کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
اصلاح رفتار کودک (استفاده از لوازم آرایشی)
اصلاح رفتار کودک (استفاده از لوازم آرایشی) رفتارهای نامناسب والدین - مادر کاملاً تسلیم خواسته های هانیه شده، داخل یا خارج از خانه او را آرایش می کند. - مادر برای هانیه یک کیف کوچک با تعدادی لوازم آرایشی تهیه می کند.

اصلاح رفتار کودک (استفاده از لوازم آرایشی)
مثال) هانیه که چهار سال دارد علاقۀ زیادی به استفاده از لوازم آرایشی دارد و اگر مانع او شوند می گوید پس چرا خودتان این کار را می کنید، گاهی هم می گوید دوست دارد ازدواج کند.
•    رفتارهای نامناسب والدین
- مادر کاملاً تسلیم خواسته های هانیه شده، داخل یا خارج از خانه او را آرایش می کند.
- مادر برای هانیه یک کیف کوچک با تعدادی لوازم آرایشی تهیه می کند.
- والدین در برابر این درخواست کودک، از نصیحت، تذکر و تهدید با فراوانی زیاد استفاده می کنند.
- مادر از این رفتار کودک در حضور دیگران به عنوان یک رفتار مثبت کودکانه نام می برد و آنها هم ضمن خنده و شوخی، رفتار کودک را تقویت می کنند.
- وقتی هانیه می گوید می خواهد ازدواج کند، یا با خنده و شوخی و سر به سر گذاشتن، رفتارش را تقویت می کنند و یا با نصیحت و تذکر با او برخورد می کنند: این حرف ها به تو نیومده، دیگه نبینم از این حرف ها بزنی، چه معنی داره یک بچه از این حرف ها بزنه و ... .
•    توصیه های روانشناس
- با توجه به اینکه مواد آرایشی، از نظر بهداشتی آسیب های جدی به پوست کودک وارد می کند، به هیچ عنوان از آنها استفاده نکنید. به ویژه اگر آن وسایل متعلق به خودتان است.
- زمانی که کودک درخواست استفاده از وسایل آرایشی را دارد بدون اینکه نصیحت کنید، تذکر بدهید و یا تسلیم او شوید، فقط و فقط بگویید نه نمی شود و در مقابل گریه ها، جیغ ها و تهدیدهای او سکوت کنید و هیچ واکنشی نشان ندهید.
- اگر تسلیم خواسته های کودک بشوید در آینده نیز باید در مقابل خواسته های بزرگتر او تسلیم شوید. آیا می توانید؟
- گاهی اوقات و نه همیشه می توانید در مورد آسیب هایی که مواد آرایشی به پوست کودک وارد می کند، توضیحات ساده و کوتاهی بدهید.
- از آنجایی که ممکن است برخی از کودکان، مخفیانه از وسایل آرایشی استفاده کنند، تا حد ممکن آنها را از دسترس شان دور نگه دارید.
- اگر زمانی متوجه شدید که کودک بدون اجازه از وسایل آرایشی شما استفاده کرده، بدون عصبانیت، توهین یا تحقیر، به او پیامِ من بدهید که خیلی از این رفتار او ناراحت هستید. مثلاً بگویید: .قتی بدون اجازه به وسایل من دست می زنی خیلی ناراحت می شوم. وقتی پیام می دهید جدی باشید و قاطع صحبت کنید.
- خودتان الگوی مناسبی برای کودک باشید یعنی بدانید چه زمان، چه مقدار و چگونه از مواد آرایشی استفاده می کنید.
- معمولاً کودکانی که کمتر در خانواده دیده می شوند و یا به آنها توجه کافی نمی شود با آرایش کردن می خواهند جلب توجه نمایند. پس به نکات مثبت آنها توجه کنید. مثلاً نقاشی های شان را نصب کنید، کارهای دستی شان را به نمایش بگذارید و ... .
- اگر دیدن فیلم ها، سی دی های کارتونی و یا شبکه های ماهواره ای، الگوهای نامناسبی برای کودک هستند آنها را کاهش داده یا حذف نمایید.
- برخی از کودکان علاقۀ زیادی به این گونه مسائل دارند یعنی دوست دارند آرایش کنند، از ازدواج و عروسی صحبت کنند، تجمل گرا باشند و ...  که باید با حوصله و به درستی با آنها برخورد کرده، بیشتر سعی کنید وقت های بیکاری شان را با برنامه های شاد و متنوع پر کنید.
- اگر در پسرها تمایل به آرایش کردن و یا پوشش دخترانه دیده می شود مثلاً دوست دارد لاک بزند، موهایش را ببندد، روسری سر کند و ... ، باید موضوع توسط یک روانشناس بررسی شود.

منبع: کودک خط خطی (اصلاح رفتار کودکان زیر 7 سال)
اصلاح رفتار کودک (استفاده از لوازم آرایشی)

استفاده کودکان از عطر در دوران بلوغاستفاده کودکان از عطر در دوران بلوغ

استفاده کودکان از عطر در دوران بلوغ از دیگر نشانه های بلوغ رسیدن فرزندتان افزایش بوی بدن است. در شروع دوران بلوغ به تدریج پس از تمرینات ورزشی یا برگشتن از مسابقات ژیمناستیک ، متوجه بدبویی بدن فرزندتان می شوید. هرچه او بزرگتر میشود ، نیاز بیشتری پیدا میکند تا از محصولات خوشبو کننده استفاده کند. استفاده کودکان از عطر در دوران بلوغ


اصلاح رفتار کودک (خط‌خطی کردن دیوارها)اصلاح رفتار کودک (خط‌خطی کردن دیوارها)

خط‌خطی کردن دیوارها پویا سه سال دارد. او به جای اینکه در دفترش نقاشی کند دیوارهای خانه را خط‌خطی می‌کند. اصلاح رفتار کودک (خط‌خطی کردن دیوارها)


اصلاح رفتار کودک (خراب کردن اسباب بازی ها)اصلاح رفتار کودک (خراب کردن اسباب بازی ها)

اصلاح رفتار کودک (خراب کردن اسباب بازی ها) رفتارهای نامناسب والدین: - والدین بعد از خراب شدن اسباب بازی سر و صدا می کنند، تذکر می دهند و ... و به او می گویند تو خرابکاری. - برای اینکه وسایل خراب نشوند آنها را در کمد گذاشته و نمی گذارند سعید زیاد با آنها بازی کند. - بعد از خراب شدن هر اسباب بازی، یک وسیلۀ جدید برایش می خرند.


اصلاح رفتار کودک (شلوغ کردن در خانه دیگران)اصلاح رفتار کودک (شلوغ کردن در خانه دیگران)

اصلاح رفتار کودک (شلوغ کردن در خانه دیگران) مثال: آرتین چهار سال دارد او در خانه آرام است اما وقتی جایی می روند بسیار شلوغ می کند، به این طرف و آن طرف می رود، به وسایل دست می زند، با بچه ها دعوا می کند و ... . اصلاح رفتار کودک (شلوغ کردن در خانه دیگران)

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران