کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
اثر تغذیه ، ورزش و خواب بر اضطراب کودکان
اثر تغذیه ، ورزش و خواب بر اضطراب کودکان تنها مادۀ غذایی که در هر شرایطی اضطراب را افزایش می‌دهد، کافئین است. باید از خوردن کافئین اجتناب کرد؛ زیرا دستگاه عصبی سمپاتیک را که مسئول واکنش جنگ یا گریز است، فعال می‌کند. درنتیجه نشانه‌های جسمانی‌ای تولید می‌کند که معمولاً با اضطراب همراه است. اثر تغذیه ، ورزش و خواب بر اضطراب کودکان

اثر تغذیه ، ورزش و خواب بر اضطراب کودکان
کودک آنلاین: حفظ سلامت جسمانی و برنامه‌های منظم، معمولاً اضطراب کودک را کاهش می‌دهد و نیروی سازگاری او را بالا می‌برد.
تغذیه
تنها مادۀ غذایی که در هر شرایطی اضطراب را افزایش می‌دهد، کافئین است. باید از خوردن کافئین اجتناب کرد؛ زیرا دستگاه عصبی سمپاتیک را که مسئول واکنش جنگ یا گریز است، فعال می‌کند. درنتیجه نشانه‌های جسمانی‌ای تولید می‌کند که معمولاً با اضطراب همراه است.
افشانه‌های تنفسی آسم و داروهای سرماخوردگی و ضد احتقان نیز حاوی موادی هستند که دستگاه عصبی سمپاتیک را تحریک می‌کند. برای اطمینان بیشتر، از پزشک داروخانه راهنمایی بگیرید.
تا امروز ثابت نشده است که هیچ مادۀ غذایی دیگری موجب تشدید اضطراب بشود. باوجود شایعه‌هایی که دربارۀ شکر، افزودنی‌های غذایی و سایر موادی که گفته می‌شود کودکان را بی‌قرار می‌کند، وجود دارد، پژوهش‌های دقیق نشان نداده است که هیچ‌یک از این مواد، تأثیر بر اضطراب داشته باشد.
بنابراین، احتمالاً بهترین راهنمایی آن است که غذای متعادلی به کودک خود بدهید که چهار گروه اصلی غذایی (سبزی و میوه، نان و غلات، لبنیات، گوشت و سایر منابع پروتئینی) را در بر دارد و از مواد حاوی کافئین پرهیز کنید.
بعضی وقت‌ها کودکان مضطرب، بدغذا هستند و درنتیجه، اطرافیان نگران می‌شوند که آیا مواد غذاییِ لازم به بدن کودک می‌رسد یا نه؟ اگر شما هم‌چنین مشکلی دارید، با پزشک خانوادگی یا متخصص کودکان مشورت کنید.
احتمالاً پزشک سابقۀ رشد فرزندتان در چند سال گذشته را به شکل نمودار دارد. نمودار قد و وزن فرزندتان را در مقایسه با کودکانِ هم‌سن نشان می‌دهد. اگر در مقایسه با سایر کودکان، فرزند شما هنوز بر همان منحنی رشدی که قبلاً بوده است، قرار دارد، جای نگرانی نیست. اما اگر به نظر می‌رسد که رشد او عقب‌افتاده است، با پزشک مشورت و راه‌حلی پیدا کنید.
در مورد غذا خوردن با کودک مشاجره نکنید. معمولاً بگومگو مسئله را پیچیده‌تر می‌کند و در طولانی‌مدت باعث می‌شود که کودک در مورد تغذیه دچار اختلال شود. اغلب یکی از راه‌های آسان، برای جبران مواد غذایی کودکی که کم‌غذا می‌خورد، این است که تنقلات مغذی در همه جای منزل بگذارید.
برعکس، برخی کودکان مضطرب، در تلاش برای تسکین اضطراب خود، پرخوری می‌کنند. برای این کودکان، غذا خوردن دیگر فقط به اشتها مربوط نیست، بلکه به یک عادت عصبی، شبیه ناخن جویدن یا تکان خوردن تبدیل می‌شود. اغلب وقتی ذهن کودکان مشغول نیست این وضعیت پیش می‌آید.
محدود کردن زمان تماشای تلویزیون، محدود کردن تنقلات چرب و کمک به کودک برای یافتن راه‌های دیگر کاهش اضطراب در این زمینه مفید است. اگر کودک مرتب در حال چاق شدن است، با پزشک مشورت کنید. باز هم تأکید می‌کنیم تا جایی که می‌توانید، دربارۀ غذا خوردن، با فرزندتان بگومگو نکنید.ورزش
بعضی وقت‌ها این پرسش مطرح می‌شود که آیا ورزش، به این دلیل که موجب تسریع ضربان قلب می‌شود، در ایجاد اضطراب نقشی ندارد؟ خیلی کم چنین مواردی پیش می‌آید. درواقع ورزشِ مرتب، مواد درد زدای طبیعی بدن را که اندورفین نام دارد و موجب آسودگی می‌شود، آزاد می‌کند.
در ضمن ورزش کودکان را خسته می‌کند و موجب می‌شود بهتر بخوابند. ورزش ایروبیک نیز در طولانی‌مدت، به کاهش ضربان قلب و فشارخون می‌انجامد. بنابراین این نوع ورزش می‌تواند مفید باشد؛ زیرا تحقیقات نشان داده است که کودکان مضطرب نسبت به همسالانشان معمولاً ضربان قلب بیشتری دارند. ورزش‌های گروهی که با عده‌ای هم سن انجام می‌گیرد نیز موجب افزایش اعتمادبه‌نفس و بهبود روابط اجتماعی می‌شود.
گاهی ممکن است کودکان مضطرب، از ضربان شدید قلب بترسند. اگر به کودک شرح بدهید که همه هنگام ورزش کردن، همین حالت را پیدا می‌کنند، به‌احتمال‌زیاد نگرانی‌اش برطرف می‌شود. ورزش منظم و متعادل، برای بیشتر کودکان مضطرب مفید است.
خواب
نیاز به خواب در بین کودکان مضطرب، گوناگون است. زندگی روزانه برای برخی کودکان مضطرب، بسیار پرفشار به نظر می‌رسد و درنتیجه، به خواب بیشتری نیاز دارند. به‌خصوص وقتی آن‌ها با ترس روبه‌رو می‌شوند، این نیاز شدیدتر می‌شود.
برخی دیگر کمتر می‌خوابند؛ زیرا نگرانی مانع خواب آن‌ها می‌شود. بنابراین، یک قاعدۀ کلی برای مقدار خواب موردنیاز این کودکان وجود ندارد. اگر می‌بینید کودک می‌تواند تکالیف مدرسه را انجام دهد و خیلی خسته به نظر نمی‌رسد، به‌احتمال‌زیاد خوابش کافی است.
رعایت نکات زیر می‌تواند برای خوب خوابیدن مفید باشد:
- کودک را عادت دهید که هرروز صبح، سر یک ساعت معین از خواب بیدار شود. اینکه چه ساعتی از شب خوابیده، مهم نیست.
- او را تشویق کنید که در طول روز نخوابد.
- توجه کنید که کودک در طول روز، فعالیت جسمانی فراوانی داشته باشد.
- کودک نباید شب‌ها نوشابه‌های حاوی کولا، شکلات، چای یا هر خوراکی کافئین دار دیگری بخورد.
- کودک باید از فعالیت‌های پرهیجان در شب اجتناب کند.
- از اتاق‌خواب، بیشتر برای خوابیدن کودک استفاده کنید و او را از خوردن غذا یا تماشای تلویزیون در رختخواب منع کنید.
- شیر گرم به خوابیدن کمک می‌کند.
معمولاً نگرانی دربارۀ بی‌خوابی، بیشتر از خود بی‌خوابی، کودک و اطرافیان او را ناراحت می‌کند. تمرکز بیش‌ازحد بر مشکل بی‌خوابی، وضعیت را بدتر می‌کند. یک روش مفید این است که بگذاریم کودک، خود مسئلۀ به خواب رفتن را به عهده بگیرد؛ چه به خواب برود، چه نرود.
در ضمن، به کودک اطمینان خاطر بدهید که بدن می‌تواند بی‌خوابی‌ها را جبران کند و اگر شب تا صبح هم خوابش نبرد، مهم نیست.
منبع: کلیدهای مقابله با اضطراب در کودکان و نوجوانان
اثر تغذیه ، ورزش و خواب بر اضطراب کودکان
چگونگی رشد اضطراب در کودکانچگونگی رشد اضطراب در کودکان

چگونگی رشد اضطراب در کودکان کودک آنلاین: حدود 10 درصد اشخاص، به طور غیر عادی به هر نشانۀ خطری، حساس هستند. این ویژگی در کودکان، از 21 ماهگی قابل تشخیص است و در نتیجه به نظر می رسد که بخشی از خلق و خوی مادرزادی کودک باشد. چگونگی رشد اضطراب در کودکان


رفتار افراد خانواده در مقابله با اضطراب کودکرفتار افراد خانواده در مقابله با اضطراب کودک

رفتار افراد خانواده در مقابله با اضطراب کودک کودک آنلاین: زندگی کردن با یک کودک حساس، کار ساده‌ای نیست؛ زیرا معمولاً روابط خانوادگی تحت تأثیر اضطراب کودک قرار می‌گیرد. البته، این گفته لزوماً بدان معنی نیست که علت اضطراب کودک، رفتار افراد خانواده‌اش بوده است، اما می‌تواند به این معنی باشد که به علت و در پاسخ به اضطراب کودک، رفتار خانواده غیرعادی شده است. رفتار افراد خانواده در مقابله با اضطراب کودک


ترس و اضطراب در کودکانترس و اضطراب در کودکان

ترس و اضطراب در کودکان اغلب والدین تصور میکنند که کودکانشان نگرانیهایی از قبیل هزینه ی زندگی ، امور اجتماعی و... ندارند پس نباید ترس و اضطراب هم داشته باشند.در حالی که کودکان با زندگی کودکانه خود نیز معضلاتی دارند. بعضی از کودکان خجول ، ترسو ، گوشه گیر و کم صحبت هستند و حتی پشت سر مادرشان مخفی میشوند. ترس و اضطراب در کودکان


علل و عوارض فیزیکی اضطراب در کودکان 7 تا 13 سالهعلل و عوارض فیزیکی اضطراب در کودکان 7 تا 13 ساله

علل و عوارض فیزیکی اضطراب در کودکان 7 تا 13 ساله کودک آنلاین: ترس، اضطراب و وحشت به ویژه اضطراب و وحشت دگرگونی هایی را در بدن انسان موجب می شود. بچه ها می توانند در این سن و سال گرفتار سر درد شوند و مشکلات تنفسی پیدا کنند یا مشکلات جهاز هاضمه، دل درد، معده درد و برخی از اوقات در کار دفع و ادرارشان اشکالاتی پیدا شود یا گرفتار تکرر ادرار شوند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران