کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
کودک ایرادگیر و بدغذا
کودک ایرادگیر و بدغذا معمولا مادران دوست دارند کودکشان غذاهای متنوعی بخورد. بعضی از مادران برای این کار کودک را تشویق و تهدید می کنند و یا حتی او را مجبور می کنند چند ساعت سر میز بنشیند تا غذایش را تمام کند . بیشتر مادران خوب می دانند که نمیتوانند کودکشان را به خوردن غذایی مجبور کنند. کودک ایرادگیر و بدغذا

کودک ایرادگیر و بدغذا
معمولا مادران دوست دارند کودکشان غذاهای متنوعی بخورد. بعضی از مادران برای این کار کودک را تشویق و تهدید می کنند و یا حتی او را مجبور می کنند چند ساعت سر میز بنشیند تا غذایش را تمام کند . بیشتر مادران خوب می دانند که نمیتوانند کودکشان را به خوردن غذایی مجبور کنند.
ما بزرگترها نیز در دوران کودکیمان مجبور بودیم را غذاهایی را علی رغم میل خودمان بخوریم و یا وقتی سیر بودیم غذایمان را تمام کنیم. بعضی از افراد نیز هرگز چنین تجربه ی تلخی را در زندگیشان نداشته اند.
معمولا وقتی با بچه ها بحث می کنیم و یا آنها را به زور مجبور به خوردن غذا می کنیم ، آنها سخت گیر و ایرادی می شوند . وقتی مادر کودکش را به خوردن غذایی مجبور می کند ، اشتهای کودک از بین می رود.
کودک وقتی می بیند مجبور است غذایی را بخورد ، احساس یاس و ناامیدی می کند . کودک در این شرایط یا بهانه می گیرد و غذای دیگری می خواهد و یا با بی میلی تمام با غذایش بازی می کند. در هر دو صورت ، هدف او اذیت کردن مادرش نیست ، او فقط از غذای خاصی خوشش نمی آید.
بچه هایی ایرادگیر دوست ندارند به غذایی که از ظاهرش خوششان نمی آید لب بزنند. گاهی اوقات نیز بچه ها به خاطر استرس و نگرانی هایشان نمیتوانند غذا بخورند.
اگر مادری کودکش را مجبور کند غذایی را بخورد ، او معمولا به سمت خوردن غذاهای جدید نمی رود و مادر و کودک مجبورند دایم بر سر خوردن غذاهای متنوع با هم بحث کنند.
گاهی نیز مادر کودکش را مجبور می کند زیاد غذا بخورد. کودکی که ذاتا کم اشتها است ، نمیتواند زیاد غذا بخورد. وقتی والدین به زور کودکشان را وادار به غذا خوردن می کنند به نتیجه ای نمی رسند . اول این که آنها مجبورند سر غذا با هم بحث و دعوا کنند و بعد این که بچه ها مجبور میشوند پنهان کاری کنند و یا غذایشان را دور بریزند و یا آن را به شخص دیگری بدهند.

بعضی از بچه ها غذایشان را در سطل زباله می ریزند و عده ای نیز آن را در یخچال پنهان می کنند. اگر کودکتان از غذا زیاد ایراد می گیرد ، نباید به او فشار بیاورید که غذای خاصی را بخورد.
درست است که شما دوست دارید کودکتان تغذیه ی خوب و سالمی داشته باشد ولی نباید او را به خوردن غذا مجبور کنید. اگر به کودک خودتان سخت نگیرید او ، هم غذاهای مختلفی می خورد و هم رژیم غذایی سالمی خواهد داشت این دسته از کودکان از دوران کودکی شان در انتخاب غذای خود آزاد گذاشته شده اند و هر وقت احساس گرسنگی کرده اند غذا خورده اند اگر شما نیز با کودکان این گونه رفتار کنید آنها از غذایشان ایراد نخواهد گرفت.
بگذارید کودک خودش به مقدار کافی غذا بردارد . کودک با توجه به اشتهای خودش غذا می کشد ؛ بنابراین با او بحث نکنید که باید بیشتر غذا بخورد اگر میبینید وزن کودکتان کم هست باز او را مجبور به خوردن غذای بیشتر نکنید در این شرایط با پزشک متخصص کودکتان حرف بزنید و از او کمک بخواهید.
در صورت امکان غذاهایی را که کودک دوست دارد برای او تهیه کنید و کودک را مجبور نکنید غذاهای جدید را بچشد. اگر او بداند مجبور نیست غذای جدیدی را بخورد ، خودش با علاقه به سمت آن می رود.
به او اجازه دهید غذایش را انتخاب کند. مثلا اگر او هویج دوست ندارد ، میتواند از میوه و سبزی دیگری استفاده کند. هیچ وقت کودک بدغذای خودتان را مسخره نکنید . وقتی کودک را همان طور که هست قبول می کنید ، از استرس او کم میشود و راحت تر غذایش را می خورد.
شاید وقتی به مهمانی می روید کودکتان دچار استرس می شود. معمولا دیگران به غذا خوردن فرزندتان توجه ندارند ، اما اگر از شما پرسیدند که چرا کودکتان کم غذا می خورد ، به آنها بگویید اشتهایش کم است یا غذای خاصی را دوست ندارد.
اگر از استرس های کودک حین غذا خوردن کم شود ولی باز او از غذایش ایراد بگیرد ، به دنبال دلایل بیشتری برای این کار او باشید شاید او احساس می کند شما در مسایل دیگر به او زیاد فشار می آورید و با این کار سعی دارد از شما انتقام بگیرد.
گاهی اوقات نیز این کار او دلیل خاصی ندارد. بزرگترها نیز مثل بچه ها از غذاهای خاصی خوششان نمی آید.
شما باید صبور باشید و به کودکان بدغذای خودتان خیلی سخت نگیرید. گاهی میتوانید به آنها جایزه بدهید تا غذایشان را بهتر بخورند. وقتی کودک احساس کند در انتخاب غذایش آزاد است ، کمتر با شما مخالفت خواهد کرد بنابراین به جای این که چشم به دهان کودکتان بدوزید و ببینید او چه چیزی می خورد  و یا این که کم می خورد یا زیاد ، بهتر است از جمع خانواد گی خودتان حین غذا خوردن لذت ببرید.
منبع : کتاب راهنمای کامل تربیت کودک از 6 تا 9 سالگی
کودک ایرادگیر و بدغذا
شش توصیه برای کودکان بدغذاشش توصیه برای کودکان بدغذا

شش توصیه برای کودکان بدغذا : بدغذایی در کودکان نوپا امر بسیار رایج است . بسیار دیده‌شده پدرها و مادرانی که ابتدا با مهربانی و خواهش و سپس با معامله کردن-باکودک و پس از آن با تهدید و ارعاب سعی در غذا دادن به کودک خود می‌کنند و بعضاً تمامی این کارها بی‌فایده و ناکارآمد خواهد بود و نه تنها نتیجه مثبتی نخواهد داشت که در برخی موارد نتیجه عکس نیز خواهد داد. شش توصیه برای کودکان بدغذا


جو فراست و بدغذایی کودکانجو فراست و بدغذایی کودکان

جو فراست و بدغذایی کودکان : بزرگسالان خود نیز گاهی ممکن است غذایی را دوست نداشته باشند.یا غذاهای بخصوصی را بیشتر دوست داشته باشند . کودکان نیز همانند بزرگسالان حق دارند که غذایی را دوست نداشته باشند و ممکن است این بی علاقگی و بدغذایی مقطعی و گذرا باشد. جو فراست و بدغذایی کودکان


علل و رفع بدغذایی کودکان - قسمت اولعلل و رفع بدغذایی کودکان - قسمت اول

علل و رفع بدغذایی کودکان تمامی اشخاص بزرگ‌تر خانواده باید بدانند رفتارهای غذایی آن‌ها می‌تواند تأثیرگذاری زیادی بر روی افراد کوچک‌تر خانواده داشته باشد . رفتارهای ما بر سر سفره و به هنگام صرف غذا می‌تواند الگوی کودکان باشد و تأثیر آن به مراتب بیشتر از حرف زدن و تذکر دادن به فرزندانمان است اگر چنانچه خودمان هم به هنگام غذا خوردن مراقب رفتار و گفتار خود بوده و به شیوه‌های خوب غذایی عمل کنیم . علل و رفع بدغذایی کودکان – قسمت اول


کودک بد غذا!!!کودک بد غذا!!!

علاقه یا عدم علاقه کودکان به غذا حق اوست و لزومی نداردکه همیشه کودک همه غذاهارا بااشتیاق بخورد. و اجبار کردن کودک بد غذا ،به اینکار اشتباه است. بدون تردید زمانیکه کودک گرسنه است سنگ هم،که باشد میخورد درغیر اینصورت فقط بهانه جویی میکند.

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران