کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
ترس از رعد و برق و طوفان در کودکان
ترس از رعد و برق و طوفان در کودکان آسمان سیاه ،رعد و برق شدید ، بادهای تند یا صدای زوزه ی باد حتی ممکن است برای بسیاری از بزرگسالان هم ترسناک باشد.ترس از آب و هوای طوفانی یک بار در سه تا چهار سالگی و بار دیگر نیز در نه تا ده سالگی به حداکثر خود می رسد ولی این در مورد همه ی کودکان صدق نمیکند. ترس از رعد و برق و طوفان در کودکان

ترس از رعد و برق و طوفان در کودکان
آسمان سیاه ،رعد و برق شدید ، بادهای تند یا صدای زوزه ی باد حتی ممکن است برای بسیاری از بزرگسالان هم ترسناک باشد.ترس از آب و هوای طوفانی یک بار در سه تا چهار سالگی و بار دیگر نیز در نه تا ده سالگی به حداکثر خود می رسد ولی این در مورد همه ی کودکان صدق نمیکند.
برخی کودکان حتی عاشق رعد و برق هستند در حالی که برخی دیگر در زیر تختخواب قایم می شوند یا تا پایان طوفان در گوشه ای از خانه منتظر می مانند.
اگر ترس فرزندتان از این گونه وقایع طبیعی بسیار شدید است یا بیش از چند ماه طول کشیده برای جلوگیری از ریشه دار شدن آن برنامه ی زیر را آغاز کنید. اگر احساسات شما یکی از عوامل برانگیزاننده ی کودک است ابتدا واکنش های خود را نسبت به طوفان کنترل کنید.
کودک را در برابر ترس مقاوم کنید :
مراحل زیر به کودک کمک می کنند تا ترس خود را کنترل کند :
1-عامل ترس را تشخیص دهید. فهرستی از مواردی را که کودک از آنها می ترسد تهیه کنید.
2-پندارهای نادرست را اصلاح کنید. (( سارا)) می ترسید که باد او را از زمین بلند کند و ((لیندا )) فکر می کرد که صاعقه را جادوگرها می فرستند.
3- اطلاعات کودک را در مورد آب و هوا افزایش دهید. با معرفی کتاب های مناسب سن کودک آگاهی های او را افزایش دهید. یکی از موضوعات جالب برای کودکان بزرگ تر محاسبه ی فاصله ی برق ( جزء نورانی رعد و برق ) است. روش کار این است که فاصله ی زمانی بین دیدن برق و شنیدن رعد را برحسب ثانیه حساب می کنند. هر 3 ثانیه نشان دهنده ی یک کیلومتر است.
4- از جمله های مثبت استفاده کنید. منظور به کار بردن جمله هایی است که به کودک اطمینان خاطر دهند. مثلا : (( گردباد تا حالا به این شهر نیومده )) ؛ (( صاعقه به اشیایی که در بلندی قرار دارند برخورد می کند من نه روی پشت بام هستم نه روی درخت)) ؛ (( رعد فقط یک صداست و نمیتونه به من آسیب بزنه)).
5- ترس را بازسازی کنید. از طوفان ، فیلم برداری کنید و یا صدای آن را ضبط کنید. اگر از فیلم استفاده می کنید ابتدا آن را بدون صدا پخش کنید. سپس به تدریج صدای آن را زیاد کنید. اگر صدای طوفان را ضبط کرده اید از کودک بخواهید با چشمان بسته به آن گوش دهد و در ذهن خود طوفانی را مجسم کند که هر لحظه شدیدتر می شود. در آخر هر مرحله هم پس از پایان طوفان خورشیدی را تصور کند که از میان ابرها بیرون آمده است.
6- از تجربه های واقعی استفاده کنید. در هنگام یک طوفان واقعی برای کاهش اثر صدای آن یکی از نوارهای مورد علاقه ی کودک را برای او پخش کنید. ابتدا صدای ضبط شده را تا حد امکان زیاد کنید اما به تدریج میتوانید با کاهش صدای آن یا نزدیک کردن کودک به پنجره او را به صدای طوفان عادت دهید.در چند طوفان اول میتوانید با سرگرم کردن کودک ( بازی کردن یا تماشای کارتون) به حفظ خونسردی او کمک کنید.
7- روش های آرامش را به کودک تان آموزش دهید. به او بگویید نفس های عمیق بکشد.
کودک را تحسین و تقویت کنید :
به کودک بگویید از اینکه بر ترسش غلبه کرده و همچنین مطالب تازه ای در مورد آب و هوا آموخته است بسیار خوشحال هستید. هر بار او را تحسین کنید. اگر از باد می ترسد موفقیت تازه ی او را با هوا کردن بادبادک در یک روز بادی تقویت کنید. یک بارانی و یک چتر نو برای او بخرید.
اگر ترس کودک خیلی غیر عادی است و هیچ گونه بهبودی پیدا نمی کند، حتماً با پزشک مشورت نمایید.
منبع : کتاب چگونه با کودکم رفتار کنم
ترس از رعد و برق و طوفان در کودکان
برخورد با ترس کودکان برخورد با ترس کودکان

ترس کودکان این کارها نه فقط کمکی به‌حل مشکل نخواهد کرد ، بلکه موجب تشدید ترس و وحشت کودک خواهد شد و رهای کودک از ترس و ترسیدن را مشکل تر خواهد کرد. پدر و مادر نباید کودک را به‌چیزی که‌از آن میترسد ، نزدیک کنند. کودک بدون این عمل ، دیر یا زود بر ترس خود مسلط خواهد شد. ترس کودکان


ترس از دکتر رفتن در کودکانترس از دکتر رفتن در کودکان

ترس از دکتر رفتن در کودکان بسیاری از بچه ها به خاطر تصوراتی که از پزشکان دارند یا تجربه های قبلی شان ، از آنها میترسند. اگر کودکتان از دکترها می ترسند ، شاید فکر کنید که نباید به او بگویید که به مطبل پزشک می روید ، اما این کار نیز اشکالات خاص خودش را دارد. ترس از دکتر رفتن در کودکان


ترس از آب در کودکانترس از آب در کودکان

ترس از آب در کودکان مهارت های زیادی وجود دارند که شما میخواهید فرزندتان آن ها را بیاموزد و شنا کردن شاید از مهمترین آنها باشد ( بیشتر از نظر حیاتی بودن آن تا جنبه ی تفریحی اش). فرصت آموختن این فن نیز برای اغلب مردم جامعه فراهم است. ترس از آب در کودکان


ترس از حیوانات در کودکانترس از حیوانات در کودکان

ترس از حیوانات در کودکان کودک آنلاین: بعضی از کودکان از ابتدا حیوانات را دوست دارند، اما برخی دیگر، از حیوانات می‌ترسند. کودک در دو تا سه‌سالگی متوجه می‌شود که بعضی از حیوانات خطرناک هستند، اما برای تشخیص انواع خطرناک دانش کافی ندارد، پس به دنبال این وضعیت در نزدیک شدن به آن‌ها احتیاط می‌کند. ترس از حیوانات در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران
    به کانال تلگرام کودک آنلاین بپیوندید