کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

1
کودکان حسی و کودکان شهودی – بخش دوم
کودکان حسی و کودکان شهودی – بخش دوم کودک آنلاین: بچه های شهودی معمولاً قوۀ تخیل قوی دارند و در به کار بردن مواد و وسایل و حل مسئله خیلی خلاق هستند. آنها اغلب افکار و ایده های زیادی دارند، از ایده های عجیب و غیرممکن گرفته تا ایده های کاملاً ابتکاری و مفید. کودکان حسی و کودکان شهودی – بخش دوم

کودکان حسی و کودکان شهودی – بخش دوم
کودک آنلاین: بچه های شهودی معمولاً قوۀ تخیل قوی دارند و در به کار بردن مواد و وسایل و حل مسئله خیلی خلاق هستند. آنها اغلب افکار و ایده های زیادی دارند، از ایده های عجیب و غیرممکن گرفته تا ایده های کاملاً ابتکاری و مفید.
برای آنها بهترین روش انجام یک کار روشی است که قبلاً آن را امتحان نکرده اند. آنها تمایل دارند که آزاد و رها از چارچوب ها و قواعد معمول و حتی از روی الهامات درونی شان عمل کنند و ممکن است برای اینکه بتوانند ایده های شان را عملی کنند نیاز به کمک داشته باشند.
این بچه ها اغلب ایمان و اعتقاد قوی به ایده هایشان دارند و اگر بزرگسالانی که در اطراف شان هستند در انرژی و خوش بینی آنها برای عملی کردن ایده هایشان شریک نشوند، احساس نا امیدی می کنند و ممکن است آسیب ببینند.
بچه های شهودی به خصوص بچه های شهودی درون گرا ممکن است عجیب و بچه های شهودی برون گرا احتمال دارد ظالم به نظر آیند. بزرگترها معمولاً دربارۀ حقیقت ایده های بچه های شهودی تردید دارند.
والدین بچه های شهودی لازم است اغلب مثل یک دیوار و حصار، از آنها در مقابل جهان بیرون که ارزش افکار آنها را درک نمی کند، محافظت کنند. به نظر می رسد در جامعه افراد خیلی خلاق و غیر عادی فقط وقتی به موفقیت های مالی یا مقام و شهرت می رسند، مورد تحسین قرار می گیرند. ولی دربارۀ کودکی با همین خصوصیات اخلاقی حس می کنیم که این ویژگی های او پر دردسر و ناخوشایند است.
بچه های حسی معمولاً دربارۀ وقایع و جزئیات حافظۀ قوی دارند و ممکن است به بیعت حسی چیزها خیلی دقت کنند و موارد خاصی را انتخاب کنند. مثلاً ممکن است غذاهای خاصی را انتخاب کنند یا به نوع به خصوصی از پارچه علاقه داشته باشند یا از طعم و بوی خاصی بدشان بیاید.این بچه ها معمولاً از بازی با چیزهایی که لمس کردنی هستند لذت می برند مثل گِل بازی، بازی با ماسه ها در کنار دریا و بازی های دیگری که با حس لامسه شان ارتباط دارد. آنها به بازی هایی مثل پر و خالی کردن فنجان از آب در وان حمام یا پر و خالی کردن ظرفی از ماسه در کنار ساحل خیلی علاقه دارند.
معمولاً اشیاء و وسایلی که به بچه های حسی تعلق دارد برای آنها خیلی مهم است و اغلب آنها دارای کلکسیون و مجموعه هستند؛ از مجموعه ای از سنگ ها و صدف ها گرفته تا مجموعۀ کارت های ورزشی، برچسب، عروسک، ماشین و کتاب.
بازی های بچه های حسی و شهودی خیلی با هم متفاوت است. بچه های حسی احتیاج دارند که مقررات ویژۀ بازی ها را بدانند و معمولاً دوست دارند وسایل و اسباب بازی ها را به همان منظوری که برایش ساخته شده اند به کار ببرند. آنها علاقه دارند فعالیت های زیادی در بازی ها، داستان ها و فیلم هایشان وجود داشته باشد.
بچه های شهودی ترجیح می دهند چیزها را در طول کار تغییر دهند و بهتر کنند. آنها دوست دارند بازی های جدیدی اختراع کنند یا در بازی های نمایشی شرکت کنند که در این بازی ها بتوانند جای شخصیت های فیلم ها یا داستان ها نقش بازی کنند یا نقش حیواناتی را بگیرند که قدرت ویژه ای دارند.
این بچه ها معمولاً مدت زیادی از زمان بازی را صرف گفتگو دربارۀ این می کنند که چگونه بازی کنند و چه کسی چه نقشی را در بازی به عهده بگیرد.
دوستان حسی این بچه ها گاهی اوقات از این همه گفتگو و برنامه ریزی خسته می شوند و مشتاق هستند که بازی زودتر شروع شود. حتی ممکن است اگر این موضوع خیلی طول بکشد بچه های حسی از بازی کردن منصرف شوند.
بچه های شهودی از یادگیری چیزهای جدید لذت می برند و به همین خاطر برای اینکه چیزها برایشان جذاب باشد اغلب دوست دارند که نقش های مختلف بازی را در طول بازی تغییر دهند و بهتر کنند.
برعکس بچه های حسی دوست دارند که مهارتی را که قبلاً یاد گرفته اند به کار ببرند و ترجیح می دهند تغییری در بازی هایشان به وجود نیاورند.
هم بچه های حسی و هم بچه های شهودی از ورزش کردن لذت می برند ولی بچه های شهودی بیشتر تمایل دارند با کمک فکرشان ورزش کنند و مثلاً سعی کنند پیش بینی کنند که توپ در کجا خواهد بود، در حالی که بچه های حسی بیشتر به مهارت هایشان متکی هستند چون آنها بیشتر از نظر فیزیکی با فعالیت های ورزشی و بازی ها درگیر می شوند.
به طور کلی بچه های حسی بیشتر فیزیکی و جسمی عمل می کنند و بچه های شهودی بیشتر براساس ذهنیات و تفکراتشان.
منبع: انواع کودکان
کودکان حسی و کودکان شهودی – بخش دوم
کودکان حسی و کودکان شهودی - بخش اولکودکان حسی و کودکان شهودی - بخش اول

کودکان حسی و کودکان شهودی - بخش اول کودک آنلاین: بُعد دوم مدل شخصیتی راه های مختلفی را که افراد مطالب را می پذیرند و باور می کنند، بیان می کند. خیلی ها معتقدند که تفاوت بین حسی یا شهودی بودن مهم ترین مورد در ابعاد چهارگانۀ شخصیتی است چون این بُعد روش های کاملاً متفاوت نگرش انسان ها را نسبت به جهان، شرح می دهد. کودکان حسی و کودکان شهودی - بخش اول


کودکان تفکری و کودکان احساسی – بخش اولکودکان تفکری و کودکان احساسی – بخش اول

کودکان تفکری و کودکان احساسی – بخش اول کودک آنلاین: در حالی که حسی بودن یا شهودی بودن نحوۀ نگرش افراد به دنیای پیرامونشان را نشان می دهد، تفکری یا احساسی بودن ویژگی های کلیدی هستند که نشان می دهند چگونه افراد در زندگی تصمیم می گیرند. این که ما تفکری هستیم یا احساسی، روی هزاران تصمیمی که هر روز می گیریم تاثیر می گذارد.


کودک درون گرا و برون گرا – بخش دومکودک درون گرا و برون گرا – بخش دوم

کودک درون گرا و برون گرا – بخش دوم کودک آنلاین: بچه های برون گرا دوست دارند اول کاری را انجام دهند و بعد چیزهایی را که دیده اند، شنیده اند و تجربه کرده اند، منعکس کنند. ولی بچه های درون گرا ترجیح می دهند اول صبر کنند و نگاه کنند (اگر کوچک تر هستند پشت سر والدین شان قایم شده و نگاه کنند) و دربارۀ آن کار حسی پیدا کنند بعد آن کار را انجام دهند. کودک درون گرا و برون گرا – بخش دوم


کودکان قضاوتی و کودکان ادراکی  - بخش اولکودکان قضاوتی و کودکان ادراکی - بخش اول

کودکان قضاوتی و کودکان ادراکی - بخش اول کودک آنلاین: موضوع مورد بررسی در چهارمین بعد از ابعاد چهارگانه شخصیتی، روش های مختلفی است که انسان ها برای سازماندهی جهان اطراف شان به کار می گیرند. از این لحاظ مردم به دو گروه قضاوتی یا ادراکی تقسیم می شوند. کودکان قضاوتی و کودکان ادراکی - بخش اول

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران