کودک آنلاین

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسی

دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0
پرسش های کودکانه – میشه باهات بیام حموم؟
پرسش های کودکانه – میشه باهات بیام حموم؟ کودک آنلاین: نانسی از حمام رفتن با پسرش آلک لذت می بُرد. اما از وقتی آلک حدود سه و نیم ساله شد او این کار را متوقف کرد. نانسی گفت: "دیگر راحت نیستم. چند ماه گذشته است و آلک هنوز دوست دارد با من به حمام بیاید. ایا تصمیم درستی گرفته ام؟ پدرش هنوز او را به حمام می بَرَد، مشکلی که نیست؟"

پرسش های کودکانه – میشه باهات بیام حموم؟
کودک آنلاین: نانسی از حمام رفتن با پسرش آلک لذت می بُرد. اما از وقتی آلک حدود سه و نیم ساله شد او این کار را متوقف کرد. نانسی گفت: "دیگر راحت نیستم. چند ماه گذشته است و آلک هنوز دوست دارد با من به حمام بیاید. ایا تصمیم درستی گرفته ام؟ پدرش هنوز او را به حمام می بَرَد، مشکلی که نیست؟"
کشف معنای سؤال
عقیدۀ شما راجع به این مسئله، بیشتر به تجربۀ کودکی خودتان باز می گردد. شما در اینکه آیا کودک تان را باید با خود به حمام ببرید، چه وقت این کار را متوقف می کنید و ... ، یا از الگوی کودکی خودتان پیروی کرده و یا کاملاً روشی عکس آن را در پیش می گیرید.
به همین دلیل است که در این رابطه عقاید بسیار متفاوتی وجود دارد؛ هر کدام از ما به طور متفاوتی بزرگ شده ایم.
تا سن سه سالگی یا حتی کمی بیشتر، هیچ دلیلی وجود ندارد که والد جنس مخالف حمام بردن کودک به همراه خود را متوقف کند، مگر این که خودش راحت نباشد یا بچه ابراز ناراحتی کند.
بچۀ این سن شروع به درک جنسیت خودش می کند. اما این به این معنا نیست که نمی توان او را در معرض بدن برهنه والد جنس مخالف اش قرار داد. در واقع، تا جایی که برای جواب دادن به سؤال های مربوط به اعضای بدنتان مشکل ندارید، می توانید این کار را بکنید.
حدود 4 سالگی زمان خوبی است که به همراه بردن کودک جنس مخالف به حمام را متوقف کنید. در حول و حوش این سن، شاید در کودک تان گرایش های ادیپی به وجود آمده باشد و حمام بردن او شاید موجب سردرگمی اش شود و فهم محدوده های مناسب در رابطه تان را برای او سخت کند.
به علاوه کودک در این سن، باید کم کم  یاد بگیرد که عفاف بدن خودش را حفظ کند. این مسئله هم برای پسرها و هم برای دخترها مهم است.
البته نیازی نیست که کودک تان بدنش را از شما بپوشاند اما مرزها در چشم یک کودک کم  سن و سال تار هستند و ما بزرگترها باید این مرزها را واضح تر کنیم.
حمام نرفتن با والد جنس مخالف یک مرز ایمن است که باید تا پیش از دبستان ایجاد شود. به علاوه بچه ها حرف می زنند. شاید معلم کودک تان عقیده داشته باشد که درست نیست والد جنس مخالف در این سن بچه را با خود به حمام ببرد. آیا خوشتان می آید در مدرسه درباره تان حرف بزنند؟به علاوه اگر هنوز به کودک تان یاد نداده اید خودش بدنش را بشوید، بدانید که از چهار سالگی به بعد زمان خوبی برای یاد دادن این مهارت است (البته دختر کوچولویی که موی بلند دارد شاید هنوز به کمی کمک نیاز داشته باشد).
بسیار مهم است که بچه یاد بگیرد مستقل باشد و بفهمد که جز در موارد بسیار ضروری فقط خودش باید اعضاء خصوصی اش را لمس کند.
به نظر ما جوابی که والد همجنس به این سؤال می دهد بسیار متفاوت است. تا زمانی که پدر و پسر و مادر و دختر هیچ احساس بدی نسبت به حمام رفتن با هم ندارند، این کار هیچ مشکلی با هم ندارد.
کودک شما یاد خواهد گرفت که بدن یک بزرگسال همجنس اش چه شکلی است، فرصت پرسیدن سؤال از شما را پیدا می کند (البته باید آماده باشید به او جواب دهید) و فرصت خواهد داشت رابطه ای دوستانه عاری از هر نوع رسمیت را با شما ایجاد نماید.
اگر از یک سن خاص به بعد راحت نیستید کودک را همراه خود به حمام ببرید، خوب نبرید. کودک تان بو می بَرَد که شما راحت نیستید و باعث می شود در مورد بدن خودش احساس شرم کند.
به علاوه اگر کودک تان تمایل نداشته باشد با شما به حمام بیاید، باید به عقیده اش احترام بگذارید. بسیار بسیار مهم است که همیشه به خصوصی بودن بدن فرزندتان احترام بگذارید.
فراموش نکنید که اگر به خاطر حمام نبردن کودک تان ناراحت هستید، خیلی راحت می توانید یک لباس مناسب حمام بپوشید و به همراه کودک در وان بپرید یا زیر دوش بروید.
بهترین روش جواب
اگر به نقطه ای رسیده اید که دیگر دوست ندارید کودک جنس مخالف تان را با خود به حمام ببرید، بایستی به او کمک کنید همانند شما این تغییر را بپذیرد.
وقتی کودک تان کم سن و سال است، نیازی به ارائۀ یک پاسخ پیچیده ندارید. کودک تان متوجه نمی شود که شما به علت مسائل شخصی علاقه ندارید او را به حمام ببرید. در عوض، می توانید حواس کودک را مشغول چیز دیگری کنید.
برنامه هایتان را تغییر دهید یا زمانی به حمام بروید که کودک تان آن دور و برها نیست تا اینکه به حمام نیامدن همراه شما عادت کند. به علاوه باید حواستان باشد که برادر یا خواهر کوچکترش را جلو او به حمام نبرید.
اگر کودک تان بزرگتر بود (هفت ساله یا بیشتر) می توانید به شکل زیر برای او توضیح دهید: "از الآن به بعد هر کی باید خودش بره حموم. الآن اونقدر بزرگ شدی که بتونی تنها بری حموم و خودت بدنت رو بشوری".
با این حرف روی استقلال کودک تان تمرکز خواهید کرد و او هم به خودش افتخار کرده و اصلاً ناراحت این نیست که دیگر نمی تواند با شما به حمام بیاید. اگر پرسید که آیا هر از گاهی می تواند با شما به حمام بیاید یا نه، به او بگویید که دیگر بزرگ شده و باید خودش به حمام برود.

منبع: 50 سؤال مهمی که بچه ها می پرسند
پرسش های کودکانه – میشه باهات بیام حموم؟

پرسش های کودکانه – چرا باید برم حموم ؟پرسش های کودکانه – چرا باید برم حموم ؟

پرسش های کودکانه – چرا باید برم حموم ؟ دستینی ، مادر چانتال ( 4.5 ساله ) به شدت عصبانی است . (( چانتال همین زمانی را که میتوانست به حمام برود و بیرون بیاید ، سر حمام نرفتن با من چانه می زند. چیزی که دیوانه ام می کند این است که وقتی به حمام میرود ، دیگر دلش نمی خواهد بیرون بیاید!)) پرسش های کودکانه – چرا باید برم حموم ؟


حمام بردن  کودکان نوپا حمام بردن کودکان نوپا

حمام بردن کودکان نوپا بعضی کودکان از حمام رفتن لذت نمی‌برند.شاید حمام کردن کودکان در سنین دو تا سه سالگی کمی وقت گیر و دردسر ساز گردد زیرا کودکان نوپا میل به تحرک و بازی کردن دارند و خیلی راغب نیستند که گوشه بنشینند تا پدر یا مادرشان آنها را حمام کند . بهتر است در این سنین حمام بردن کودکان به وسیله ای برای بازی و سرگرمی تبدیل شود و در کنار آن مساله نظافت و بهداشت نیز برای کودک توضیح داده شود .


پرسش های کودکانه – میشه امشب بیرون نرید؟پرسش های کودکانه – میشه امشب بیرون نرید؟

پرسش های کودکانه – میشه امشب بیرون نرید؟ کودک آنلاین: نانسی در مورد فرزند وسطی اش آلکس (شش ساله) می گوید: هر شب جمعه که می خواهیم با شوهرم دو نفری بیرون بریم، آلکس سرمان فیلم درمی آورد.


حمام کردن کودکانحمام کردن کودکان

حمام کردن کودکان : شاید حمام کردن کودکان کار دشواری به نظر بیاید ولی این کار با بازی و تفریح می‌تواند لذت‌بخش و مفرح باشد. شما می‌توانید حمام را به جایی برای بازی و سرگرمی و همین طور مکانی برای آموزش و بهداشت کودک خود تغییر دهید. حمام کردن کودکان

نظرات شما

فقط کاربران می توانند دیدگاه خود را ثبت کنند.
در صورتی که عضو هستید اینجا کلیک کنید
و در صورتی که تمایل به عضویت دارید اینجا کلیک کنید.

دیگر مقالات

    مقاله?ویدیو?کاربر?
    لیست مقالات
    لیست ویدیو ها
    لیست کاربران