کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
تکنیک توجه برگردانی کودکان
تکنیک توجه برگردانی کودکان : زمانی که سعی داریم، توجه کودکان را از افکار و احساسات مخرب و غیرمؤثر منحرف کنیم، تکنیک توجه برگردانی ، بسیار مفید است.

تکنیک توجه برگردانی کودکان
زمانی که سعی داریم، توجه کودکان را از افکار و احساسات مخرب و غیرمؤثر منحرف کنیم، تکنیک توجه برگردانی ، بسیار مفید است. به‌علاوه، این تکنیک برای تغییر حالت خلقی نیز بسیار سودمند است.
وقتی که شما توجه کودک را از یک موضوع ناراحت کننده، منحرف می‌کنید، احساس او تغییر می‌کند. کودک یاد می‌گیرد که وقتی ناراحت، بی‌قرار یا مضطرب است، میتواند کارهایی انجام دهد که حال او را بهتر می‌کند. به‌تدریج کودک یاد می‌گیرد که بدون کمک پدر و مادرش، توجه خود را به‌جنبه‌های دیگر منحرف نماید.
•    توجه برگردانی برای بچه‌های کوچک (والدین به‌عنوان مربی)
- یک موسیقی آرام بگذارید یا خودتان یک آهنگ آرامش بخش بخوانید.
- اسباب بازی مورد علاقه کودک را در اختیارش قرار دهید.
- با عروسک پشمالو یا پتویی که کودک آن را دوست دارد، او را نوازش کنید.
- دالی موشه بازی کنید.
- توجه کودک را به‌چیزی که از لحاظ دیداری جذابیت دارد، جلب کنید.
•    توجه برگردانی برای نوپایان
اکنون سعی می‌کنیم به‌کودکان یاد دهیم که خودشان توجه خودشان را منحرف کنند. برای این کار باید رفتارهای کودک را به‌دقت مشاهده کنیم و ببینیم او از انجام چه فعالیتهایی بیشتر لذت می‌برد. این فعالیتها همان چیزهایی هستند که در مواقع ناراحتی، به‌احتمال بیشتری می‌تواند توجه کودک را از ناراحتی‌اش پرت نماید.
به‌تدریج از کودک بپرسید که چطور میتواند احساس آرامش بیشتری داشته باشد و به‌او یاد بدهید که از این تکنیک استفاده کند. به‌این دلیل که فرزندتان به‌روش جدیدی برای آرام ساختن خودش دست یافته و میتواند به‌تنهایی احساس آرامش کند، او را تشویق و تحسین نمایید.
- سه بار دور حیاط یا در سالن خانه بدود.
- پازل درست کند یا با مکعب‌ها خانه‌سازی کند.
- کتابهای مصور را تماشا کند.
- به‌داستانهای ضبط شده یا به‌موسیقی گوش دهد.
- کارتون مورد علاقه‌اش را تماشا کند یا یک بازی کامپیوتری ساده انجام دهد.
•    توجه برگردانی برای بچه‌هایی که در سن مدرسه قرار دارند
در این سن، کودک شما میتواند منطق این تکنیک را درک کند. او می‌تواند بفهمد که افکار ما روی احساسات ما تاثیر می‌گذارد. بهتر است که توجه برگردانی به‌صورت فعال صورت بگیرد، چرا که فعالیتهای جسمی به‌ما کمک می‌کند که افکار و احساسات‌مان را دوباره جهت‌دهی کنیم.
در مواقع افسردگی، فعالیت بدنی و ورزش برای تغییر خلق، خیلی مفید هستند. برای افرادی که بی‌قرار و مضطرب هستند، فعالیتهای تکراری مانند بافندگی میتواند آرامش‌بخش باشد.
اگر شما برای توجه برگردانی، گوش دادن به‌موسیقی یا تماشای فیلم را انتخاب می‌کنید، باید دقت نمایید که اینگونه فعالیتها، خلق شما را بدتر نکنند. اگر کودک شما ناراحت است، نباید به‌آهنگهای غمگین گوش کند. باید آهنگی را انتخاب کنید که شاداب کننده و روح بخش است.
- پازل‌های پیچیده درست کند.
- با عروسک‌ها بازی تخیلی انجام دهد.
- کتاب بخواند یا به‌یک نوار داستان گوش کند.
- موسیقی گوش کند.
- ژیمناستیک کار کند.
- آشپزی کند.
- خیاطی، بافندگی و قلاب بافی کند.
- دوچرخه سواری یا اسکیت سواری کند.
منبع: با کودک بدقلق و ناآرام چه کنیم؟

تمرین تکنیک‌های فرزندپروری – بخشِ اولتمرین تکنیک‌های فرزندپروری – بخشِ اول

تمرین تکنیک‌های فرزندپروری : بعضی وقتها یا شاید هم خیلی وقتها، باید سریع تکنیک رو اجرا کرد. سریع از فرصت استفاده کرد و تکنیک رو اجرا کرد. به‌اینکه منتظر موقعیت مناسب نمی‌مونیم، می‌گیم اجرای تکنیک سر صحنه.


تاکتیک آگاهی کودکان - قسمت دومتاکتیک آگاهی کودکان - قسمت دوم

تاکتیک آگاهی کودکان : تکنیک بیان خواسته مثل تکنیک بیان احساسه، یعنی کمک می‌کنه که ما خواسته‌مون رو واضح و مشخص بیان کنیم. یعنی خواسته‌ای که از فرزندمون داریم رو بیان کنیم تا آگاهی پیدا کنه.


تکنیک‌ها در بازی فرزندپروری – بخش دومتکنیک‌ها در بازی فرزندپروری – بخش دوم

بازی فرزندپروری : یک شیوۀ اجرای این تکنیک اینه که آروم بنشینین و تنها یا با کمک همسرتون، فرض کنین که یک مسافر کوچولوی خیالی به‌عنوان وکیل مدافع فرزندتون، اومده و میخواد از فرزندتون دفاع کنه.


تاکتیک تشویق کودکان – قسمتِ دومتاکتیک تشویق کودکان – قسمتِ دوم

تاکتیک تشویق کودکان : به‌این تکنیکی که الآن توضیح میدیم، میگن تکنیک تشویق توصیفی. اسم تکنیک‌ها مهمه. اونهارو به‌خاطر بسپارین. چون بعداً برای همفکری با دوست یا همسرتون باید اسم تکنیک رو بگین تا بفهمه الآن باید چیکار کنه.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران