کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

1
ترس های کودکان – بخش اول
ترس های کودکان – بخش اول رفتارهای نامناسب والدین - استفادۀ فراوان از نصیحت، تذکر، دلداری، دادن راه حل، مقایسه، تهدید که به جز احساس گناه، کار دیگری انجام نمی دهند. مثلاً می گویند تو دیگه بزرگ شده ای نباید بترسی، از برادرت یاد بگیر از تو کوچکتره، اما نمی ترسه.

ترس های کودکان – بخش اول
مثال) فرانک که شش سال دارد از تاریکی می ترسد، اگر توالت می رود باید درب آن باز باشد، تنها در خانه نمی ماند.
- معین که پنج سال دارد از جن و روح می ترسد.
- مریم که چهار سال دارد از حیواناتی مثل گربه و سگ و ... می ترسد.
- امیرعلی که چهار سال دارد از پزشک، دندان پزشک و آرایشگر می ترسد.
•    رفتارهای نامناسب والدین
- استفادۀ فراوان از نصیحت، تذکر، دلداری، دادن راه حل، مقایسه، تهدید که به جز احساس گناه، کار دیگری انجام نمی دهند. مثلاً می گویند تو دیگه بزرگ شده ای نباید بترسی، از برادرت یاد بگیر از تو کوچکتره، اما نمی ترسه.
- با بیان خاطرات و یا داستان های ترس آور خودشان، می خواهند به کودک آرامش دهند.
- گاهی کودک را بدون اینکه در جریان باشد با صحنۀ ترسناکی رو به رو می کنند. مثلاً یک دفعه گربه ای را کنارش می گذارند، لباس می پوشند و در قالب روح و جن ظاهر می شوند.
- خیلی برایش توضیح می دهند که نباید بترسد و یا مداوم سؤال می کنند که چرا می ترسی؟
- می گویند اگر نترسد برایش جایزه ای تهیه خواهند کرد.•    توصیه های روانشناس
- از آنجایی که پیشگیری مقدم بر درمان است نکات زیر را مدنظر داشته باشید:
1- اگر نوزاد کوچکتر از دو سال دارید با حضور مداوم خود در کنارش، امنیت روانی او را تقویت نمایید زیرا کودکانی که تا 2 سالگی حضور همیشگی مادر را در کنار خود دارند در بزرگسالی امنیت روانی داشته، کمتر دچار ترس می شوند.
2- از همان دوران کودکی مواظب باشید او را از چیزی نترسانید مثلاً اگر غذا نخورد او را از آمپول نترسانید یا اگر نخوابید از کسی یا چیزی او را نترسانید. این رفتارها ریشه های ترس و نگرانی را ایجاد می کنند.
3- وقتی سوسک، موش، مارمولک، زنبور و ... می بینید در حضور کودک جیغ نزنید و سر و صدا نکنید زیرا با این کار به او یاد خواهید داد که تو هم با دیدن این حیوانات باید بترسی و جیغ بزنی.
4- زمانی که برق می رود دست و پای تان را گم نکنید و خوش رو باشید. برخی مادران به کودک شان می گویند نترسی عزیزم الآن می روم و شمع روشن می کنم. در صورتی که کودک هیچ صحبتی از ترس نکرده، مادر ناخواسته ترس را به او القا می کند.
5- اگر کارتن بزرگی مثل کارتن یخچال یا گاز در اختیار دارید در حالت بازی از کودک بخواهید از داخل آن عبور کند. این بازی، ترس او از تاریکی را کاهش خواهد داد. البته مواظب باشید زمینۀ جدیدی برای ایجاد ترس در کودک فراهم نشود.
•    ترس از حیوانات
- عکس زیبایی از حیوان را در اتاقش نصب کنید.
- عروسک زیبایی از حیوان تهیه کنید و در مکانی قرار دهید تا کودک آن را از دور ببیند سپس آن را در اختیارش بگذارید تا بازی کند.
- در مورد آن حیوان، کتاب داستانی با عکس های قشنگ تهیه کرده برایش بخوانید.
- برای کودک قصه هایی تعریف کنید که قهرمان آن، شخصیت مثبتی داشته باشد و همان حیوانی باشد که از آن می ترسد.
- حیوان واقعی را از دور به او نشان دهید تا لحظه ای نگاه کند. بعد از چند بار که این عمل انجام شد او را به حیوان نزدیک تر کنید تا جایی که بتواند به حیواناتی مثل گربه، مرغ و ... غذا بدهد.
•    ترس از جن و روح
- از کودک بخواهید شکل روح یا جن را نقاشی کند، این نقاشی به هر شکلی که باشد مهم نیست، مهم تخلیۀ هیجانی کودک است.
- برای این نقاشی ها که نمادی از روح یا جن هستند اسمی فانتزی و خنده دار انتخاب کنید تا کودک با شنیدن و گفتن آن، به جای ترس و اضطراب بخندد.
- کودک می تواند جن و روح را با خمیر بازی و یا گل درست کند و بعد آنها را له کند.

منبع: کودک خط خطی (اصلاح رفتار کودکان زیر 7 سال)
ترس های کودکان – بخش اول
ترس های کودکان – بخش دومترس های کودکان – بخش دوم

ترس های کودکان – بخش دوم ترس از ماندن در توالت و ترس از بستن درب آن - به او بگویید اگر درب توالت را ببندد شما هم در بیرون با او صحبت خواهید کرد. - هر زمان که توالت می رود درب را مقداری باز بگذارد و به تدریج و در دفعات بعدی این میزان را کمتر کند تا بالاخره درب بسته شود.


ترس کودکان از دندان پزشک هاترس کودکان از دندان پزشک ها

ترس کودکان از دندان پزشک ها بچه ها با دهانشان از خوراکی های مختلف لذت می برند. بنابراین اگر کودک شما در دهانش دردی احساس کند ، مثلا اگر دندانش درد بگیرد یا لثه اش تورم کند ، احساس بدی پیدا می کند. از طرفی ممکن است او از رفتن به مطب دندان پزشک نیز خوشش نیاید ؛ حتی اگر در آنجا احساس بدی نداشته باشد. ترس کودکان از دندان پزشک ها


ترس کودکان از غول و هیولاترس کودکان از غول و هیولا

ترس کودکان از غول و هیولا معمولا بچه ها وقتی می خواهند بخوابند دچار ترس و وحشت می شوند. آنها از هیولایی که ممکن است در کمد لباس ها باشد ، تمساحی که ممکن است زیر تختشان باشد و یا اسکلتی که ممکن است از پشت پنجره ظاهر شود ، می ترسند. ترس کودکان از غول و هیولا


ترس کودک از غریبه هاترس کودک از غریبه ها

ترس کودک از غریبه ها کودک آنلاین: کودکان تا قبل از سن یک سالگی دوست دارند همیشه کنار والدین یا اعضای خانوادۀ خودشان باشند. یک نوزاد شش ماهه شاید وقتی پدر یا مادرش او را به غریبه ای می دهند، به آنها لبخند نیز بزند ولی بین سنین 7 تا 9 ماهگی، از غریبه ها می ترسد و وقتی کسی بغلش می کند، گریه کرده و سعی می کند به آغوش والدینش پناه ببرد.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران