کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
فشار روانی کودکان - قسمت اول
فشار روانی کودکان غالباً فشارهای روانی ناشی از عوامل خارجی است، ولی عوامل داخلی نیز در این میان تاثیر دارند. در مورد کودکان پیش دبستانی می‌توان گفت که جدایی از والدین، بزرگترین علت اضطراب آنان شمرده می‌شود.

فشار روانی کودکان
غالباً فشارهای روانی ناشی از عوامل خارجی است، ولی عوامل داخلی نیز در این میان تاثیر دارند. در مورد کودکان پیش دبستانی می‌توان گفت که جدایی از والدین، بزرگترین علت اضطراب آنان شمرده می‌شود. همزمان با بزرگ شدن کودک، عوامل تحصیلی و اجتماعی از جمله عوامل استرس‌زا محسوب می‌شوند.
تعدادی از والدین کودکان‌شان را وامی‌دارند تا در ورزش از دیگران پیشی جویند یا در زمینه‌ای که با علایق آنها همسو نیست، شرکت کنند. این رفتار، فشار روانی و احساس ناکامی را برای کودک به‌بار می‌آورد.
برخی از بچه‌ها چنان سرگرم و گرفتارند که حتی فرصت ندارند بعد از مدرسه به‌بازی مبتکرانه یا استراحت بپردازند. خوب است که راجع به‌احساس کودک در خصوص سرگرمی‌های بعد از مدرسه صحبت کنید و چنانچه او شکایت دارد، از او بخواهید دربارۀ جنبه‌های مثبت و منفی یکی از این آموزش‌ها صحبت کند.
در صورتی‌که دست کشیدن از آنها ممکن نیست، دربارۀ راهکارهایی بحث کنید که می‌توانید با آنها در انجام دادن مسئولیت‌ها به او یاری برسانید.
امکان دارد فشار روانی کودکان  راجع به‌مسائل روزمره باشد. آیا فرزندتان از مشکلات کاری شما، نگرانی از بیماری خویشاوندان یا درگیری با همسرتان باخبر است؟ والدین باید مراقب باشند که در حضور بچه‌ها دربارۀ این مسائل صحبت نکنند، زیرا ایشان به‌دلواپسی‌های پدر و مادرشان پی می‌برند و دلشوره پیدا می‌کنند.
راجع به‌چیزی که فرزندتان می‌بیند، می‌شنود و یا در تلویزیون تماشا می‌کند با او حرف بزنید تا در درک آنچه او از محیط برداشت می‌کند، به‌وی کمک کنید.
عوامل پیچیده‌ای همچون بیماری، مرگ عزیزان یا طلاق و جدایی به‌کودکتان فشار وارد می‌سازد. زمانی که عواملِ یاد شده به‌فشارهای روزانۀ بچه‌ها افزوده می‌شود، فشار روانی افزایش می‌یابد. حتی طلاق دوستانه و توافقی هم از دیدگاه بچه‌ها، تغییری طاقت‌فرسا و تجربه‌ای تلخ محسوب می‌شود.
والدینی که از هم جدا شدهاند، هرگز نباید فرزندان خود را در بن‌بستی قرار دهند که یکی از آنها را برگزینند یا ذهنشان را از پندارهای منفی در رابطه با والد دیگر انباشته سازند. آنها باید بدانند این کار به‌افزایش بدرفتاری کودکان می‌انجامد.•    تشخیص نشانه‌های فشار روانی
شناسایی تحت فشار بودن کودک، همواره آسان نیست. دگرگونی‌های رفتاری کوتاه مدت مانند تغییرات خلقی، تغییر در الگوهای خواب یا شب ادراری می‌توانند نمایانگر فشار روانی باشند.
برخی از بچه‌ها با مشکلات جسمی مانند دردهای شکمی و سردرد دست به گریبان هستند. عده‌ای از نظر تمرکز یا تکمیل تکالیف مدرسه مشکل دارند. برخی گوشه‌گیر می‌شوند یا اوقات زیادی را به‌تنهایی سپری می‌کنند. بچه‌های خردسال با در پیش گرفتن عادت‌های جدید نظیر مکیدن انگشت یا پیچاندن مو در برابر فشار روانی واکنش نشان میدهند. گاهی بچه‌ها شروع به‌زورگویی یا دروغگویی می‌کنند و نسبت به بزرگترها نافرمانی نشان می‌دهند.
•    کاهش فشار روانی کودکان
استراحت کافی و تغذیۀ خوب در ایجاد آرامش برای کودک مؤثرند. کودکان و نوجوانان نیاز به گفتگوی روزانه دارند، بهتر است هر روز زمانی را به‌این امر اختصاص دهید. برای عده‌ای دشوار است که بلافاصله از سر کار به‌خانه بیایند، کف اتاق بنشینند و با بچه‌هایشان بازی کنند یا فقط در مورد رخدادهای روزی که گذرانده‌اند (به‌خصوص اگر تنش داشته‌اند)، با آنها سخن بگویند.
با انجام دادن این کار به کودک نشان می‌دهید که برایش اهمیت خاصی قائل هستید. از طریق سخن گفتن با دختر یا پسرتان دربارۀ علت احتمالی بروز فشار روانی اطلاعاتی کسب می‌کنید و می‌توانید شیوۀ غلبه بر مشکلات را به‌آنها بیاموزید.
شما و فرزندتان می‌توانید با هم به‌راه‌حل‌هایی دست یابید. بعضی مشکلات به‌دنبال فعالیت‌های تفریحی، صرف وقت بیشتر برای فعالیت مشترک، اجرای برنامه‌های ورزشی یا نگارش خاطرات کاهش می‌یابند. ضمناً با این شیوه می‌توانید با پیش بینی موقعیت‌های بالقوه تنش‌زا و آماده ساختن کودک در برابر آنها به‌وی کمک کنید.
یادتان باشد که فشار روانی تا حدی بهنجار است. بگذارید کودکتان بداند که تجربۀ خشم، ترس، تنهایی یا دلواپسی تا حدی طبیعی هستند و همه از این‌گونه احساسات دارند. اما وقتی این احساسات آرامش را از کودک می‌گیرند یا در عملکردش اختلال ایجاد می‌کنند، غیرطبیعی تلقی می‌شوند.
وقتی بچه‌ها مایل نیستند پیرامون مسائل خود گفتگو کنند، شاید صحبت دربارۀ موارد مورد توجه مربوط به‌خودتان سودمند باشد. این موضوع به‌کودک کمک می‌کند تا دریابد که به‌بحث دربارۀ اینگونه مطالب علاقه‌مندید و این امکان را برایش فراهم ساخته‌اید تا در صورت تمایل سخن بگوید.
اگر کودکتان همچنان نشانه‌هایی دارد که نگرانتان می‌سازد یا به‌صحبت کردن تمایلی ندارد، مراجعه به‌مشاور یا کارشناسان مراقبت از بهداشت روان یا حتی پزشک و با مشاوران و معلمان مدرسه ثمربخش خواهد بود.
منبع: کودک خوب، رفتار بد
فشار روانی کودکان
مقابله با استرس کودکانمقابله با استرس کودکان

مقابله با استرس کودکان مدرسه برای بسیاری از دانش آموزان استرس زا است . منابع استرس شامل عملکرد تحصیلی ، واکنش های منفی معلم ، واکنش های منفی همسالان و خودپنداره ی تحصیلی معیوب می شود. مواردی که در کودکان استرس ایجاد می کند شامل نمونه های زیر میشود : مقابله با استرس کودکان


چگونگی رشد اضطراب در کودکانچگونگی رشد اضطراب در کودکان

چگونگی رشد اضطراب در کودکان کودک آنلاین: حدود 10 درصد اشخاص، به طور غیر عادی به هر نشانۀ خطری، حساس هستند. این ویژگی در کودکان، از 21 ماهگی قابل تشخیص است و در نتیجه به نظر می رسد که بخشی از خلق و خوی مادرزادی کودک باشد. چگونگی رشد اضطراب در کودکان


اثر تغذیه ، ورزش و خواب بر اضطراب کودکاناثر تغذیه ، ورزش و خواب بر اضطراب کودکان

اثر تغذیه ، ورزش و خواب بر اضطراب کودکان تنها مادۀ غذایی که در هر شرایطی اضطراب را افزایش می‌دهد، کافئین است. باید از خوردن کافئین اجتناب کرد؛ زیرا دستگاه عصبی سمپاتیک را که مسئول واکنش جنگ یا گریز است، فعال می‌کند. درنتیجه نشانه‌های جسمانی‌ای تولید می‌کند که معمولاً با اضطراب همراه است. اثر تغذیه ، ورزش و خواب بر اضطراب کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران