفتار کودک (بد غذایی)


اصلاح رفتار کودک (زیاد سؤال پرسیدن)اصلاح رفتار کودک (زیاد سؤال پرسیدن)

اصلاح رفتار کودک (زیاد سؤال پرسیدن) مثال) مادر نازنین می گوید: او که چهار سال دارد خیلی سؤال می پرسد و هرچه توضیح می دهیم قانع نمی شود و سؤالات زیاد او که اغلب بی ربط هستند ما را کلافه کرده است.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران