کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
نکاتی برای ادارۀ کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان – بخش اول
کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان : صرف‌نظر از سعی و تلاش شما در تشخیص نیازها و عواطف کودک خود، باز هم مواقعی خواهد بود که او کنترل خود را برای لحظاتی و حتی چند روز از دست خواهد داد. نکات زیر به‌شما کمک می‌کند تا موانع اجتناب ناپذیر پیش رو را اداره کنید.

نکاتی برای ادارۀ کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان – بخش اول
صرف‌نظر از سعی و تلاش شما در تشخیص نیازها و عواطف کودک خود، باز هم مواقعی خواهد بود که او کنترل خود را برای لحظاتی و حتی چند روز از دست خواهد داد. نکات زیر به‌شما کمک می‌کند تا موانع اجتناب ناپذیر پیش رو را اداره کنید.
قبل از رفتن به‌مرحله بعدی، نگاهی اجمالی به‌این نکات انداخته و آن‌ها را بررسی کنید. حتی می‌توانید آنها را دم دست نگه دارید تا در مواقع نیاز گزینه‌هایی در اختیار داشته باشید.
به‌خاطر داشته باشید که همه کودکان، همه والدین و همه وضعیت‌ها از همدیگر متفاوت هستند. بنابراین ایده‌هایی که مورد استفاده قرار می‌دهید می‌تواند از وضعیتی به‌وضعیت دیگر، از کودکی به‌کودک دیگر و از روزی به‌روز دیگر تغییرکند. انعطاف‌پذیر بوده و آن دسته از راه‌حل‌هایی را که به‌نظر می‌رسد نتایج بهتری برایتان فراهم می‌کند، تمرین کنید.
- حق انتخاب بدهید
 شما با دادن حقی بیش از اظهارنظر صرف به‌کودک خود درباره زندگی‌اش، از مشکلات دوری می‌کنید. شما می‌توانید این‌کار را درحین حفظ کنترل بر زندگی او، با واگذاری انتخاب‌هایی که پیشتر بحث شد انجام دهید.کودکانی که معمولاً در تصمیم‌گیری در مورد کاری که باید انجام دهند مشارکت می‌کنند، اغلب از طغیان‌های عاطفی دور می‌شوند.
- تماس چشمی ‌برقرار کنید
درخواست کردن از یک متر بالاتر از قد کودک و یا چندمتر آن طرف‌تر از او، احتمالاً باعث خواهد شد کودک‌تان شما را نادیده بگیرد. عدم رعایت این مسئله ایجاد استرس می‌کند که اغلب، منجر به بهانه‌گیری وکج خلقی ، ازسوی هر دوی شما خواهدشد. به جای آن، تا سطح کودک خود خم شده و در چشمان او نگاه کنید و درخواست خود را به صورت واضح و دقیق مطرح سازید. این سبک از برقراری ارتباط، توجه کامل او را جلب خواهد کرد.
- احساسات او را تاییدکنید
 هنگامی‌که کودک‌تان زمان پرهیجانی را پشت سرمی‌گذارد، به او کمک کنید تا عواطف خود را مشخص و آنها را درک نماید. احساسات او را به زبان بیاورید: ((تو واقعا غمگینی. می‌دونم که دوست داری اینجا بمونی و بازی کنی)). البته، این به‌معنای تسلیم شدن در برابر خواسته او نیست، اما گاهی اوقات صرف مطلع کردن او از اینکه مشکلش را درک می‌کنید برای آرام کردن او کافی خواهد بود.
- اجازه دهید به صورت طبیعی اتفاق بیفتد
 درصورتی‌که کودک‌تان با تلاش‌های مهربانانه شما آرام نشد، گاهی بهتر است به‌او اجازه دهید کج خلقی‌اش مسیرعادی خود را طی کند.کودکان عواطفی قوی دارند و گهگاه لازم است که‌آنها را به‌شیوه خود تخلیه کنند. اگر کودک‌تان به کمک شما پاسخ نداده، تا زمانی که بهانه گیری و یا کج خلقی برای او و یا وسایلش خطری ندارد آزادانه بگویید: "من دارم از اتاق میرم بیرون. هروقت که حالت بهتر شد می‌تونی بیای پیشم" و همان کار را انجام دهید. خود را با چیز دیگری سرگرم کنید (البته، مخفیانه او را زیر نظر داشته باشید) و صبورانه منتظر بمانید تا کودک‌تان آرام شود.
- فضایی برای آرام شدن ایجاد کنید
اگر کج خلقی، بهانه گیری یا نق زدن به اتفاقی روزمره تبدیل شود، اجازه دهید کودک‌تان از قبل بداند که چنان رفتارهایی باید در فضای مخصوصی مانند اتاق اضافی خانه ، دستشویی، حمام یا رختشوی خانه رخ دهد (از اتاق خواب و یا اتاق بازی کودک برای این منظور استفاده نکنید). زمانی که او بتواند در آنجا احساسات خود را تخلیه کرده و بعد از آرام شدن از آنجا بیرون بیاید- می‌توانید این را فضای آرام‌سازی یا فضای آرامش بخش بنامید.
در این فضا چیزی که بتواند به‌آرام شدن کودک‌تان کمک کند قرار دهید تعدادی اسباب بازی حیوانات توپر تسلی بخش، یک بالش و یک پتو در اتاق قراردهید.
می‌توانید یک دستگاه پخش صدا با موسیقی لالایی مانند آرامش‌بخش فراهم نمایید. موسیقی‌هایی مانند امواج اقیانوس و یا باران نیز کمک بزرگی در ایجاد آرامش هستند. موقعی که کودک‌تان به‌فضای مذکور می‌رود موسیقی یا صدا را روشن نموده و یا حتی بهتر از آن ،ن حوه کارکردن با دستگاه را به‌او نشان دهید.
فرض کنید که کودک‌تان هر روز مکرر دچار کج خلقی می‌شود. زمانی‌که هر دوی شما آرام بودید، به‌او توضیح دهید که شما فضای خاصی را برای او ایجاد کرده‌اید تا موقعی که ناراحت است و بر خود کنترل ندارد آنجا بماند.
به‌او توضیح دهید که منظور دقیق از کج خلقی چیست (به‌او نشان دهید). به‌کودک‌تان اطلاع دهید که زمانی که این مسئله اتفاق می‌افتد او باید به‌آن فضای آرام سازی برود. به‌او نشان دهید که‌چگونه موسیقی و یا صدای سفید را روشن کند.
زمانیکه کج خلقی شروع می‌شود، شما می‌توانید با یک اظهارنظر مختصر کودک‌تان را به‌فضای آرام سازی همراهی کنید:"وقتی آرام شدی ، می‌تونی بیای بیرون". اگر از فضا بیرون آمده و همچنان دچار کج خلقی باشد، او را مجدداً به‌آن فضا هدایت کرده و تکرار نمایید: "وقتی آرام شدی ، می‌تونی بیای بیرون". حتی می‌توانید تصمیم به‌ماندن با او بگیرید.
زمانی‌که کودک‌تان آرام شد واز اتاق بیرون آمد، وقت آن خواهد بود که‌با هر موضوعی که مایه ناراحتی او بوده برخورد کنید، درصورتی‌که همچنان به‌توجه نیاز داشته باشد. اگر کج خلقی بر سر موضوع بی‌اهمیتی باشد، بهتر است آن را رها کرده و به سراغ فعالیت بعدی بروید.
اوایل، ممکن‌است کودک‌تان کل روز را در فضای آرام‌سازی سپری کند، اما یاد خواهد گرفت که چگونه خود را آرام کرده و بر عواطف خود چیره شود، یک مهارت مهم زندگی.
منبع: انضباط بدون گریه

نکاتی برای ادارۀ کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان – بخش دومنکاتی برای ادارۀ کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان – بخش دوم

کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان : زمانی که کودکان عصبانی می‌شوند، اغلب تنفس آنها سریع و سطحی شده و بدن‌شان سفت می‌شود. این علائم فیزیولوژیک، میتواند کودک را در وضعیت خشمگین نگه داشته و مانع آرمیدگی شود.


نکاتی برای ادارۀ کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان – بخش سومنکاتی برای ادارۀ کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان – بخش سوم

کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان : کودکان زمانی که یک فعالیت جدید و جالب به‌آنها پیشنهاد می‌شود به‌آسانی حواس‌شان پرت می‌شود. اگر کودک‌تان نق زده و یا بهانه ‌گیری می‌کند، سعی کنید آن را فعالیتی که کودکتان در آن درگیر است ببینید.


نکاتی برای ادارۀ کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان – بخش چهارمنکاتی برای ادارۀ کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان – بخش چهارم

کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان : برخی اوقات دلیل بهانه‌گیری کودک‌تان این است که او از کاری که از او خواسته‌اید انجام دهد و یا آن را متوقف کند ناراحت است.


کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکانکج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان

کج خلقی ، بهانه گیری ، نق زدن کودکان کج خلقی: نمایشی کنترل نشده از عواطف منفی یا بدخلقی بهانه گیری : گریۀ افراطی و بی‌مورد، شکایت و اعتراض نق زدن : رفتار کردن با صدای غم‌انگیز و جیغ مانند (شدیداً آزاردهنده)

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران