کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

1
ارتباط خردسالان با افراد بزرگتر از خود و نتایج آن – قسمت دوم
ارتباط خردسالان با افراد بزرگتر از خود و نتایج آن – قسمت دوم به همین دلیل است که برای یکی دو سه سالی ، اشتیاق عجیبی نسبت به بزرگ شدن دارد و مایل است و آرزو می کند که صبح برخیزد و بزرگ شود و یا به زبانی یهو بزرگ شود ، آرزویی که در کودکی بسیار جدی است . ارتباط خردسالان با افراد بزرگتر از خود و نتایج آن – قسمت دوم

ارتباط خردسالان با افراد بزرگتر از خود و نتایج آن – قسمت دوم
کودک 3 ساله علاوه بر اینکه تمایلاتی و توجهاتی دارد تنها نسبت به بدن از نظر جسمانی توجهی ندارد ، بلکه برای او کوچک یا بزرگ بودن انسان ها ، ضعیف و قوی بودن آنها ، کوتاه و بلند بودن آنها هم اهمیت پیدا می کند و از آنجایی که خودش را حقیر و ناچیز می بیند و احساس بدی هم دارد ، همه دست به دست هم می دهد و گرفتاری و مشکل خودش را در بزرگ نبودن و یا کوچک بودنش می داند.
به همین دلیل است که برای یکی دو سه سالی ، اشتیاق عجیبی نسبت به بزرگ شدن دارد و مایل است و آرزو می کند که صبح برخیزد و بزرگ شود و یا به زبانی یهو بزرگ شود ، آرزویی که در کودکی بسیار جدی است .
اگر مثلا 3.5 ساله یا 4 ساله هستند و دیگری فقط آنها را 3 ساله بخواند میتوانند سخت برآشفته شوند و احساس بدی داشته باشند. اما کودکان در حالی که به دیگران توجه دارند و در حالی که بزرگی دیگران مخصوصا پدر و مادر را متوجه هستند به این نتیجه می رسند که از دیگران جدا هستند و این جدایی را معمولا با مفهوم تنهایی همراه می کنند.
به یکباره متوجه میشوند که برخلاف دوران 2 تا 3 سالگی که تصور می کردند محور و مرکز خانواده هستند و غیر از آنها وجودی در جهان نیست و این حالت خودمدار و خودمحور و خودشیفتگی به گونه ای بود که آنها را تا حدودی از حضور و وجود دیگران آزاد می کرد و راحت می گذاشت .
از حدود 3 تا 3.5 سالگی متوجه میشوند که پدر و مادر به یکدیگر توجهی دارند ( یا سایر بزرگسالان و یا خواهران و برادران به یکدیگر توجهی دارند) مخصوصا اگر نوزادی به خانه وارد شده باشد به یکباره احساس می کنند که پدر و مادر را از دست داده اند و از آنها که همیشه خودشان را با او یکی می دانستند جدا شده اند.
در یک چنین شرایطی است که بچه ها احساس حسادت شدیدی می کنند و این احساس شدید ، همراه با مالکیتی که هم چنان با آنها است و مالکیتی که وجودشان و پدر و مادر را به نوعی با هم درمی آمیزند برایشان اهمیت ویژه و بسیار مهمی دارد ، و سبب خواهد شد که حسادت آنها به رقابت کشیده شود و نه تنها حسادت کنند بلکه درگیر رقابتی شوند و این رقابت را به مسابقه ای تبدیل کنند و از این مسابقه پیروز بیرون بیایند.
برخی اوقات بچه ها مایل هستند که بین پدر و مادر فاصله ای را به وجود بیاورند. بین آنها می نشینند و از آنها میخواهند که از هم فاصله بگیرند.
برخی از اوقات وقتی که متوجه می شوند پدر و مادر همدیگر را می بوسند ، احساس ناراحتی می کنند و به بهانه هایی مسائل و مشکلاتی را بعدا به وجود می آورند.
میل به انحصارگری خودشان و این که پدر و مادر جدا ولی هر دو فقط از آنِ من هستند به یکباره وجود آنها را برهم می ریزد و گرفتارشان می کند.
جالب این است که در خانواده هایی که تک همسری هستند یا فرزند با مادر و پدر تنها زندگی میکند و پدر و مادر خودشان را همراه با هم در کنار خودشان ندارند ، این میل به مالکیت و انحصارگری ، صرف نظر از حتی جنس بچه و پدر و مادر بسیار شدیدتر است.
به طوری که هرگونه ارتباط پدر یا مادر با خویشاوندان ، در حالی که در آن رابطه ای و خبری نیست را ، بچه ها بسیار بد و آزار دهنده تلقی میکنند. اما اگر کار به دوست پدر و مادر بکشد معلوم است که تقریبا همه ی بچه ها احساس خوبی در این زمینه ندارند با وجودی که ممکن است این افراد با مهربانی و برآوردن نیازهایشان ، خودشان را به آنها نزدیک کنند ، همچنان وقتی که انحصارگری آنها را به خطر می اندازد ، نه تنها آنها را دوست ندارند و نه تنها مایل نیستند که پدر و مادر را با آنها شریک شوند بلکه برخی از اوقات آنها را متجاوزینی می بینند که در تحلیل نهایی با آمدن خودشان رابطه ی بین پدر و مادر با فرزند را برهم می زنند و پدر و مادر او را برای خود خواهند برداشت.
چنین احساس و نظری است که بچه ها را به نوعی خیال پردازی و یا حالات بد و اضطراب های شدید می کشاند و تا زمانی که پدر و مادر که حق دارند بعد از ، از دست دادن و یا نداشتن همسر ازدواج کنند ، مایل هستند با مرد یا زن دیگر ازدواج کنند ، آن زمانی باید این فرد را به زندگی و خانواده خودشان راه بدهند که خاطرشان آسوده شده است ، یعنی تصمیم قطعی و نهایی خودشان را گرفته اند که با این فرد ازدواج خواهند کرد.
در غیر این صورت رفت و آمد افراد مختلف و متفاوت و یا گفت و گو درباره ی اینکه ممکن است چنین فردی با ما زندگی کند یا با من ازدواج کند بسیاری از اوقات دنیای ساده و نسبتا آرام کودکی را در هر سن و سالی مخصوصا تا 12 و 13 سالگی بر هم می ریزد.
به همین علت بچه ها احساس بیشتری درباره ی نزدیکی خودشان با پدر و مادر دارند و از ایام خوش گذشته یاد می کنند و به عکس های گذشته مراجعه می کنند. آرزوی آن دوران و بازگشت و برگشت را دارند.
برخی از اوقات اگر پدر و مادر از هم جدا شده باشند ، به دنبال یافتن راهی و یا آرزو و دعایی هستند که پدر و مادر را دو مرتبه به خانه برگردانند و شرایطی را به وجود آورند که این همه احساس خطر را از خودشان دور کنند.
به هر حال حدود 3.5 سالگی این خشم نسبت به دیگری افزایش بیشتری پیدا میکند و بچه ها جنگی را با پدر و مادر به خاطر داشتن رابطه ی آنها با هم پیدا میکنند. به این معنا وقتی که پدر و مادر را خوب می بینند ، مایلند در این کار اخلال و اختلال ایجاد کنند و وقتی که رابطه ی بین آنها را خیلی بد می بینند کوشش میکنند که آنها را به هم نزدیک کنند ، بنابراین دوگانگی و تضادی بین 3 تا 4 سالگی در این زمینه تجربه می کنند.
به هر حال آنچه که هست و در این باره می دانیم این است که کودک در این زمینه تصورات و تخیلاتی دارد که غالب اوقات نه برای خود او روشن است و نه توان ابراز و یا بیان آن را دارد و نه برایش میتواند کاری بکند.
منبع : کتاب پرورش ، تعلیم و تربیت 3 تا 7 سالگی
ارتباط خردسالان با افراد بزرگتر از خود و نتایج آن – قسمت دوم

ارتباط خردسالان با افراد بزرگتر از خود و نتایج آن – قسمت اولارتباط خردسالان با افراد بزرگتر از خود و نتایج آن – قسمت اول

ارتباط کودکان 3 تا 7 ساله با افراد بزرگتر از خودشان و نتایج آن – قسمت اول نکته ی مهمی که باید به آن توجه داشت این است که بسیاری از اوقات و متاسفانه بچه ها به دلیل این کنجکاوی ، درگیر روابطی با افرادی میشوند که ، کمی بزرگتر از خودشان هستند و یا ممکن است مورد سوء استفاده بزرگسالان قرار بگیرند. ارتباط کودکان 3 تا 7 ساله با افراد بزرگتر از خودشان و نتایج آن – قسمت اول


چرا بعضی کودکان وسط حرف بزرگترها می پرند ؟چرا بعضی کودکان وسط حرف بزرگترها می پرند ؟

چرا بعضی کودکان وسط حرف بزرگترها می پرند ؟ بچه ها به دلایل مختلفی ممکن است بی مقدمه وارد صحبت یا کار شما شوند و وقفه ایجاد کنند.ممکن است بخواهند در مرکز توجه شما باشند و وقفه ایجاد کنند ، یا به دلیل عجله و یا حتی به خاطر آنکه درست خوب و بد را نمیداند. چرا بعضی کودکان وسط حرف بزرگترها می پرند ؟


پرسش‌های کودکانه – چرا نباید با غریبه‌ها صحبت کنم؟پرسش‌های کودکانه – چرا نباید با غریبه‌ها صحبت کنم؟

پرسش‌های کودکانه – چرا نباید با غریبه‌ها صحبت کنم؟ کودک آنلاین: ترس دربارۀ امنیت کودکان یک واقعیت تلخ زندگی امروزی است. اما این امکان وجود دارد که کودکتان را با راهکارهایی تجهیز کنید تا با توجهات ناخوشایند افراد غریبه مقابله کند. پرسش‌های کودکانه – چرا نباید با غریبه‌ها صحبت کنم؟


افراد غریبه و سوءاستفاده‌های جنسی از کودک چهار سالهافراد غریبه و سوءاستفاده‌های جنسی از کودک چهار ساله

افراد غریبه و سوءاستفاده‌های جنسی از کودک چهار ساله کودک آنلاین: احتمالاً در این سن موضوع برخورد با غریبه‌ها برای فرزندتان پیش می‌آید. بسیاری از چهارساله‌ها از خانه بیرون می‌روند و دوست دارند که برای مردم داستان‌هایی را دربارۀ خودشان تعریف کنند. حتی اگر فرزندتان خودش به غریبه‌ای نزدیک نشود، ممکن است غریبه‌ای به سراغ او بیاید. افراد غریبه و سوءاستفاده‌های جنسی از کودک چهار ساله

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران