کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

1
نحوۀ برخورد با کمرویی و خجالت در کودکان 2 تا 5 ساله – بخش اول
نحوۀ برخورد با کمرویی و خجالت در کودکان 2 تا 5 ساله – بخش اول اساس درمان کمرویی و گوشه گیری، شناسایی و درمان علت به وجود آورندۀ احتمالی آن است. علاوه بر درمان اختلال به وجود آورنده آن (اگر وجود داشته باشد) با به کار بستن یک سری اصول می توان در اکثر موارد آن را اصلاح نمود.

نحوۀ برخورد با کمرویی و خجالت در کودکان 2 تا 5 ساله – بخش اول
اساس درمان کمرویی و گوشه گیری، شناسایی و درمان علت به وجود آورندۀ احتمالی آن است. علاوه بر درمان اختلال به وجود آورنده آن (اگر وجود داشته باشد) با به کار بستن یک سری اصول می توان در اکثر موارد آن را اصلاح نمود.
•    اجتناب از اشتباهات تربیتی
یکی از علل تشدید کننده و حتی به وجود آورندۀ کمرویی و گوشه گیری اشتباهات تربیتی است و متاسفانه برخی از والدین ناخواسته و نادانسته مرتکب آن می شوند که مهم ترین آنها عبارتند از:
- هرگز در حضور او برچسب کمرویی و خجالتی نزنید و نگذارید دیگران نیز چنین کاری کنند. برای مثال اگر با فرزندتان در جمعی یا با فردی هستید و شخص سوم حتی از روی محبت ابراز می کند که فرزندتان خجالت می کشد، بلافاصله بگویید: نه! فقط کمی زمان می برد تا به دیگران و موقعیت جدید عادت کند.
- هرگز خجالت و رفتار او را دست مایۀ خنده قرار ندهید (اولاً کودکان حداقل تا 5 سالگی قادر به درک شوخی نیستند و ثانیاً انگشت گذاشتن روی نقطۀ ضعف دیگران تجاوز به حقوق دیگران و کاری ضد اخلاقی است تا چه برسد به اینکه مورد تمسخر و خنده نیز قرار گیرد).
- هرگز، هرگز، هرگز حتی به شوخی کودک را مورد تمسخر قرار ندهید و از کاربرد کلمات و برچسب های منفی (خجالتی، ترسو، تپل و دست و پا چلفتی و ...) جداً خودداری کنید.
- نگرانی خود را در مورد مسئله ای که دارد، نشان ندهید.
- هرگز او را سرزنش یا توبیخ نکنید.
- اگر در گفت و گویی فرزندتان پاسخ نمی دهد، به جای او جواب ندهید و معذرت خواهی نکنید و بلافاصله با بیان مطلبی تمرکز بر روی او را برطرف کنید.
- اگر کودک تان مورد تمسخر و یا سخنان نیش دار توسط همسالان خود قرار گرفت، او را حمایت کنید و نشان دهید که ناراحتی او را درک می کنید و در حد درکش توضیح دهید که چنین کاری نشان دهندۀ نقطه ضعف دیگری است نه او.
- هرگز او را با دیگران مقایسه نکنید. شما می توانید رفتار خوب و مثبت کودک دیگری را که فرزندتان نیز شاهد آن بوده است، با ظرافت مورد تایید و تشویق قرار دهید (مثلاً رو به فرزندتان کنید و بگویید: اون کودک چه رفتار دوستانه و راحتی داشت، این طور نیست).
- حتی کوچکترین حرکت و رفتاری مغایر با خجالت کشیدن را مورد تحسین و تشویق قرار دهید (چقدر قشنگ سنِ تو گفتی و ...).
- در مواردی که کودک راحت نیست و خجالت می کشد یا احساس ترس و نگرانی دارد، اصرار در انجام آن کار نکنید.•    ایجاد احساس امنیت، اطمینان و اعتماد
یکی از جنبه های ذهنی فرد خجالتی و کمرو، داشتن شک و تردید نسبت به خود، دیگران و شرایط است. احساس امنیت و اطمینان در همان یک سال اول تولد در ضمیر و ذهن ناخودآگاه کودک شکل می گیرد و به آن پیوند عاطفی امن گفته می شود.
کودک امن و مطمئن در ضمیر و ذهن خود می داند که افراد عموماً قابل اعتماد هستند و می توان روی حرف و قول آنها اعتماد کرد. او به طور درونی بر این باور است که اکثر افراد خوب و مهربان بوده و قصد اذیت و آزار او و یا سوء استفاده از او را ندارند و به همین دلیل در ابراز احساسات و عواطف خود راحت است و با دیگران راحت ارتباط برقرار می کند.
خوشبختانه به دلیل ویژگی شگفت انگیز مغز در ترمیم و شکل پذیری خود، پدر و مادر معمولاً به راحتی تا 5-4 سالگی و به سختی تا نوجوانی وقت دارند تا با دانش و رفتار درست و پشتکار، صدمات وارده به ذهن و روان کودک را تا حدود زیادی ترمیم کنند.
برای این منظور بایستی در رفتار با او باثبات و یکنواخت بود، صادق و باز بود، بر قول و قرارهای خود متعهد بود و به او اعتماد کرد. برای رسیدن به این هدف رعایت نکات زیر بسیار کمک کننده خواهد بود:
- محلی دلنشین و راحت را برای داستان و قصه گفتن و صحبت های دو نفره مشخص کنید. کودک ممکن است بخواهد به شما تکیه دهد و یا سرش را روی پاهای شما بگذارد و یا اینکه روی مبل لم بدهد و یا رو در روی شما بنشیند. هر طوری که کودک احساس راحتی و نزدیکی می کند، عمل کنید.
- هر از گاهی با هم آواز بخوانید و حرکات موزون و شاد انجام دهید.
- در مواقع بیرون رفتن اگر او مایل است، دست در دست هم دهید.
- دائم به دنبال نکات و رفتار خوب و مثبت او باشید و آنها را بی درنگ مشخص و تحسین کنید (نه به دروغ یا غلو).
- حداقل روزی نیم ساعت از وقت خود را تماماً به با او بودن بدهید و هر چیزی را که ممکن است موجب اختلال در این ارتباط شود، مرتفع کنید. این زمان سوای از مواقعی است که شما به طور معمول با هم هستید (نظیر موقع صرف شام یا آداب قبل از خواب و ...).
- زمانی که فرزندتان می خواهد با شما صحبت کند، اگر آب هم در دستتان است و می خواهید به تشنه ای برسانید، آن را زمین بگذارید و با تمام وجود او را بشنوید. گفتارهای غیرکلامی کودک (اخم، خشم، خنده و ...) را به همان اندازه کلام او بایستی جدی گرفت و واکنش و پاسخی درست نشان داد.
- حداقل هفته ای یکی دو بار او را ه زمین بازی کودکان ببرید (مخصوصاً پدر).
- هر از گاهی بازی های گروهی که رنگ و بوی همکاری دارند، به راه بیندازید.
- در امور مربوطه نظر او را بخواهید و اگر خطر و اشکال جدی وجود ندارد، به آنها عمل کنید (مثلاً رنگ اتاق، لباس و ...).
- در هر زمانی که دست بدهد و دلیلی برای آن دارید، او را در آغوش بگیرید و ابراز محبت و عشق کنید. نگران لوس شدن او نباشید. محبت و عشق سپر دفاعی در برابر لوس شدن است و نه عامل آن.
- قوانین و مقررات معدود (حداکثر به تعداد انگشتان دست) ولی ثابت و تخطی ناپذیر بگذارید.
- به کودک خود دروغ نگویید و چیزی را از او کتمان نکنید و برحسب سن، میزان درک او و موضوع، با او باز و صادق باشید. برای مثال اگر با همسرتان حرفتان شده است و فرزندتان می گوید: مامان ناراحت هستی؟ نگویید: نه چیزیم نیست. بگویید: اره پسر / دختر گلم، یه کم ناراحت و عصبانی هستم ولی از اینکه تو این قدر باهوش هستی و فهمیدی و به فکر من هستی خوشحالم و ناراحتی ام یه خورده بهتر شد.
- در دادن قول بسیار دقیق باشید و بدون هیچ عذر و بهانه ای آنها را بدون هیچ کم و کاستی عیناً برآورده کنید.

منبع: کمرویی، خجالت، جسارت و ابراز وجود در کودکان، نوجوانان و بالغین
نحوۀ برخورد با کمرویی و خجالت در کودکان 2 تا 5 ساله – بخش اول
نحوۀ برخورد با کمرویی و خجالت در کودکان 2 تا 5 ساله – بخش دومنحوۀ برخورد با کمرویی و خجالت در کودکان 2 تا 5 ساله – بخش دوم

نحوۀ برخورد با کمرویی و خجالت در کودکان 2 تا 5 ساله – بخش دوم حرمت نفس در بستر و به موازات احساس امنیت و اعتماد و الفت شکل می گیرد و بایستی علاوه بر رعایت نکات گفته شده در بخش اول، موارد زیر را نیز مدنظر قرار داد: - فرزندتان را همان طور که هست بپذیرید و توقع و انتظار بی مورد و بیش از حد نداشته باشید.


باورهای غلط در مورد کمرویی کودکانباورهای غلط در مورد کمرویی کودکان

باورهای غلط در مورد کمرویی کودکان کمرویی و خجالتی بودن کودک نه تنها بد نیست بلکه نشانۀ ادب و متانت است. خیر! برخی از جوامع مظلوم بودن، بندگی، بردگی، دون و پست بودن را به اشتباه معادل شرم، حیا، متانت و احترام تلقی می کنند (دست به سینه نشستن، چشم در چشم نگاه نکردن در زمان صحبت کردن با بزرگتر، سلام دادن کوچکتر به بزرگتر و ...) و چنین مسئله ای را خصوصاً برای دخترها یک مزیت و فضیلت در نظر می گیرند.


کمرویی و سکوت در کودکانکمرویی و سکوت در کودکان

کمرویی و سکوت در کودکان کودک آنلاین: کودکان خجالتی، همواره از معاشرت یا وضعیت‌هایی که امکان خجالت‌زده شدن آن‌ها وجود دارد (مثلاً صحبت کردن در کلاس و جلوی بچه‌ها) می‌ترسند. آن‌ها بیش‌ازحد مراقب خودشان هستند و اغلب از خودشان خیلی ایراد می‌گیرند. کمرویی و سکوت در کودکان


کمرویی در کودکانکمرویی در کودکان

کمرویی در کودکان کودکان نیز مانند بزرگسالان میل دارند درباره ی آنها عقیده ای خوب داشته باشند و آنها را آدمی ارجمند و باارزش بشمارند.هرگاه این میل به درجه ای از شدت برسد و با حس بی اعتمادی به خویشتن همراه گردد (( کمرویی )) ظهور میکند. کمرویی در کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران