کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
تکنیک زمان کودک ‌محور - بخش دوم
زمان کودک ‌محور : با دقت کودک‌تان را مشاهده کنید و ببینید او در خلال بازی در جستجوی چیست؟ برای مثال، اگر کودک شما دوست دارد اشیاء را پرت کند، چیزهایی را انتخاب کنید که پرتاب کردن آنها خطری ندارد و میتوان به‌روش‌های تخیلی از آنها استفاده نمود

تکنیک زمان کودک ‌محور - بخشِ دوم
با دقت کودک‌تان را مشاهده کنید و ببینید او در خلال بازی در جستجوی چیست؟ برای مثال، اگر کودک شما دوست دارد اشیاء را پرت کند، چیزهایی را انتخاب کنید که پرتاب کردن آنها خطری ندارد و میتوان به‌روش‌های تخیلی از آنها استفاده نمود. بچه‌هایی که اندکی بزرگترند می‌توانند خودشان به‌شما بگویند که چه‌چیزی را برای این کار می‌خواهند.
کودکان شما آغازگر و مبدا تمام بازی‌هاست و شما هم به‌صورت یک تماشاگر علاقه‌مند و تسهیل‌کننده هستید. کودک شما باید اول ایده‌هایش را در ذهنش شکل دهد تا بتواند آنها را به‌عمل درآورد. شما با شرح کاری که کودک انجام می‌دهد و در صورت لزوم، بسط کار کودک به‌شیوه‌ای که می‌خواهد و نیاز دارد، به‌ایدۀ زیربنایی او واکنش نشان می‌دهید.
نکتۀ مهم در اینجا، آن است که کودک به‌افکار خودش فکر کند. قرار نیست شما از او جلو بیفتید. شما می‌خواهید کودک بداند که او را می‌بینید. با شرح دادن کاری که کودک انجام می‌دهد، شما برای او مانند یک آیینه هستید. برای بعضی از بچه‌ها این اولین باری است که احساس می‌کنند والدین‌شان به‌آنها علاقه دارند و درک‌شان می‌کنند.
نکته
برخی از والدین نمی‌توانند ارزش واقعی زمان کودک محور را درک کنند، به‌خصوص وقتی که کودک بسیار بدقلق است و محدودیت‌ها را نمی‌پذیرد. آنها ممکن‌است از خود بپرسند: این کار باعث نمی‌شود که او پرتوقع‌تر شود و وقت بیشتری از من بخواهد؟
باید به‌این مطلب توجه نمود که کودک شما درحالی‌که نیاز هیجانی خود به‌کسب توجه را در خلال زمان کودک محور تامین می‌کند، اعمال کنترل به‌روش سالم و سازگارانه را نیز می‌آموزد و این مسئله باعث می‌گردد تا پذیرش محدودیت در زمان‌های دیگر هم برای او راحت‌تر شود.
به‌طور کلی نقش والد این است که در این فرآیند جهت‌دهنده نباشد و دخالتی ننماید. با این حال، گاهی شما می‌خواهید بازی کودک را پربارتر کنید. این کار مواقعی ضرورت پیدا می‌کند که کودک به‌یک بازی تکراری می‌چسبد و به‌نظر می‌رسد که در حال کسل شدن است.
برای مثال، یکی از فعالیت‌های مورد علاقۀ بِکی بود که خودش را روی کوسن‌های کاناپه یا روی بدن مادرش پرت کند. والدین او یک استخر کوچک با توپ‌های پلاستیکی برای او درست کردند. بِکی فوراً شروع به‌پرت کردن توپ‌ها و ریخت و پاش نمودن، کرد. یکی از دوستان والدین به‌آنها پیشنهاد کرد که این استخر توپ را داخل یک چادر سفری بگذارند.
این پیشنهاد خیلی مؤثر بود. وقتی که بِکی حسابی توپ‌ها را به‌این طرف و آن طرف پرت میکرد، همگی آنها در همان‌جا می‌افتادند. این کار هم باعث تخلیه شدن بِکی می‌گشت و هم جلوی آزرده شدن والدین را می‌گرفت.
در این فرآیند والدین باید آهسته حرکت کنند. آنچه کودک به‌دنبال آن است و نیاز دارد این است که شما: "نگاه کنید، صبر کنید و شگفت زده شوید".
این‌کار به‌کودکتان زمان می‌دهد که افکارش را پردازش و تنظیم کند. اغلب بزرگترها متوجه نمی‌شوند که کودک برای پردازش اطلاعات، بیشتر از ما زمان احتیاج دارد.
کودکان، به‌خصوص آنهایی که دچار مشکلات یادگیری، مشکلات حسی، مشکلات توجه و مشکلات تنظیم خلق هستند، برای تنظیم افکار و اعمال‌شان به‌زمان بیشتری احتیاج دارند. این یعنی در هنگام بازی با این کودکان، والدین احساس می‌کنند روند بازی کند است.
بسیاری از کودکان برای ثبت و پردازش درون‌داد حسی، تنظیم افکار، تکرار اعمال تا زمانی که برآنها تسلط پیدا کنند و پاسخ به‌هر چیزی که ممکن‌است شما به‌بازی وارد کنید، احتیاج به‌زمان دارند.
در موارد دیگر، کودکانی که سطح فعالیت‌شان بالاست یا دچار نقص توجه هستند به‌سرعت از یک فعالیت به‌فعالیت دیگر منحرف می‌شوند و فعالیت را نیمه‌کاره رها می‌کنند چون نمی‌توانند مدت زیادی روی یک فعالیت بمانند. وقتی که شما فعالیت‌های کودک را برایش توضیح می‌دهید، به‌او پسخوراند می‌دهید و این باعث می‌شود که او مدت بیشتری بازی را ادامه دهد.
منبع: با کودک بدقلق و ناآرام چه کنیم؟

تکنیک زمان کودک ‌محور - بخش اولتکنیک زمان کودک ‌محور - بخش اول

تکنیکِ زمان کودک ‌محور: یکی از بهترین روش‌هایی که می‌توانیم به‌کودک یاد دهیم تا آرام، منظم و از لحاظ هیجانی سالم باشد این است‌که به‌او کمک کنیم به‌شیوۀ کارآمدتری با شما ارتباط برقرار کند و به‌بازی بپردازد. زمان کودک ‌محور


زمان بیشتری را با فرزندانتان بگذرانیدزمان بیشتری را با فرزندانتان بگذرانید

زمان بیشتری را با فرزندانتان بگذرانید در اکثر اوقات، افراد خانواده مشغول به کار هستند. والدین تمام‌روزهای هفته را مشغول کار، ملاقات با دیگران، بردن و آوردن بچه‌ها به مدرسه و کلاس‌های فوق‌برنامه، کارهای روزمره، انجام کارهای کوچک و خدمات داوطلبانه هستند. زمان بیشتری را با فرزندانتان بگذرانید


گذراندن زمان کیفی و با ارزش با کودکگذراندن زمان کیفی و با ارزش با کودک

گذراندن زمان کیفی و با ارزش با کودک کودک آنلاین: احتمالاً شما اصطلاح زمان کیفی را شنیده اید. معنای آن این است که طول و مدت زمانی که با فرزندتان سپری می کنید مهم نیست، بلکه اینکه وقتی با هم هستید، چه می کنید حائز اهمیت است. اصل این کلام بسیار جالب است، ولی در مورد اینکه زمان کیفی از چه مؤلفه هایی تشکیل می شود، ابهام هایی وجود دارد.


پدران و گذراندن وقت مفید با کودکپدران و گذراندن وقت مفید با کودک

پدران و گذراندن وقت مفید با کودک به نظر من تفاوتی که در نحوه ی مراقبت مادران و پدران از کودکانشان وجود دارد این است که پدران مایلند برای ساعت های بازی کودکانشان برنامه ریزی کنند در حالی که مادران غالبا تابع وضعیت روحی و حوصله کودکانشان هستند. پدران و گذراندن وقت مفید با کودک

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران