کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
مرزهای تربیتی – قانون تحرک (2)
مرزهای تربیتی – قانون تحرک : منفعل بودن یا تنبلی یا عدم تاثیرپذیری، برخلاف فعال بودن یا قوۀ ابتکار عمل داشتن است. منفعل‌بودن در کودکان یک مانع اصلی در مسیر رشد مرزهای موجود است

مرزهای تربیتی – قانون تحرک (2)
مشکل منفعل بودن
منفعل بودن یا تنبلی یا عدم تاثیرپذیری، برخلاف فعال بودن یا قوۀ ابتکار عمل داشتن است. منفعل‌بودن در کودکان یک مانع اصلی در مسیر رشد مرزهای موجود است. کودکان منفعل در حال حفظ الگوهای زندگی هستند، چرا که انتظار کسی یا چیزی را می‌کشند.
کودکانی که منفعل هستند، دیگر برای یادگیری در مورد خودشان مسئولیتی ندارند و همکاری نمی‌کنند. آنها یاد می‌گیرند که کنترل زندگی خود را به‌شخص دیگری واگذار کنند، شخصی که به‌جای آنها فعالیت خواهد کرد.
کودکان منفعل نمی‌توانند از فرآیند تلاش، شکست، یادگیری بهره‌ای ببرند؛ فرآیندی که آنها به‌مرزهایشان را یاد می‌دهد. آنها هرگز، به‌طور واقعی گامی به‌سوی آنچه که پیش رویشان قرار دارد، برنمی‌دارند؛ آنها شکست نمی‌خورند، رشد هم نمی‌کنند.
آنها اغلب کودکان واقعاً خوبی هستند، اما تنها تا زمانی که شما در کنارشان هستید و به‌همین دلیل به‌سختی می‌توان حس کرد که آنها چگونه فردی هستند، اما تنها تا زمانی که شما در کنارشان هستید و به‌همین دلیل به‌سختی میتوان حس کرد که آنها چگونه فردی هستند.
آنها اغلب در برقراری رابطۀ دوستی با دیگران و یافتن علائق و هیجانات خود مشکل دارند و به‌راحتی تحت تاثیر یا کنترل دوستان پرخاشگر خود قرار می‌گیرند. آنها همراهی می‌کنند تا با آنها همراهی شود. آنها زندگی را در اختیار نمی‌گیرند.
گفته شده که یک تصمیم بد گرفتن، بهتر از تصمیم نگرفتن است. به‌همین دلیل است که در شرایط مساوی، کودکان فعال سریع‌تر از کودکان منفعل یاد می‌گیرند و به‌کمال میرسند. به‌این معنی که والدین در این شرایط زمینۀ مساعدتری برای تربیت کودک خود در اختیار دارند.
•    در مورد یک کودک منفعل چه‌کاری می‌توانید انجام دهید؟
والدین کودکان منفعل با مشکل مضاعفی روبه‌رو هستند. این کودکان همان مشکلات مربوط به‌مرز بی‌مسئولیتی یا مقاومت در برابر حق تملک را دارند، اما در فرآیند یادگیری سخت‌تر می‌توان محدودیت‌ها را در موردشان به‌کار گرفت. در ادامه به‌برخی از شیوه‌هایی که کودکان منفعل در پیش می‌گیرند، اشاره می‌شود:
- تعلل
کودک در آهرین لحظۀ ممکن به‌شما پاسخ میدهد، تکالیف مدرسه‌اش را دیر تمام می‌کند و شما را وادار به‌انتظار کشیدن در ماشین می‌کند تا برای رفتن به‌مدرسه یا قرار ملاقات‌های دیگر آماده شود.
زمانی که از او می‌خواهید صدای موسیقی را کم کند یا میز شام را آماده کند، یک کودک عادی که پر از جنب و جوش است، سرعت کار خود را به‌طوری که محسوس نباشد، پایین می‌آورد. او برای انجام آن کاری که مایل به‌انجام آن نیست، وقت زیادی را تلف می‌کند و برای انجام کاری که می‌خواهد، وقت کمی را صرف می‌کند.
- نادیده گرفتن
فرزندتان دستور شما را به‌ذهنش راه نمیدهد یا وانمود می‌کند که صدای شما را نشنیده است یا صرفاً به‌شما بی‌توجهی می‌کند. او توجهش را به‌اسباب بازی، کتاب یا خیال‌پردازیهای خودش جلب می‌کند.
- عدم آغاز کار یا خطرپذیری
فرزندتان از تجربه‌های جدید، مثل ملاقات با دوستان تازه یا تمرین یک ورزش یا تجربۀ یک هنر جدید اجتناب می‌کند، و همیشه سرگرم فعالیت‌ها و الگوهای آشنا و قدیمی است.
- زندگی در یک دنیای فانتزی (غیرواقعی)
فرزندتان بیشتر تمایل دارد درون‌گرا باشد تا در دنیای واقعی زندگی کند. به‌نظر می‌رسد زمانی که او افکار زیادی در ذهن دارد، خوشحال‌تر و پرجنب و جوش‌تر است و به‌محض رویارویی با اولین نشانۀ مشکلات یا ناراحتی عقب‌نشینی می‌کند.
- مخالفت منفعلانه
کودک در برابر خواسته‌هایتان با چشم‌های بی‌حالت یا اخم به‌شما نگاه می‌کند و بعد هم کاری انجام نمیدهد و توجهی به‌خواسته‌تان نمی‌کند. او آشکارا از اقتدار شما خشمگین یا متنفر است. اما بدون کلمه‌ای حرف زدن آن را به‌شما نشان میدهد.
- انزواطلبی
فرزندتان از برقراری ارتباط با دیگران اجتناب می‌کند و ترجیح میدهد در اتاقش بماند. او به‌جای بحث کردن یا جنگیدن با شما، در برابر بعضی از مشکلاتش که شما برایش به‌وجود آورده‌اید، با ترک کردن شما مقاومت می‌کند.
منبع: کودک و حد و مرزهایش
مرزهای تربیتی – قانون تحرک

مرزهای تربیتی – قانون تحرک (1)مرزهای تربیتی – قانون تحرک (1)

مرزهای تربیتی – قانون تحرک : وقتی احترام بر دوستی مقدم می‌شود، تحرک حاصل می‌شود. وقتی دوستی بر احترام مقدم می‌شود، انفعال (بی‌تحرکی) حاصل میشود. دوستی، احساسات مثبت را به‌ارمغان می‌آورد و البته تنبلی را.


مرزهای تربیتی – قانون انگیزه (2)مرزهای تربیتی – قانون انگیزه (2)

مرزهای تربیتی – قانون انگیزه : همچنان که محدودیت‌هایی برقرار می‌کنید و پیامدهایی را برای کارهای فرزندتان در نظر می‌گیرید، او تقریباً به‌طور قطع در معرض آزمایش، اعتراض و تنفر قرار می‌گیرد. هیچ‌کس دوست ندارد با چنین وضعیتی روبه‌رو شود!


مرزهای تربیتی–احترام گذاشتن به دیگران (2)مرزهای تربیتی–احترام گذاشتن به دیگران (2)

مرزهای تربیتی : آزادی و جدایی ما از یکدیگر یکی از مهم‌ترین ابعاد ارتباط است. لازم است بتوانیم به‌جدایی از افرادی که به‌آنها عشق می‌ورزیم، احترام بگذاریم. این درس از دوران نوپایی آغاز می‌شود، آن هم با افزایش محدودۀ جدایی مادر و پدر از کودک، و برعکس.


مرزهای تربیتی - قانون قدرت (1)مرزهای تربیتی - قانون قدرت (1)

مرزهای تربیتی - قانون قدرت در بعضی از موارد، بیشتر کودکان فکر می‌کنند بزرگ شده‌اند، قوی هستند و هیچ نوع محدودیتی در انجام کارها ندارند. آنها نسبت به‌قدرت مطلق خود مغرور و از خودراضی می‌شوند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران