کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

2
مهارت هایی که خواهر و برادر به یکدیگر می آموزند
مهارت هایی که خواهر و برادر به یکدیگر می آموزند بچه هایی که خواهر یا برادر دارند – به ویژه آنهایی که خواهر یا برادر بزرگتر دارند – هنگام ورود به دبستان با هم بهتر بازی می کنند، بیشتر سؤال می پرسند و اجتماعی تر هستند. اگر هم شیر دارید، نمی توانید از این واقعیت فرار کنید. هم شیرها شش مهارت مهم را به هم می آموزند.

مهارت هایی که خواهر و برادر به یکدیگر می آموزند
بچه هایی که خواهر یا برادر دارند – به ویژه آنهایی که خواهر یا برادر بزرگتر دارند – هنگام ورود به دبستان با هم بهتر بازی می کنند، بیشتر سؤال می پرسند و اجتماعی تر هستند. اگر هم شیر دارید، نمی توانید از این واقعیت فرار کنید. هم شیرها شش مهارت مهم را به هم می آموزند.
•    مهارت اول : شراکت
یک دستگاه تلویزیون و دو کودک که می خواهند برنامه های مختلفی را تماشا کنند. البته می توانند مشکل را با دعوا کردن حل کنند، اما سر و صدایشان باعث می شود یک بزرگتر بیاید و تلویزیون را خاموش کند. آنگاه دیگر هیچ کس نمی تواند برنامۀ مورد علاقه اش را تماشا کند.
پس از آنجایی که مشکل را نمی توان با زور حل کرد، بهتر است از طریق توافق به راه حل برسند. این راه حل باید برای هر دو طرف عادلانه باشد، در غیر این صورت دعوای دیگری سر می گیرد. برای رسیدن به راه حلی کمابیش همه را راضی کند، برادرها و خواهرها باید شراکت را بیاموزند.
آموختن شراکت یعنی آموختن هنر دادن و گرفتن و آموختن مهارت مذاکره کردن. هم شیرهای کوچکتر می آموزند که از حق خود دفاع و برای خواستۀ خود تلاش کنند. هم شیرهای بزرگتر می آموزند که دیگران نیز حقوقی دارند که باید شمرده شود.
اگر خواهر یا برادری نداشتید که خواسته هایش را در نظر بگیرید، چگونه می توانستید مذاکره کردن بر سر این مسائل را بیاموزید؟ تک فرزندها باید برای آموختن مهارت های مذاکره کردن و چانه زدن به خارج از خانواده خود رو آورند.
شاید هنگام رفتن به مهمانی مجبور شوند با دوستانشان شریک شوند، اما سرانجام به خانۀ خودشان باز می گردند و تنها می شوند؛ در صورتی که زندگی با یک هم شیر، بگو مگوها و حمله ها و ضد حمله های خودش را دارد.
•    مهارت دوم : عدالت
تک فرزندان هر چه والدینشان می توانند به آنها بدهند، دریافت می کنند. ممکن است آنچه را دریافت می کنند با دوستانشان مقایسه کنند، اما کسی در کنارشان نیست که هفت روز هفته خود را با او مقایسه کنند؛ در صورتی که هم شیرها همیشه در حال مقایسه کردن هستند.
همۀ والدین با این عبارت آشنا هستند. "این عادلانه نیست". بچه ها در پی این عبارت شکایت های گوناگونی را ابراز می کنند. بعضی از این شکایت ها جدی اند، مثلاً: این عادلانه نیست، تو او را از من بیشتر دوست داری و بعضی تقریباً خنده دار و جزئی اند، مثلاً: این عالانه نیست، برشتوک او از مال من بیشتر است.
ایده آل هر بچه ای این است که از هر چیزی بیشترین سهم را ببرد؛ چه توجه کامل والدینش باشد، چه شکلات و چه پول توجیبی، چه حق انتخاب اول و ... . اما بعید است که بقیۀ بچه ها این را بپذیرند، زیرا: این عادلانه نیست.حق انتخاب بچه ها
هنگامی که بچه ها باید چیزی را انتخاب کنند، در ذهنشان چنین فرآیندی شکل می گیرد: می دانم که نمی توانم بلافاصله تمام چیزهایی را که می خواهم به دست بیاورم، بلکه باید خواسته های خواهرها و برادرانم را نیز در نظر بگیرم. پس ... برای رعایت عدالت هم که شده، آنها نیز نمی توانند به تمام خواسته های خود دست یابند.
به همین دلیل هر یک از بچه ها به دقت بررسی می کند که خواهران و برادرانش چقدر سهم می برند و بدین ترتیب سهم همه عادلانه می شود.
همۀ والدین می دانند که باید با این مشکل بارها و بارها رو به رو شوند. هم شیرها به صورت روزمره با هم در تعارض قرار می گیرند و فریاد سر می دهند که این عادلانه نیست. خیلی مشتاق نباشید که دخالت کنید. اگر بچه ها را به حال خود بگذارید تا راه حلی پیدا کنند، معمولاً از پس این کار برمی آیند.
•    شریک اطلاعات و لذت های هم باشید
داشتن یک خواهر یا برادر بزرگتر برای کودکی که اولین بار پا به مدرسه ای جدید می گذارد می تواند بسیار مفید باشد. هم شیر بزرگتر می تواند به هم شیر کوچکتر بگوید که چگونه در حیاط مدرسه رفتار کند (از آن گوشۀ حیاط دوری کن، پسرهای خشن و قلدر آنجا بازی می کنند)، چگونه لباس بپوشد، مواظب کدام یک از آموزگاران یا دانش آموزان باشد.
اگر در مدرسه ای بچه های زورگو وجود دارند، داشتن یک خواهر یا برادر بزرگتر در همان مدرسه نعمت بزرگی به شمار می رود.
در سال های بعد نیز، وقتی بچه ها به سن نوجوانی می رسند، آنهایی که خواهر یا برادری از جنس مخالف خود دارند، به اطلاعاتی دسترسی دارند که هنگام برقراری ارتباط با جنس مخالف به نفع آنهاست.
تاثیر هم شیرها بر علایق شغلیِ یکدیگر
هم شیرهای کوچکتر در بسیاری از اوقات برخی از علایق یا نگرش های هم شیر بزرگتر خود را کسب می کنند. این امر می تواند بعدها و هنگام انتخاب شغل بر آنها تاثیر بگذارد.
یکی خوب است ... اما دو تا بهتر است
داشتن خواهر یا برادری که بتوانید با او حرف بزنید و بازی کنید باعث می شود کمتر در خانه احساس تنهایی کنید. بازی کردن در کنار هم از بازی کردن در تنهایی بهتر است.

منبع: راهنمای بهبود روابط خواهر و برادرها
مهارت هایی که خواهر و برادر به یکدیگر می آموزند
مهارت هایی که خواهر و برادر به یکدیگر می آموزند (2)مهارت هایی که خواهر و برادر به یکدیگر می آموزند (2)

مهارت هایی که خواهر و برادر به یکدیگر می آموزند (2) مهارت چهارم : اتحاد یک ضرب المثل انگلیسی می گوید: کودکان و مادربزرگ و پدربزرگشان به طور طبیعی همدست یکدیگرند، زیرا دشمن مشترک دارند. مهارت هایی که خواهر و برادر به یکدیگر می آموزند (2)


علل رقابت بین خواهر و برادر – بخش اولعلل رقابت بین خواهر و برادر – بخش اول

علل رقابت بین خواهر و برادر – بخش اول کودک آنلاین: خواهرها و برادرها برای کسب موقعیت برتر با هم کلنجار می روند و سعی می کنند برای زندگی در کنار هم راههایی پیدا کنند، اما پیش از دستیابی به صلح و صفا همیشه با هم می جنگند. علل رقابت بین خواهر و برادر – بخش اول


پایان بخشیدن به دعوای خواهر و برادر – بخش دومپایان بخشیدن به دعوای خواهر و برادر – بخش دوم

پایان بخشیدن به دعوای خواهر و برادر – بخش دوم برای کمک به بچه ها برای مذاکره و حل اختلاف، به عنوان یک والد، تا جایی که می توانید در اختلافات آنها دخالت نکنید؛ در عوض از آنها بخواهید که اختلافاتشان را حل کنند. به آنها بگویید که اگر می خواهند با هم بازی یا ماشین سواری کنند یا با هم به تماشای تلویزیون بنشینند، خودشان باید راهی پیدا کنند تا بتوانند در صلح و صفا کنار هم باشند.


حسادت کودک نسبت به خواهر و برادرش حسادت کودک نسبت به خواهر و برادرش

حسادت کودک نسبت به خواهر و برادرش همه ی بچه ها به خواهر و برادری که نمره ی بیشتری گرفته ، کفش های نو دارد یا بیشتر تشویق می شود به طور موقت احساس حسادت می کنند ولی بعضی از این حسادت ها اجتناب ناپذیرند. حسادت کودک نسبت به خواهر و برادرش

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران