کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

1
احساس مالکیت کودکان – بخش اول
احساس مالکیت کودکان کودک اسباب‌بازی‌های خود را دوست دارد و به آسانی حاضر نمیشود آنها را با کودک دیگری تقسیم کند ؛ زیرا حس مالکیت در آنان بسیار قوی است. او آنچه را دوست دارد متعلق به خود می داند و حاضر نیست به کودکان دیگر بدهد. احساس مالکیت کودکان

احساس مالکیت کودکان – بخش اول
به احساس مالکیت کودکان احترام بگذارید.
کودک اسباب‌بازی‌های خود را دوست دارد و به آسانی حاضر نمیشود آنها را با کودک دیگری تقسیم کند ؛ زیرا حس مالکیت در آنان بسیار قوی است. او آنچه را دوست دارد متعلق به خود می داند و حاضر نیست به کودکان دیگر بدهد.
بنابراین ، پدر و مادر نباید به کودک فشار بیاورند یا او را به خاطر سخاوت نداشتن سرزنش کنند. وقتی کودک هنوز معنی سخاوت را نمی داند و برای آن آمادگی ندارد ، از این سرزنش به جز تحقیر کودک و در هم شکستن اعتماد به نفس او چه سودی عاید میشود ؟ در واقع ، همانقدر که سخاوت در بزرگترها صفتی پسندیده است ، خودخواهی در کودک نیز امری طبیعی است.
سخاوت پیدا کردن مستلزم این است که کودک ، در وهله ی اول ، احساس مالکیت را درک کرده باشد و یک یا چند شیء را در تملک خود بداند.
وقتی کودک معنی (( مال من )) را می فهمد ، نشاط فوق العاده ای پیدا می کند. حالا او با دنیای اطراف خویش آشناتر شده و اعتماد به نفس و استقلالی برای خود یافته است. این مرحله ای مهم از رشد کودک است که پدر و مادر نباید اهمیت آن را نادیده بگیرند و با در هم شکستن این اسقتلال کودک ، به روحیه ی او لطمه بزنند.
مقارن همین احوال ، کودک پی می برد که بعضی چیزها مال او نیست و البته از این بابت ناراحت می شود ، ولی با خاطر جمعی از این که بعضی چیزها مال او هست ، یاد میگیرد که اشیای دیگر را به اشخاص دیگر ربط بدهد و کم کم تلفیقی از مفهوم (( مال من )) و (( مال تو )) یا (( مال او )) در ذهنش پیدا می شود.
در این مرحله ، هر چه به مالکیت او احترام بگذارید ، احترام به مالکیت شما را یاد می گیرد. درک مفاهیم مالکیت ( مال من ، مال تو ، مال او ) مشارکت ، هدیه دادن ، قرض دادن همانند دیگر مراحل رشد کودک ، به تدریج شکل می گیرد.
کودکان نوپا دوست دارند درکنار هم باشند ، ولی با یکدیگر بازی نمی کنند ، باید مواظب بود که با یکدیگر درگیر نشوند و اسباب بازی‌ها را از دست هم نگیرند.
به همین دلیل ، بازی با یک‌اسباب‌بازی برای دو کودک نوپا بسیار زود است. کودک نوپا چیزی را که مورد علاقه ی اوست ، با خود به همه جا می برد و اگر آن را از دستش بگیرند ، فریاد می کشد ؛ مگر این که چیز دیگری به او بدهند و سرگرمش کنند.

احساس مالکیت کودکان


احساس مالکیت کودکان

اگر کودک دوساله ای از دادن اسباب‌بازی‌هایش به دیگران خودداری می کند ، رفتاری طبیعی و مناسب دو سالگی دارد. او ، با بزرگ تر شدن ، به کودکان دیگر علاقه پیدا می کند و از بازی با آنان لذت می برد. احساس بخشش و انسان دوستی به نحوی بسیار تدریجی در او شکل می گیرد.
اگر از او بخواهید اسباب‌بازی‌موردعلاقه اش را در اختیار کودکی دیگر قرار دهد ، تصور می کند که همه بسیج شده اند تا شیء مورد علاقه اش را از او بگیرند. پافشاری در این زمینه او را نسبت به‌اسباب‌بازی مورد نظر حریص تر می کند و احساس مالکیت او را قوت می بخشد. کودک ، وقتی به سه سالگی رسید و از بازی با کودکان دیگر لذت برد ، میتوان بازی های جمعی را به او آموزش داد.
کودک ضمن این که برای بازی های جمعی آماده میشود ، ولی هنوز خیلی از مفاهیم مرتبط با بازی را درک نکرده است. مثلا : روزی فرزند شما با خوشحالی از زمین بازی به خانه برمی گردد و شما می بینید که در میان مشت فشرده ی کوچک خود چند تیله ی رنگی دارد.
او ، در پاسخ پرسش شما ، با خاطرجمعی جواب می دهد : (( با ژاکتم عوض کردم!)) بله ، او واقعا ژاکت پشمی نوِ خود را همراه ندارد. نمیتوان باور کرد. اما آقا کوچولوی شما آن را با چند تیله ی شیشه ای ارزان قیمت عوض کرده است و حال شما باید به دنبال ژاکت از دست رفته ی او بگردید! در موقعیت های دیگر ، شرایط از این هم بدتر خواهد بود.
کودک شما متهم به دزدیدن ماشین اسباب بازی از بچه های همسایه میشود و شما این ماشین را در اتاق او پیدا می کنید ! اما فرزند شما با صداقت می گوید : (( من این ماشین را فقط قرض کرده ام )).
هدیه دادن ، تعویض کردن ، و دزدیدن ؛ کودک سه ساله نمیتواند معانی همه ی این ها را تشخیص دهد. او در مورد دادن و گرفتن ، قرض کردن ، پس دادن و با هم استفاده کردن ، یا مال من و تو به تدریج تجربه خواهد اندوخت.
اگر اسباب‌بازی‌ای را در این سن برداشت ، از نظر اخلاقی دزدی به شمار نمی آید. کودک سه ساله مایل است آنچه را دوست دارد ، داشته باشد و از ارزش واقعی آن هیچگونه اطلاعی ندارد.
کودک سه تا چهار ساله یاد گرفته است که مادر را رها کند و با کودکان دیگر به بازی بپردازد. او نخست نمیداند چگونه بازی کند و از معنای نوبت نیز سردر نمی آورد . بنابراین ، در اوقاتی مانند توپ بازی باید به او یاد داد که نوبت را رعایت کند.
همچنین ، کودک در این سن دوست دارد عروسک خود را به کودکان دیگر نشان دهد ، ولی آن را محکم به سینه ی خود می فشارد و از دادن عروسک به دیگران امتناع می ورزد . او دلش می خواهد که با دیگران معاشرت کند ، ولی هنوز آماده نیست مشکلاتی را که میان او و همبازی اش ایجاد می شود ، حل کند و باید حتما بزرگ تران در این موارد دخالت کنند.
منبع : کتاب راهنمای انتخاب اسباب بازی
احساس مالکیت کودکان
احساس مالکیت کودکان
احساس مالکیت کودکان
احساس مالکیت کودکان – بخش دوماحساس مالکیت کودکان – بخش دوم

احساس مالکیت کودکان کودک چهار ساله هنوز به‌آن اندازه دست و دلباز نشده است‌که اسباب بازی مورد علاقه‌ی‌خود را برای بازی به‌کودک دیگر واگذار کند. اما ممکن است چیز دیگری را که فعلا به‌آن نیاز ندارد ، در اختیار دیگری قرار دهد. احساس مالکیت کودکان


ندادن اسباب بازی به کودکان دیگرندادن اسباب بازی به کودکان دیگر

ندادن اسباب بازی به کودکان دیگر کودک آنلاین: معمولاً بچه ها نمی توانند به راحتی اسباب بازی هایشان را به کودکان دیگر بدهند و بر سر این موضوع با آنها دعوا می کنند. حتی بچه های یک و نیم ساله نیز سر این مسئله با کودکان دیگر دعوا می کنند.


احساس مالکیت بیش از حد والدین و تک فرزندان احساس مالکیت بیش از حد والدین و تک فرزندان

احساس مالکیت بیش از حد والدین و تک فرزندان رشد کودک به معنای پذیرش تدریجی مسئولیت هایی است که در گذر از مرحله ی وابستگی ( کودکی که به مراقبت های مادرش متکی است ) به مرحله ی استقلال ( جوانی به مراقبت کامل از خود قادر است ) او را کمک خواهد کرد. احساس مالکیت بیش از حد والدین و تک فرزندان


اشتراک گذاری اسباب بازی در کودکاناشتراک گذاری اسباب بازی در کودکان

اشتراک گذاری اسباب بازی در کودکان آیا جمله هایی مانند : (( مال منه ! )) ، (( نه ، مال منه!)) به نظرتان آشنا می آید؟ در مورد کودکان خردسال کاملا طبیعی است که اسباب بازی هایشان را به دیگران ندهند و کودکان بسیار کوچک معمولا همه اشیایی را که در دسترسشان باشد مال خودشان می دانند و نباید بچه های دیگر به آنها دست بزنند. اشتراک گذاری اسباب بازی در کودکان


بازی کودکان با اسباب بازی جنس مخالفبازی کودکان با اسباب بازی جنس مخالف

بازی کودکان با اسباب بازی جنس مخالف بعضی از اسباب بازی ها را همه ی بچه ها چه دختر و چه پسر دوست دارند. مثلا توپ ، پازل ، وسایل خانه سازی ، مداد شمعی و... جزو این اسباب بازی ها هستند. بازی کودکان با اسباب بازی جنس مخالف

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران