کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
آسیب فرزندان بعد از جدایی و طلاق والدین
آسیب فرزندان بعد از جدایی و طلاق والدین درباره آسیب و مسائل و مشکلاتی که فرزندان ما بعد از جدایی و طلاق با آن رو به رو میشوند مطالبی را به آگاهی شما می رسانیم. آسیب فرزندان بعد از جدایی و طلاق والدین

آسیب فرزندان بعد از جدایی و طلاق والدین
درباره آسیب و مسائل و مشکلاتی که فرزندان ما بعد از جدایی و طلاق با آن رو به رو میشوند مطالبی را به آگاهی شما می رسانیم.
تقریبا (خشم و قهر ) و ( تغییرات رفتاری و حالاتِ ) فرزندان حتی در شرایط بسیار عادی و معمولی احتناب ناپذیر است ، مخصوصا ( یاس و ناامیدی ) و ( احساس درماندگی و بیچارگی ) در همه ی بچه ها به گونه ای مختلف دیده میشود.
اما همراه با این تغییرات رفتاری و حالات ، از نظر فیزیکی نیز معمولا در بچه ها دگرگونی های تازه ای مشاهده میشود. معمولا در میزان غذایی که میخورند و نوع آن و یا بهانه گیری های مربوط به آن ؛ در خواب و آرامشی که در محیط خواب دارند و توانِ این که در اتاق و رختخواب خودشان بمانند ، تغییراتی پیدا میشود.
ادرار و مدفوع آن ها و یا دفع آنها با اشکالاتی همراه خواهد بود. احتمال این که بیشتر از گذشته با اشتباهات خودشان به خودشان آسیب بزنند ( به زمین بخورند) ، معمولا دیده میشود و در بچه ها غالبا در چارچوب بیماری های فیزیکی افزایشی کاملا محسوس آشکار است.
یعنی بیش از گذشته سرما می خورند و چون مصونیت آنها معمولا پایین آمده ، توانایی مقابله با بیماری های مختلف را کمتر از گذشته دارند.
در محیط آموزشی معمولا توانایی های گذشته را نخواهند داشت و توجه آنها به معلم و درس معمولا کاهش پیدا میکند. برخی از اوقات عمدا درس و یا نمرات خودشان را خراب می کنند و از این طریق از خودشان و یا پدر و مادرشان انتقام می گیرند و یا خودشان را تنبیه می کنند.
زیرا خیلی از اوقات ریشه ی این جدایی را در اشتباه و یا رفتار خودشان می بینند.
به خاطر این که فامیل و یا اعضای فامیل را کمتر می بینند یا واقعا از دست می دهند ، احساس بسیار بدی می کنند ؛ و نبودنِ با آنها را نشانه ی تنهایی و جدایی خودشان از همه کس و همه چیز می بینند.
مخصوصا بین 5 تا 7 سالگی به دلیل زمینه ی استقلالی که دارند ( حال که این ها رفتند و بقیه هم خواهند رفت ) ، وحشت عجیبی از تنهایی خواهند داشت. به دنیای تخیل و ذهن خودشان پناه می برند و ایام گذشته را در خودشان بازسازی می کنند.
سراغ آلبوم  عکس و یا خاطرات گذشته میروند و حسرت و افسوسِ آن ایام را خواهند داشت. در برخی از بچه ها کاملا حالت انزوا و دوری و جدایی دیده میشود و بعد از مدتی با خواهش و تمنا و التماس و گریه  انتظار این را دارند که پدر و مادر دوباره به هم بازگردند.نکته :
پدر و مادر در این گونه موارد باید به آنها امنیت و آرامش این را بدهند که اگرچه از هم جدا شده اند ، ولی هم چنان زندگی روال عادی و معمولی خودش را خواهد داشت و در برخی از زمینه ها فرصت ها و امکانات تازه ای پیدا شده است.
ولی از ناله کردن ، نفرین کردن ، بدگویی کردن ، خود را بدبخت و بیچاره و درمانده دانستن و یا با گریه کردن ، نباید وحشتی را  در وجود فرزندانشان به وجود بیاورند.
بسیاری اوقات این که فردی یا همسر سابق را مقصر و یا مسئول بدانند ، یا گناه این گرفتاری را به پدر بزرگی ، عمه ای ، خاله ای منتقل کردن ، نه تنها برای بچه ها مفید نیست ، بلکه آنها را با دنیایی پر از کینه و دشمنی و مردمانی بد و نابکار همراه می کند و وحشتی که در دل آنها به وجود می آید به هیچ عنوان به من و شما آن رضایتی را که مایل هستیم از این طریق بگیریم و کسی را مسئول و مقصر بدانیم ، نخواهد داد.
احساس های ویژه بچه ها هنگام جدایی و طلاق والدین
مطالعات نشان می دهند که نزدیک به دو سال طول میکشد تا بچه ها بتوانند موضوع طلاق را هضم کنند. بنابراین نباید انتظار داشت که ظرف یک هفته یا یک ماه اوضاع به حالت عادی و معمولی خودش برگردد. بچه ها در یک چنین شرایطی ( جدایی و طلاق والدین ) احساس های ویژه ای خواهند داشت :
غالب اوقات احساس می کنند که آنها ترک و رها شده اند. که در این زمینه باید آنها را مطمئن کرد که این جدایی فقط بین پدر و مادر بوده است.
بچه ها احساس تنهایی و احساس بی کسی خواهند کرد و احساس میکنند که عزیزی را از دست داده اند. مخصوصا بین 5 تا 7 سالگی که برای آنها موضوع میتواند جنبه تخیلی و ذهنیِ نسبتا شدیدی داشته باشد.
بسیاری از اوقات بچه ها این احساس را دارند که من دوست داشتنی و خواستنی نبودم و یا نیستم و یا ما را به اندازه ی کافی دوست نداشتند که از هم جدا شدند ؛ یا پدر و مادری که ما را ترک کردند ، چنین محبت و مهربانی را نداشتند.
اعتماد و اطمینانِ بچه ها معمولا در یک چنین شرایطی نسبت به همه چیز و همه کس برهم می ریزد و احساس امنیت و آرامشِ آنها دچار خدشه خواهد شد.
همچنین در مقابل دوستان و دیگران ممکن است که احساس حقارت و خجالت کنند که در این زمینه باید آنها را کمک کرد؛ و ترس و وحشتی که در این زمینه پیدا میکنند غالب اوقات کوتاه مدت بوده و بعد از مدتی اگر شرایط عادی و معمولی باشد ، آنها را پشت سر خواهند گذاشت.
منبع : کتاب  پرورش ، تعلیم و تربیت 3 تا 7 سالگی
آسیب فرزندان بعد از جدایی و طلاق والدین

طلاق والدین و اختلال در رفتارهای کودکطلاق والدین و اختلال در رفتارهای کودک

طلاق والدین و اختلال در رفتارهای کودک اختلالات خواب معمولا بر اثر طلا ، مرگ و یا غیبت طولانی پدر و مادر به وجود می آید. زمانی که هماهنگی بین یک زوج ( حتی یکی از آنها که ناسازگاری را شروع کرده) به هم بخورد تعادل رفتار کودک و به خصوص دوره خواب او مختل خواهد شد. طلاق والدین و اختلال در رفتارهای کودک


کمک کردن به فرزندان برای کنار آمدن با طلاق والدینکمک کردن به فرزندان برای کنار آمدن با طلاق والدین

کمک کردن به فرزندان برای کنار آمدن با طلاق والدین اکثر والدین نمیخواهند به ازدواج خود پایان دهند زیرا دوست ندارند بچه هایشان آسیب ببینند. اما وقتی اختلاف و جدایی پیش می آید بعضی از والدین که اصرار به جدایی دارند برای این که غم و رنج بچه هایشان کم شود به مشاوران خانواده مراجعه می کنند. کمک کردن به فرزندان برای کنار آمدن با طلاق والدین


چگونه کودکان را در مورد جدایی پدر و مادر مطلع سازیم ؟چگونه کودکان را در مورد جدایی پدر و مادر مطلع سازیم ؟

چگونه کودکان را در مورد جدایی پدر و مادر مطلع سازیم ؟ وقتی که پدر و مادر تصمیم به جدایی گرفتند و مقدمات اینکار فراهم شد باید هر دو آنان در مورد تصمیم خود با فرزندانشان صحبت کنند. چگونه کودکان را در مورد جدایی پدر و مادر مطلع سازیم ؟


دعوا ، جر و بحث والدین و تاثیر آن بر کودکاندعوا ، جر و بحث والدین و تاثیر آن بر کودکان

دعوا ، جر و بحث والدین و تاثیر آن بر کودکان تحقیقات دانشگاههای انگلیس نشان میدهد جدل والدین نزد کودکان میتواند باعث کاهش رشد مغزی آنها گردد،واثرات جبران ناپذیری به کودکان و آینده آنها وارد نماید . ، نشان دهنده اینست که رشد مغزی در این کودکان دچار اختلال است و این کودکان در دوران کودکی و بزرگسالی خود معمولا دچار بیماری های روحی و روانی میگردند. دعوا ، جر و بحث والدین و تاثیر آن بر کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران