کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
عوامل مؤثر در بازی کودکان – بخش اول
عوامل مؤثر در بازی کودکان – بخش اول جنسیت یکی از عوامل مؤثر در بازی است؛ یعنی می دانیم که بازی پسرها با دخترها تفاوت دارد. پسرها بیشتر از بازی هایی لذت می برند که دشوار است و نیاز به فعالیت جسمانی دارد و دخترها اغلب بازی های ساکت، آرام و ظریف را ترجیح می دهند.

عوامل مؤثر در بازی کودکان – بخش اول
کودک آنلاین: عوامل متعددی در بازی تاثیر می گذارند. در این فصل، تاثیر عواملی نظیر جنس، سن، هوش و محیط بر بازی مطرح می گردد.
•    تاثیر جنس
جنسیت یکی از عوامل مؤثر در بازی است؛ یعنی می دانیم که بازی پسرها با دخترها تفاوت دارد. پسرها بیشتر از بازی هایی لذت می برند که دشوار است و نیاز به فعالیت جسمانی دارد و دخترها اغلب بازی های ساکت، آرام و ظریف را ترجیح می دهند.
به عقیدۀ روانشناسان فرانسوی، بازی در نزد پسران، بیشتر وسیله ای برای اثبات خود در برابر دیگران و برای دختران، وسیله ای برای بودن با دیگران است.
در اوقات فراغت، دخترها بیشتر ترجیح می دهند دور هم گرد آیند و با یکدیگر درد و دل کنند و پسران ترجیح می دهند در پی یکدیگر بدوند و به جست و خیز بپردازند.
ویژگی رفتاری دخترها اغلب خودداری از پرخاشگری، تلقین پذیری از اطرافیان و تاثیرپذیری از هم بازی خود است. در مواقعی که برخورد بین دختران اجتناب ناپذیر می شود و آنان ناگزیر از پرخاشگری به یکدیگر می شوند، حالات هیجانی آنان کمتر از پسران به حمله وری و تنبیه بدنی می انجامد.
در حالی که پسران فعالیت های جسمی زیاد و جنبش های ماهیچه ای، حرکات شدید، هیجان، رفتار تند و پرخاشگرانه را دوست دارند. آنان بیشتر ناگهانی به بازی می پردازند، لذا به ابداع و نوآوری در قوانین، آداب و رسوم بازی دست می زنند و اغلب از زیر بار رعایت قوانین و مقررات بازی شانه خالی می کنند.
اکثراً یا خود می کوشند قانون گذار باشند و یا اینکه قوانین بازی را به نفع خود ندیده می گیرند تا بر رقیب خود پیروز شوند؛ از این رو بازی؛ اغلب در نزد پسران به مرور تغییر چهره می دهد، و به صورت رفتاری نو با آداب و رسومی نو در محیط های مختلف جلوه گر می شود.
اما دختران بیشتر از پسران به قواعد و اصول بازی گردن می نهند و به رعایت اصول و نظم بازی مقید هستند. البته آنان نیز به نوبۀ خود دست به نوآوری هایی در بازی می زنند و باعث تغییر در بازی می شوند، اما معمولاً از شدت عمل در فعالیت جسمی و حمله وری یا پرخاشگری بازی ها می کاهند و رقابت در بازی را به صورت ملایم تری درمی آورند.
به عقیدۀ دِبس و پیرون، پسران در بازی خواهان تاثر شدید و فعالیت عضلانی زیاد اند. به این ترتیب که آنها در موقع بازی با جنب و جوش، پرهیجان، غُران و اغلب متجاوزند. دختران آرام تر و ساکت تر می مانند و پرخاشگری و جنگجویی آنان در حد حرف باقی می ماند.بازی دختران قبل از هر چیز مبتنی بر رعایت اصول و قواعد است. علاقه به آداب و رسوم مذهبی و تشریفاتی از همان دورۀ کودکستان در نزد دختران پیدا می شود که بعد از چندی این علاقه فقط به منظور تایید خویش و نوعی اطاعت محض، که به صورت میل شدید به مخالفت های ظاهری است، ملاحظه می شود.
پسران برعکس در سازمان های ساده و بی حرکت، ناراحت به نظر می رسند و بازی های آنها، که ارادی تر و بی دوام تر است، بیشتر متوجۀ ابتکار و اکتشاف است.
پسران همان طور که اشاره شد، به منظور تسلط بیشتر بر هم بازی هایشان، با تغییر اختیار قوانین، یا با فراموش کردن عمدی آنها، خود را از قید قواعد و اصول آزاد می کنند؛ بنابراین ممکن است بازی معین، برحسب آنکه دختران یا پسران بدان مشغول باشند، شکل متفاوتی به خود بگیرد.
به این ترتیب ممکن است یک بازی که در نزد پسران خشونت آمیز است در نزد دختران بازی ساده و منتظمی جلوه گر شود؛ بنابراین به نظر می رسد بازی از نظر پسران وسیله ای برای تایید خود در برابر دیگران باشد، در حالی که برای دختران چگونگی بودن با دیگران مطرح است.
در جامعۀ ایران، بازی دختران، چه در نوع سنتی، چه در نوع جدید، ویژگی خاص خود را دارد. در روستا، با توجه به اینکه دخترها خیلی زود مسئولیت می پذیرند، سن و زمان بازی بسیار محدود است.
در اغلب روستاهای ایران، دختران روستایی، در کودکی، مسئولیت به دوش می کشند. بچه های کوچکتر را دارند و بعد هم باید در اقتصاد خانواده نقشی را بر عهده بگیرند.
بازی های پسران روستایی در مقایسه با دختران از آزادی های بیشتری برخوردار است؛ لذا دامنۀ بازی در میان آنان وسیع تر و تنوع بازی بیشتر است، اما در بین آنان نیز کار و بازی توام است؛ زیرا پسرها هم مانند دخترها، از سنین کم، نقشی در اقتصاد خانواده برعهده می گیرند.
کودکان روستایی ایران فرصت کمی برای بازی دارند و از فواید بازی آن طور که باید و شاید بهره مند نمی گردند. این موضوع بیشتر از آنکه به روانشناسی مربوط باشد، به روانشناسی اجتماعی یا جامعه شناسی مربوط است.

منبع:راهکارهای شکوفایی خلاقیت
عوامل مؤثر در بازی کودکان – بخش اول
عوامل مؤثر در بازی کودکان – بخش دومعوامل مؤثر در بازی کودکان – بخش دوم

عوامل مؤثر در بازی کودکان – بخش دوم تاثیر هوش هوش ممکن است در نحوۀ بازی و نوع آن، انتخاب اسباب بازی با استفاده از آن تاثیر بگذارد. در اینجا به نحوۀ برخورد کودکان باهوش و کم هوش با بازی و اسباب بازی اشاره می شود.


بازی کردن کودک با والدین – بخش سوم بازی کردن کودک با والدین – بخش سوم

بازی کردن کودک با والدین * بازی هایی که کودکان در آنها قدرت رقابت ندارند : بازی هایی که در آنها نه تنها بخت و اقبال موثر نیست ، بلکه مهارت ، قدرت ، تفکر ، استعداد ، ترکیب ، تجزیه و تحلیل و برنامه ریزی دخیل است ، بیشتر مسئله سازند. در این نوع بازی ها روشن و آشکار است که بزرگترها پیشی می گیرند. بازی کردن کودک با والدین


ماسک بازی کودکانماسک بازی کودکان

ماسک بازی کودکان یکی از هیجان‌انگیزترین بازیهای کودکان، بازی‌های تقلیدی و تخیلی است و ماسک‌ها برای این منظور بسیار مناسب هستند. ماسک بازی کودکان


بازی و نقاشی دو عملکرد مهم کودکبازی و نقاشی دو عملکرد مهم کودک

بازی و نقاشی دو عملکرد مهم کودک گرچه مفهوم بازی سالهاست که به کار گرفته می شود اما هنوز تعریفی از آن ارائه نشده که مورد قبول همه باشد. کودکان در بازی ، به نقش آفرینی می پردازند مثلا ؛ دکتر می شوند ، مهمان بازی می کنند و بازی های از این دست در بین کودکان همگانی می باشد و کودکان از شیوه های عمومی بازی ، پیروی می کنند. بازی و نقاشی دو عملکرد مهم کودک

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران