کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

1
علل اصلی دعوا بین خواهر و برادرها – بخش اول
علل اصلی دعوا بین خواهر و برادرها – بخش اول کودک آنلاین: کودکان برخلاف بزرگسالان، هنوز نیاموخته اند که احساسات پرخاشگرانه خود را در مسیرهای قابل قبول هدایت کنند، اما به سرعت می آموزند که پرخاشگری کردن با همۀ اعضای خانواده، آنها را به خواسته شان نمی رساند.

علل اصلی دعوا بین خواهر و برادرها – بخش اول
کودک آنلاین: کودکان برخلاف بزرگسالان، هنوز نیاموخته اند که احساسات پرخاشگرانه خود را در مسیرهای قابل قبول هدایت کنند، اما به سرعت می آموزند که پرخاشگری کردن با همۀ اعضای خانواده، آنها را به خواسته شان نمی رساند.
اگر مامان یا بابا اجازه ندهند طبق خواسته خود پیش بروی، چارۀ چندانی وجود ندارد و باید نظر آنها را قبول کنی. هرچه باشد مامان و بابا بزرگتر و قوی ترند. آنها می توانند پول توجیبی تو را ندهند یا اجازه ندهند تلویزیون تماشا کنی.
اما اگر خواهر یا برادری که فقط چند سال بزرگتر یا کوچکتر است، برای شما ناراحتی ایجاد می کند، احتمالاً می توانی با او درگیر شوی و با استفاده از زور به خواسته ات برسی.
دلیل دعواهای هم شیرها هر روز و هر ساعت عوض می شود. آنچه در ذیل می آید، بعضی از علل اصلی دعواها و روش هایی برای تشخیص دادن آنهاست.
•    بازی های خشن و پر سر و صدا
اغلب با شنیدن صدای تَرَق! آخ ! آی! می توانید این جور دعواها را تشخیص بدهید و متوجه می شوید که بچه ها برای لذت بردن با هم کشتی می گیرند. در این جور بازی ها اغلب صدای خندۀ بچه ها هم شنیده می شود.
بازی های خشن و پر سر و صدا بی خطر و لذت بخش اند و معمولاً کسی از این بازیها آسیب نمی بیند. بچه ها عاشق این بازی ها هستند، به خصوص پسرها. البته دخترها هم دوست دارند به این بازی ها بپیوندند.
اگر سر و صدای آنها شما را کلافه می کند، برای خودتان یک گوشۀ ساکت پیدا کنید یا آنها را بفرستید در جای دیگر بازی کنند. هنگامی که با هم دست به بازی های خشن و پر سر و صدا می زنند، بگذارید به بازی شان ادامه دهند، مگر اینکه احساس کنید ممکن است آسیب ببینند.
مراقب باشید به بهانه بازی یکدیگر را اذیت نکنند
کشتی گرفتن اگر کسی اسیب نبیند، اشکالی ندارد، اما گاهی در باطنِ امر اهداف دیگری وجود دارد. یک نفر تعریف می کرد که وقتی بچه بود، برادر بزرگترش همواره به بهانه بازی و کشتی به او زور می گفته است. ممکن است والدین فکر کنند که بچه ها به بازی مشغول اند و موضوع را جدی نگیرند، اما طفلک بچه ای که از خواهر و برادرش مشت و لگد می خورد و این بازی برایش هیچ لذتی ندارد.
به محض اینکه متوجه زورگویی یکی از فرزندانتان به فرزند دیگر شدید، آن را ریشه کن کنید. اگر کشتی بچه ها به دعوا و درگیری و خشونت منجر شد، بلافاصله مداخله کنید.•    وقتی بچه ها عصبی و خسته اند
بچه ها قبل از اینکه این جور دعواها را شروع کنند، خسته و غرغرو می شوند. اغلب این دعواها در پایان یک روز پر کار و خسته کننده یا در پایان یک سفر طولانی رخ می دهند. دعوا معمولاً بر سر هر چیزی شروع می شود که اگر فرزندانتان شاداب و سرحال بودند هرگز به آن اهمیتی نمی دادند.
ایام هفته و ساعات روز، همه بر روحیه و خلق و خوی افراد تاثیر می گذارند. بعضی از افراد هنگام خستگی پر تنش و تحریک پذیر می شوند، بعضی نیز هنگام گرسنگی غیرقابل تحمل اند.
بعضی از افراد اول صبح سرحال نیستند. اگر بلافاصله پس از آنکه بیدار شدند با آنها صحبت کنید، بدخلق و عصبی اند، اما چند ساعت بعد خوش خلق و خوش برخورد می شوند.
اگر بچه ها روز بدی را در مدرسه بگذرانند، مثل ما که گاهی در محل کار روز بدی را می گذرانیم، احساس خستگی و بی رمقی می کنند. در چنین شرایطی ناراحتی های کوچک و معمولی مایۀ دعوا می شوند.
پیش بینی و برنامه ریزی به پیشگیری از این دعواها کمک می کند. اگر فرزندانتان در پایان روزهایی که در مدرسه برنامه ای سنگین دارند، بیشتر دعوا می کنند، برای عصر آنها فعالیت هایی را برنامه ریزی کنید که به تخلیه و آرام شدنشان کمک کند.
مطالعه، گوش کردن به قصه یا تماشای تلویزیون – البته به جز برنامه های خشن – همۀ این فعالیت ها مناسب و آرام هستند. اگر دختر شما از صبح خوشش نمی آید، از همۀ افراد خانواده بخواهید به او فرصت بدهند و نزدیک ظهر به سراغش بروند.
اگر بچه ها بداخلاق شده اند، صرف نظر از شرایط آب و هوا، همگی مدتی از خانه بیرون بروید.
•    جلب توجه
هنگامی که بچه ها به این نوع دعواها مشغول می شوند، آنچه آنها را لو می دهد حضور شماست. هنگام دعوا کردن نیز زیر چشمی شما را می پایند و تمام مدت منتظر واکنش شما هستند. گاهی هدف از این نوع دعواها به دردسر انداختن خواهر یا برادر دیگر است.
دعوا راه انداختن زمانی رخ می دهد که حوصلۀ یکی یا هر دوی بچه ها کمی سر رفته باشد؛ با دعوا کردن به طور قطع شرایط از یکنواختی و کسالت درمی آید و با کشیده شدن پای والدین به این میان، اوضاع هیجان انگیز می شود.
وقتی فرزندانتان برای جلب توجه شما با هم دعوا می کنند، اگر صحنه را ترک کنید، شاید دعوای آنها هم قطع شود. اطمینان حاصل کنید که در غیاب شما کسی آسیب نخواهد دید.
اگر طاقت سر و صدایشان را ندارید آنها را از هم جدا کنید. در دعوایشان مداخله نکنید و اگر فریاد زدند که: تقصیر من نیست یا اون اول شروع کرد به فریادشان گوش نکنید، چون شما را به جنون خواهند کشاند.
به اتاق دیگری بروید و تلویزیون را با صدای بلند روشن کنید. بچه ها هم باید بتوانند به تناسب سن و سالشان به حقوق والدین شان احترام بگذارند. والدین نیز گاهی به سکوت و آرامش نیاز دارند.
به خاطر بسپارید که صرف اینکه فرزندانتان توجه شما را طلب می کنند، لازم نیست همیشه به آنها توجه کنید.

منبع: راهنمای بهبود روابط خواهر و برادرها
علل اصلی دعوا بین خواهر و برادرها – بخش اول

علل اصلی دعوا بین خواهر و برادرها – بخش دومعلل اصلی دعوا بین خواهر و برادرها – بخش دوم

علل اصلی دعوا بین خواهر و برادرها – بخش دوم رئیس بازی درآوردن و دستور دادن: عباراتی که هنگام این نوع دعواها می شنوید، چنین است: این کار را بکن و به دنبالش: نه خیر، دلم نمی خواهد و جرقۀ دعوا زده می شود. دیر یا زود عبارت های زیر را نیز خواهید شنید: مگر تو رئیسی؟ یا حق نداری به من دستور بدهی.


پایان بخشیدن به دعوای خواهر و برادر – بخش اولپایان بخشیدن به دعوای خواهر و برادر – بخش اول

پایان بخشیدن به دعوای خواهر و برادر – بخش اول کودک آنلاین: شاید احساس کنید این شگردها بدجنسی است، اما گاهی باید آنها را انجام داد. به هر حال هر مادر و پدری باید چند ترفند در آستین داشته باشد. پایان بخشیدن به دعوای خواهر و برادر – بخش اول


علل رقابت بین خواهر و برادر – بخش اولعلل رقابت بین خواهر و برادر – بخش اول

علل رقابت بین خواهر و برادر – بخش اول کودک آنلاین: خواهرها و برادرها برای کسب موقعیت برتر با هم کلنجار می روند و سعی می کنند برای زندگی در کنار هم راههایی پیدا کنند، اما پیش از دستیابی به صلح و صفا همیشه با هم می جنگند. علل رقابت بین خواهر و برادر – بخش اول


حسادت کودک نسبت به خواهر و برادرش حسادت کودک نسبت به خواهر و برادرش

حسادت کودک نسبت به خواهر و برادرش همه ی بچه ها به خواهر و برادری که نمره ی بیشتری گرفته ، کفش های نو دارد یا بیشتر تشویق می شود به طور موقت احساس حسادت می کنند ولی بعضی از این حسادت ها اجتناب ناپذیرند. حسادت کودک نسبت به خواهر و برادرش

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران