کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

3
بازی های نشاط آور برای کودکان – قسمت سوم
بازی های نشاط آور برای کودکان – قسمت سوم روش انجام : همه بچه ها به صورت دایره می ایستند و مربی یک نفر را انتخاب می کند که موج حماقت را آغاز کند. مربی او را انتخاب می کند ، تا بغل دستی اش از او تقلید کند و بغل دستی این نفر ، هم از او تقلید کند و همین طور این موج سر تا سر دایره را فرا بگیرد. بازی های نشاط آور برای کودکان – قسمت سوم

بازی های نشاط آور برای کودکان – قسمت سوم
بازی (( امواج حماقت ))
روش انجام : همه بچه ها به صورت دایره می ایستند و مربی یک نفر را انتخاب می کند که موج حماقت را آغاز کند. مربی او را انتخاب می کند ، تا بغل دستی اش از او تقلید کند و بغل دستی این نفر ، هم از او تقلید کند و همین طور این موج سر تا سر دایره را فرا بگیرد.
مثلا فرد منتخب میتواند تمام بدنش را با حرکتی ناگهانی بجنباند و این حرکت را نفرات کناری هم تقلید می کنند تا دوباره موج به نفر اول برسد . وقتی که حرکت دوباره به فرد اول رسید ، نفر سمت راست او باید حرکت تازه ای را انجام دهد تا موج تازه ای راه بیفتد.
هرچه این موج سریع تر حرکت کند ، همه چیز بازی مفرح تر خواهد شد. بازی تا زمانی که همه برای انجام فعالیت های کلاسی آماده و پر انرژی شوند ادامه می یابد.
نکته ای برای انرژی بیشتر : مخصوصا بچه های سست و بی حال را ترغیب کنید که دستانشان را کاملا در آب سرد فرو ببرند. این کار باعث می شود بلافاصله از حس خستگی و بی نشاطی خود ، تخلیه شوند.
بازی (( گردش خاله سارا ))
روش انجام : مربی می گوید : (( خاله سارا داره توی پارک قدم می زنه .))
بچه ها هم صدا می پرسند : (( چه جوری داره توی پارک قدم می زنه؟))
مربی پاسخ می دهد (( خاله سارا همیشه اینجوری راه می ره.)) و همزمان نوع حرکت و راه رفتن او را نشان می دهد و تمام بچه ها هم حرکات او را تقلید میکنند.
اما هنوز بچه ها کاملا از تقلید خاله سارا فارغ نشده اند که مربی ، فرد دیگری به نام (( دایی رضا )) را خاطر نشان می کند و می گوید (( دایی داره توی پارک قدم می زنه )) و دوباره بازی آغاز می شود. زمانی که بچه ها فهمیدند که بازی را باید چگونه انجام دهند ، میتوانند خودشان به نوبت نقش مربی را بر عهده بگیرند.
نکته : این بازی برای بهبود مخزن لغات بچه ها هم مناسب است . برای نوع حرکات اشخاص از کلمات متفاوتی استفاده کنید مثل لنگیدن ، لی لی رفتن و .... همچنین میتوانید برای توصیف این حرکات از قیدهای متنوعی بهره ببرید مثل (( با احتیاط)) ، (( به سختی )) (( مضطرب )) و ((عبوسانه )).بازی (( قرمز و سیاه))
لوازم : برای هر گروه یک بسته کارت بازی .
روش انجام : این بازی حس برتری و پیروزی را در بچه ها بیدار میکند و باعث می شود نیروهای جدیدی در خود بیابند و کمی از انرژی خود را تخلیه کنند. بعد از این بازی همه بچه ها با نشاط تر شده و روحیه ی بهتری برای از سرگیری یادگیری دارند.
بچه ها را به گروه های کوچک تقسیم کنید. هر گروهی درون خودش بازی خواهد کرد. روی میز هر گروه یک بسته کارت قرار دهید البته یادتان باشد که کارت ها را پشت و رو قرار دهید تا بچه ها نتوانند تصویر آنها را ببینند.
بچه ها به صورت نوبتی کارت ها را برمی گردانند ، اگر کارتی که برمی گردانند ، قرمز باشد ، آن را نگه می دارند ، و اگر سیاه باشد ، دوباره آن را به پشت سر جایش می گذارند. این بازی را میتوان بسیار سریع انجام داد و بچه ها باید تلاش کنند به سرعت بفهمند که کدام کارت های سیاه تا به حال برگردانده شده اند و کدام ها تا به حال دیده نشده اند. کسی که بیشترین کارت های قرمز را در آخر داشته باشد ، برنده بازی است.
نکته ای برای انرژی بیشتر : چند قطره عصاره نعناع در یک ظرف بریزید به همراه کمی آب گرم و زیر آن را روشن کنید تا عصاره نعناع که با آب گرم کاملا مخلوط شده است ، تبخیر شود. تاثیر بو و عطر این ماده در کاهش خستگی بچه ها ، شگفت آور است.
بازی (( پاهای رقصان ))
موسیقی : ریتمیک
روش انجام : بچه ها صاف روی صندلی خود می نشینند و پاهای برهنه شان را از زمین بلند می کنند ( اگر ترتیب صندلی بچه ها دایره ای یا نامناسب است ، برای اینکه پاها همه در یک صف قرار بگیرند ترتیب صندلی ها را در یک ردیف قرار دهید.)
هنگامی که موسیقی پخش می شود بچه ها در حالی که انگشتانشان روی زمین است پاشنه پای خود را تا جایی که میتوانند بالا می آورند . در هر یک از این کارها مربی بچه ها را راهنمایی می کند. این رقص پا هنگامی که با موسیقی همراه باشد بسیار لذت بخش است.
نکته ای برای انرژی بیشتر : چند قطره عصاره نعناع در یک ظرف بریزید به همراه کمی آب گرم و زیر آن را روشن کنید تا عصاره نعناع که با آب گرم کاملا مخلوط شده است ، تبخیر شود. تاثیر بو و عطر این ماده در کاهش خستگی بچه ها ، شگفت آور است.
منبع : کتاب 101 بازی نشاط آور برای کودکان
بازی های نشاط آور برای کودکان – قسمت سوم
بازی های نشاط آور برای کودکان – قسمت اولبازی های نشاط آور برای کودکان – قسمت اول

بازی های نشاط آور برای کودکان – قسمت اول روش انجام : بچه ها بی میل و بی توجه ، کم انرژی و ناراحت هستند ؟ اما دیگر نه ، زیرا اکنون میخواهیم بازی ( بسیار خوب ) را بازی کنیم ! مربی یکی از بچه ها را انتخاب می کند تا برخی از دستورالعمل ها را به او بگوید : برای مثال (( روی صندلی ها بایستید ! )) و بقیه هم پاسخ می دهند (( بسیار خوب! )) و این کار را انجام می دهند. بازی های نشاط آور برای کودکان – قسمت اول


بازی های نشاط آور برای کودکان – قسمت دومبازی های نشاط آور برای کودکان – قسمت دوم

بازی های نشاط آور برای کودکان – قسمت دوم روش انجام : بچه ها همگی کنار صندلی هایشان می ایستند و همراه با یک موزیک جذاب و مناسب شروع به رقص میکنند. بعد ناگهان مربی اسم یکی از بچه ها را صدا میزند و او میشود آموزش دهنده ی رقص باقی بچه ها . بازی های نشاط آور برای کودکان – قسمت دوم


بازی های نشاط آور برای کودکان – قسمت چهارمبازی های نشاط آور برای کودکان – قسمت چهارم

بازی های نشاط آور برای کودکان – قسمت چهارم روش انجام : همه بچه ها کنار صندلی خود می ایستند و مربی با صدای بلند می گوید (( یک بلیط یک طرفه به کالامازو ، بجنبید بچه ها )) بلافاصله بچه ها به سمت مکانی که مربی نشان می دهد ، می دوند ، آنها تندتر و تندتر حرکت میکنند تا زمانی که دستور بعدی را بشنوند : (( و حالا برگردید!)) و در هر جایی که هستند برمی گردند و مسیر طی شده را به سمت جای اول خود در پیش می گیرند. بازی های نشاط آور برای کودکان – قسمت چهارم


بازی های نشاط آور برای کودکان -  قسمت پنجمبازی های نشاط آور برای کودکان - قسمت پنجم

بازی های نشاط آور برای کودکان - قسمت پنجم روش انجام : مربی می گوید (( واقعا خوبه که ما همچین بازوهایی داریم ! حالا بازوهامونو دور خودمون می پیچیم و اونا رو دور بدنمون محکم می کنیم و در واقع خودمونو محکم در آغوش می گیریم! و می گیم که خودمونو دوس داریم.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران