کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

2
وابستگی های کودک به والدین – بخش اول
وابستگی های کودک به والدین – بخش اول وقتی در خانه هستید ، کودکتان دوست دارد همیشه کنار شما باشد. البته بچه ها در این موضوع نیز با هم تفاوت دارند ، ولی معمولا بچه های یک سال و نیم تا سه ساله دوست دارند مشغول هر کاری که هستند ، پدر یا مادرشان در کنار آنها باشد. وابستگی های کودک به والدین – بخش اول

وابستگی های کودک به والدین – بخش اول
چرا هر جا که می روم ، کودکم نیز همراه من می آید ؟
وقتی در خانه هستید ، کودکتان دوست دارد همیشه کنار شما باشد. البته بچه ها در این موضوع نیز با هم تفاوت دارند ، ولی معمولا بچه های یک سال و نیم تا سه ساله دوست دارند مشغول هر کاری که هستند ، پدر یا مادرشان در کنار آنها باشد.
بچه های کوچک دوست دارند که همیشه در کنار پدر و مادرشان باشند . مادرها خوب می دانند که اگر کنار فرزندشان بخوابند و او را نوازش کنند ، او راحت تر به خواب می رود. معمولا بچه ها راحت نمیخوابند ولی وقتی مادرشان در کنار آنها باشد ، احساس آرامش می کنند و راحت به خواب می روند.
تمایل کودک برای بودن در کنار پدر و مادرش کاملا طبیعی است و جزئی از مراحل رشد کودک محسوب می شود. وقتی کودکان بزرگتر میشوند و می فهمند که والدینشان همیشه در کنار آنها هستند و از آنها مراقبت میکنند ، حتی اگر نتوانند آنها را ببینند.
وقتی بچه ها می فهمند که اگر پدر یا مادرشان جایی بروند دوباره برمی گردند ، بیشتر احساس امنیت و آرامش می کنند . و زمانی که بچه ها احساس آرامش و امنیت کنند میتوانند از والدینشان جدا شوند و همیشه به آنها نچسبند.
البته برای والدینی که دوست دارند زودتر از فرزندشان جدا شوند و سراغ کارهای خودشان بروند ، تحمل این شرایط کمی سخت است. مادری که می بیند کودکش حتی یک لحظه حاضر نیست از او جدا شود و چشم از او بردارد ، خسته میشود.
چنین کودکانی وقتی بیرون از خانه می روند و یا با غریبه ها برخورد می کنند ، از آنها می ترسند.
 کودکی که چهاردست و پا راه می رود ، به سمت پدر و مادرش می رود تا انها او را بغل کنند. چنین کودکی وقتی صدای مادر یا پدرش را می شنود ، به سمت آنها می رود. کمی که او بزرگتر شد ، اسباب بازی های خودش را نیز به دنبال خودش می کشاند تا پیش پدر یا مادرش برود.


در حدود سن چهار تا شش سالگی نیز حتی اگر کودک به مهد کودک هم برود ، باز ترجیح می دهد که در کنار پدر و مادرش باشد. بچه ها نیز دوست دارند که مثل بزرگتر ها در جمع دیگران –به خصوص در کنار والدینشان – باشند.
وقتی فرزندتان دوست دارد در کنار شما باشد ، سعی کنید او را درک کنید و به این نیاز طبیعی فرزندتان پاسخ مثبتی بدهید. این مسأله در روند رشد فرزندتان کاملا طبیعی است. وقتی خسته میشوید و دوست دارید مدتی تنها باشید ، سعی کنید کودکتان را با وسایلی مثل کتاب و اسباب بازی های مورد علاقه اش سرگرم کنید.
شما همچنین میتوانید کودکتان را با هم بازی هایش سرگرم کنید. هم سن و سالان کودکتان میتوانند هم بازی های خوبی برای آنها باشند ، وقتی کودکتان بزرگتر شد به حدی که می توانست به تنهایی و بدون نظارت شما با دوستانش بازی کند، میتوانید به او اجازه ی این کار را بدهید و خودتان استراحت کنید.
وقتی میهمانی به خانه ی شما می آید ، فرزندتان سعی میکند بیشتر توجه شما را به خودش جلب کند. بنابراین باید او را مشغول کنید ، مثلا از او بخواهید که برای میهمانتان نقاشی بکشد ، یا این که چند تا از اسباب بازی های مورد علاقه اش را به او بدهید تا نزدیک شما بنشیند و بازی کند.
البته این روش ها خوب هستند ولی با این وجود نباید انتظار داشته باشید که کودکتان تنها بماند و به شما کاری نداشته باشد. اگر شما کودکتان را تنها بگذارید ، او نق نق می کند و پرتوقع میشود و مدام بهانه گیری می کند ، ولی وقتی برایتان میهمان می آید و شما در کنار فرزندتان هستید و گاهی هم به او توجه می کنید ، راحت تر میتوانید به میهمانتان هم برسید و با او گپی بزنید.
به تدریج وقتی کودکتان بزرگ تر شود و به مدرسه برود ، ترجیح می دهد با دوستان خودش یا تنها در اتاق خودش بازی کند تا این که پیش شما بماند.
مادری به من می گفت که فرزندش قبل از رفتن به مدرسه همیشه به او چسبیده بود ولی اکنون که به مدرسه می رود ، او آرزو می کند که ای کاش کمی فرزندش در کنار او بود.
منبع : کتاب راهنمای کامل تربیت کودک از تولد تا 5 سالگی
وابستگی های کودک به والدین – بخش اول

وابستگی های کودک به والدین – بخش دوموابستگی های کودک به والدین – بخش دوم

وابستگی های کودک به والدین – بخش دوم چرا کودکم هر جا که می رود ، توقع دارد من هم در کنارش باشم؟ معمولا بچه ها رفتن به جشن تولد را دوست دارند و وقتی دوست شان از آنه دعوت می کند که به جشن تولدشان بروند ، خیلی هیجان زده می شوند.


وابستگی های کودک به والدین – بخش سوموابستگی های کودک به والدین – بخش سوم

وابستگی های کودک به والدین – بخش سوم والدین گاهی وقتی می بینند که کودک نوپایشان به آنها چسبیده و گاهی آنها را فراموش می کند ، تعجب می کنند. آنها از خودشان می پرسند که چرا یکدفعه کودکشان از مادرش جدا می شود و بلافاصله برمی گردد تا ببیند مادرش هنوز آنجا هست یا خیر. وابستگی های کودک به والدین – بخش سوم


وابستگی مادر و کودکوابستگی مادر و کودک

وابستگی مادر و کودک کودک در ارتباط با مادر سه بند ناف دارد: - بند نافی که پس از زایمان پاره می‌شود. - بند ناف چسبندگی که تا دو سالگی بین مادر و کودک وجود دارد. - بند ناف عاطفی که تا دوازده سالگی مادر و کودک را به هم متصل نگه می‌دارد. وابستگی مادر و کودک


وابستگی نوزاد به والدینوابستگی نوزاد به والدین

وابستگی نوزاد به والدین بسیاری از زن و شوهرهایی که تازه بچه دار شده اند ، وقتی می بینند بچه داری چه کار سختی است و چقدر بچه ها به توجه و مراقبت آنها نیاز دارند ، تعجب می کنند. وابستگی نوزاد به والدین

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران